هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 1 اسفند 1398
ساعت 01:20
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 30 آذر 1398 ساعت 15:02
شنبه 30 آذر 1398 14:57 ساعت
2019-12-21 15:02:26
شناسه خبر : 331959
با توجه به شرایط عراق و اعلام سازمان حج و زیارت مبنی بر اعزام محدود زائران به عتبات، تا نیمه دی‌ماه ظرفیت اعزام ۵۰ کاروان به این سفر معنوی اعلام شده است.
با توجه به شرایط عراق و اعلام سازمان حج و زیارت مبنی بر اعزام محدود زائران به عتبات، تا نیمه دی‌ماه ظرفیت اعزام ۵۰ کاروان به این سفر معنوی اعلام شده است.
 
 به گزارش رجانیوز به نقل از دانشجو، پس از برقراری مجدد اعزام‌های عتبات از اوایل آذرماه، کاروان‌های زیارتی به دلیل شرایط عراق، محدود و تنها به صورت هوایی عازم نجف اشرف و پس از آن به کربلا و سامرا شدند.
 
با توجه به بسته بودن مرز‌های زمینی به ویژه مرز مهران که به عنوان تنها مرز رسمی برای خروج زائران عتبات بود، امکان تشرف کاروان‌های زمینی به عتبات وجود ندارد و به دلیل بالا بودن هزینه سفر به عتبات برای بسیاری از مشتاقان، زائران کمتری توانایی رفتن به این سفر معنوی را دارند.
 
محمد نوذری معاون سیاسی امنیتی استاندار ایلام در گفتگو با خبرنگار حج و زیارت فارس اعلام کرد که هنوز زمان بازگشایی مرز مهران مشخص نیست. با این وجود سازمان حج و زیارت همچنان از علاقه‌مندان به سفر زمینی به عتبات نام‌نویