هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 1 دى 1398 ساعت 09:59
يكشنبه 1 دى 1398 09:57 ساعت
2019-12-22 09:59:53
شناسه خبر : 331974
پودر ماهی محصولی مهم است که امروزه کاربرد وسیعی در صنایع غذایی و آرایشی و بهداشتی داشته، و محصولات مختلف دیگری از این محصول تولید می شوند. پودر ماهی از ماهی خشک تولید می شود و ماهی هایی مثل ماهی متو و ماهی ساردین برای تولید این محصول بسیار مناسب هستند.

پودر ماهی یک محصول خاص و البته پرکاربرد است که امروزه به صورت گسترده در صنایع غذایی انسانی و دامی و بسیاری از صنایع دیگر کاربرد دارد. پودر ماهی محصولی می باشد که برای تولید آن نیاز به ماده اولیه ای به نام ماهی خشک است. یطور کلی برای تهیه این محصول لازم است مراحلی مثل صید، جداسازی، خشک کردن و آسیاب نمودن ماهی طی می شود و پس از آن، پودر ، تولید شده و در قالب های گوناگون در صنایع مورد نظر استفاده می شود. امروزه تولید پودر ماهی عمدتا در مناطق جنوبی ایران انجام می گیرد ، زیرا در این مناطق گونه هایی از ماهی وجود دارد که برای تهیه ماهی خشک بسیار مناسب هستند، از اینگونه ماهی ها می توان به انواع ماهی ساردین و ماهی متو اشاره کرد.

 

 

 

پودر ماهی باید با روش ها و اصول استانداردی تهیه شود تا کیفیت و استاندارد خوبی داشته باشد. این محصول به جهت اینکه سرشار از مواد مغذی و مقوی است، عمدتا در صنایع غذایی دامی مورد استفاده قرار می گیرد، و به همین دلیل باید به صورتی خشک شود که ویتامین ها و مواد مفید آن در طی پروسه خشک کردن از بین نروند. برای رسیدن به چنین محصولی به ابزار و دانش خاصی برای انجام این کار نیاز است.

 

اهمیت پودر ماهی و تولید ماهی خشک

پودر ماهی از آسیاب نمودن ماهی خشک تولید می شود. خشک کردن ماهی فنی است که از قرن ها قبل مورد توجه و استفاده صیادان جنوب ایران بوده است و به دلیل نبود امکانات و کم بودن منابع غذایی ، مردمان این خطه ، فنِ تولید ماهی خشک در بین این اقوام رواج یافت و مردم قسمتی از مایحتاج غذایی خود را از طریق صید و خشک کردن ماهی تامین می کردند.

پودر ماهی امروزه کمتر در صنایع غذایی انسانی و بیشتر در صنایع غذایی دامی کاربرد دارد و به همین دلیل و با توجه به نیاز شدید بازارهای داخلی و خارجی به این محصول، تولید و فروش ماهی خشک از رونق بالایی برخوردار است، و بسیاری از صیادان در فصل بهار نسبت به صید ماهی و خشک کردن آن اقدام می کنند. برای تهیه ماهی خشک از گونه های مختلفی از ماهی استفاده می شود که، ماهی متو معروف ترین آنهاست که از آن ماهی خشک تولید می شود.

 

 

 

تولید ماهی خشک برای تهیه پودر ماهی

پودر ماهی باکیفیت از ماهی خشک تولید می شود این ماهی باید با بهترین کیفیت خشک شده باشد، در واقع امروزه با گسترش دانش و تکنولوژی های بشر ثابت شده که بهترین راه نگهداری طولانی مواد غذایی، کاهش رطوبت آنهاست. برای کاهش رطوبت امروزه دستگاه های مختلفی تولید شده که هر کدام از آنها کاربرد خاصی دارند. برای نگهداری ماهی برای طولانی مدت هم راه های زیادی وجود دارد. اولین و مدرن ترین راه منجمد کردن ماهی است، اما این روش بسیار هزینه بر و سراسر ریسک است. راه دیگری که می توان با استفاده از آن ماهی را برای مدت طولانی تری حفظ کرد، استفاده از روش خشک کردن است. از این روش  ماهی خشک بدست می آید. این روش از قرن ها قبل مورد توجه و استفاده صیادان بوده و امروزه نیز کاربرد وسیعی دارد. روش تولید ماهی خشک نسبت به سایر روش ها همچون منجمد کردن، هزینه و دردسرهای کمتری دارد.

 

 

 

ایران متو بهترین مرکز تولید پودر ماهی

پودر ماهی محصولی است که از ماهیان مختلفی تولید شده و بهترین ماهی که می توان از آن، این پودر را تهیه کرد، ماهی متو است. این محصول به عنوان یک کالای صادراتی محسوب می شود و به همین دلیل شرکت های مختلفی در ایران در زمینه صید ماهی متو و تولید پودر آن فعالیت دارند که، یکی از بهترین تولیدکنندگان ماهی خشک و پودر آن، شرکت تخصصی ایران متو است.

پودر ماهی تولید شده در شرکت تخصصی ایران متو عمدتا از ماهی های خشک متو تهیه می شود. این شرکت تخصصی توانسته فعالیت خود را در جنوب ایران و در جزیره قشم متمرکز نماید، به همین دلیل چند مزرعه تخصصی فرآوری ماهی خشک و چندین بخش تولید پودر ماهی راه اندازی کرده است. محصولات این شرکت علاوه بر سرتاسر ایران به چند کشور دیگر نیز صادر می شوند. ایران متو نزدیک به نیم قرن سابقه ای درخشان در زمینه ی فرآوری ماهی های خشک و پودر آنها داشته، و هر ساله بخش عظیمی از نیاز کشور را تامین می کند. ایران متو همچنین علاوه بر حوزه های تولید و فرآوری ماهی خشک و پودر ماهی ، در زمینه تولید پودر میگو نیز فعالیت دارد. اگر شما برای حرفه کاری خود نیازمند ماهی خشک ، پودر ماهی و یا پودر میگو باکیفیت و با قیمت مناسب هستید، و یا اینکه تمایل دارید در مورد شرکت تخصصی ایران متو بیشتر بدانید، توصیه می شود به وب سایت رسمی این شرکت به آدرس Www.iranmatou.Com مراجعه نمایید.