هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 1 مهر 1399
ساعت 05:06
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 1 دى 1398 ساعت 09:51
يكشنبه 1 دى 1398 09:49 ساعت
2019-12-22 09:51:21
شناسه خبر : 331973

با در دست داشتن تقویم 99 از هم اکنون می توان برنامه خود را در سال 99 تنظیم کرد. در تقویم 99 تاریخ و ساعت دقیق لحظه تحویل سال 99 به صورت دقیق آورده شده است.

 

 

با نزدیک شدن به ایام پایانی سال دسترسی به تقویم 99 یکی از مواردی است که بسیار ضروری به نظر می رسد. به طوری که بسیاری از کسب و کارها و مشاغل نیاز دارند تا برای سال جدید برنامه ریزی کرده و طبیعتا این موارد با در دست داشتن تقویم دقیق امکان پذیر می باشد. در ادامه مقاله با تمامی تعطیلات رسمی سال ۹۹ در ماه های مختلف سال را مورد بررسی قرار می دهیم.

نکات مهم در خصوص تقویم 99

اولین تقویم استفاده شده توسط بشریت تقویم قمری بود که با استفاده از اهله ماه به دست آمده است. پس از آن تقویم خورشیدی، قمری مورد استفاده قرار گرفته و سپس در حدود 30.000 سال قبل تقویمی با نام تقویم خورشیدی روی کار آمده که جالب است بدانید مصریان اولین اقوامی بودند که از این تقویم خورشیدی 365 روز استفاده کردند. با توجه به اینکه امروزه لازم است برای انجام بیشتر امور به تقویم سال مراجعه شود مشاهده می ‌شود که با نزدیک شدن به سال 1399 تقویم 99 نیز وارد بازار شده تا افرادی که به آن احتیاج دارند به راحتی بتوانند این تقویم را در اختیار داشته باشند. همچنین امکان دانلود این تقویم نیز از طریق سایت های مختلف امکان پذیر است. در خصوص تقویم 99 باید بدانید مناسبت هایی که در ادامه مطلب مشاهده خواهید کرد تا این لحظه مطابق با تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران است ولی همانطور که می دانید با وجود مشکلاتی که در تاریخ قمری همچون دیده شدن یا دیده نشدن ماه وجود دارد، ممکن است بعضی از مناسبت های مذهبی در تقویم 99 تغییر کند که البته معمولا اختلافات در این تقویم یک روزه است.

 

 

 

تاریخ و ساعت تحویل سال در تقویم 99

در هنگام دانلود تقویم هر سال طبیعتا یکی از مهمترین مواردی که افراد به آن توجه می کنند تاریخ و ساعت تحویل سال می باشد. به صورت دقیق تحویل سال 1399 روز جمعه، اول فروردین 1399 در ساعت 7:30 دقیقه و 30 ثانیه صبح می باشد. این تاریخ مطابق با 25 رجب 1441 و 20 مارس 2020 است. نماد حیوان سال 99 نیز موش می باشد. حال اگر بخواهید تقویم 99 در یک نگاه را مشاهده کنید می توانید با بررسی مناسبت ‌های فصول مختلف سال که در ادامه آمده است این کار را انجام دهید.

 

مناسبت های 3 ماه بهار

در هنگام دانلود تقویم 99 شما می ‌توانید در هر روز مناسبت امروز را مشاهده کرده و مطابق با این مناسبت ها برای امور مختلف برنامه ریزی کنید. در خصوص مناسبت های ماه فروردین 99 باید بدانید یکم فروردین جشن سال نو، دوم فروردین تعطیل به مناسبت عید نوروز، سوم فروردین عید مبعث مصادف با 27 رجب، چهارم فروردین تعطیلی به مناسبت عید نوروز، 12 فروردین ماه تعطیلی به مناسبت روز جمهوری اسلامی، 13 فروردین ماه جشن سیزده به در و 20 فروردین ولادت حضرت قائم عجل الله می باشد. این موارد تعطیلات رسمی فروردین‌ ماه 99 بود. تعطیلات رسمی در اردیبهشت 99 نیز به گونه‌ای است که 25 اردیبهشت ماه شهادت حضرت علی علیه السلام امام اول شیعیان بوده که مصادف با 21 رمضان است. و مناسبت های آخرین ماه بهار یعنی خرداد در تقویم 99 شامل 4 خرداد عید سعید فطر، 5 خرداد به مناسبت عید سعید فطر، 14 خرداد رحلت حضرت امام خمینی، 28 خرداد شهادت امام جعفر صادق، 15 خرداد قیام ۱15 خرداد می باشد.

تصویر ۳

مناسبت های 3 ماه تابستان

مناسبت های اولین ماه تابستان در سال 99 یعنی تیر ماه به گونه‌ ای است که در این ماه تعطیلی رسمی وجود ندارد اما مناسبت های تیر شامل موارد زیر می شود:

 • یک تیر جشن آغاز تابستان
 • دوم تیر ولادت حضرت معصومه سلام الله علیها
 • ششم تیر روز جهانی مبارزه با مواد مخدر
 • هفتم تیر شهادت آیت الله دکتر بهشتی و روز قوه قضاییه
 • هشتم تیر روز مبارزه با سلاح های شیمیایی و میکروبی
 • دهم تیر روز صنعت و معدن
 • دوازدهم تیر ولادت حضرت امام رضا
 • سیزدهم تیر جشن تیرگان
 • چهاردهم تیر روز قلم
 • پانزدهم تیر جشن خام خواری
 • بیست و پنجم تیر روز بهزیستی و تامین اجتماعی
 • بیست و هفتم تیر اعلام پذیرش قطعنامه 598 شورای امنیت از سوی ایران
 • سی و یکم تیر شهادت امام محمد تقی علیه السلام

و اما تعطیلات رسمی مرداد ماه شامل عید سعید قربان در جمعه دهم مرداد و عید سعید غدیر خم در شنبه 18 مرداد می باشد. تعطیلات رسمی شهریور در تقویم 99 نیز تاسوعای حسینی در جمعه 7 شهریور و عاشورای حسینی در شنبه 8 شهریور است.

تصویر ۴

مناسبت های 3 ماه پاییز

تعطیلات مهر ماه 1399 نیز شامل اربعین حسینی در چهارشنبه 16 مهر،  رحلت رسول اکرم و شهادت امام حسن در پنجشنبه 24 مهر و شهادت امام رضا در شنبه 26 مهر می شود. تعطیلات رسمی در دومین ماه پاییز 99 شامل شهادت امام حسن عسگری در یکشنبه 14 آبان و میلاد رسول اکرم و امام جعفر صادق در سه شنبه 13 آبان است. همچنین دیگر مناسبت های آبان ماه عبارتند از:

 • اول آبان روز آمار و برنامه ریزی
 • هفتم آبان سالروز ورود کوروش بزرگ به بابل
 • هشتم آبان روز نوجوان و میلاد رسول اکرم به روایت اهل سنت
 • دهم آبان روز جشن آبانگان
 • سیزدهم آبان روز دانش آموز
 • چهاردهم آبان روز فرهنگ عمومی
 • پانزدهم آبان جشن میانه پاییز
 • هجدهم آبان روز ملی کیفیت
 • بیست و چهارم آبان روز کتاب و کتابخوانی
 • بیست و هفتم آبان روز جهانی فلسفه
 • سی آبان روز جهانی کودک

و اما در سومین ماه پاییز 99 تعطیلی رسمی وجود نداشته و دیگر مناسبت های آذر ماه در تقویم 99 نیز شامل اول آذر جشن آذر، 3 آذر ولادت امام حسن عسکری، 5 آذر روز بسیج و وفات حضرت معصومه و روز مبارزه با خشونت علیه زنان، 7 آذر روز نیروی دریایی، 9 آذر روز آذرگان، 11 آذر روز جهانی ایدز، 12 آذر تصویب قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، 13 آذر روز بیمه و روز جهانی معلولان، 15 آذر روز حسابدار، 16 آذر روز دانشجو، 25 آذر روز پژوهش، 26 آذر روز حمل و نقل، 30 آذر جشن شب یلدا و ولادت حضرت زینب سلام الله علیها و روز پرستار می باشد.

تصویر ۵

مناسبت های 3 ماه زمستان

در تقویم 99 اولین ماه زمستان یعنی دی تنها با یک روز تعطیل رسمی در شنبه 27 دی ما که مصادف با شهادت حضرت فاطمه زهرا است می باشد. در بهمن ماه سال 1399  نیز به مناسبت پیروزی انقلاب اسلامی در چهارشنبه 22 بهمن تعطیل رسمی است.

دیگر مناسبت های این ماه نیز شامل اول بهمن زادروز فردوسی، 22 بهمن روز جشن بهمنگان، 5 بهمن جشن نوسره ، 10 بهمن جشن سده، 12 بهمن بازگشت امام خمینی به ایران، 14 بهمن ولادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها و روز زن، 15 بهمن روز جشن میانه زمستان، 19 بهمن روز نیروی هوایی، 23 بهمن حمله به سفارت روسیه، 24 بهمن زادروز چارلز داروین، 25 بهمن ولادت امام محمد باقر علیه السلام و 27 بهمن شهادت امام علی نقی هادی علیه السلام است.  تعطیلات رسمی در آخرین ماه اسفند 99 شنبه 7 اسفند ولادت امام علی علیه السلام و روز پدر، پنجشنبه 21 اسفند مبعث پیامبر اکرم، جمعه 29 اسفند روز ملی شدن صنعت نفت و شنبه آخرین روز سال می باشد.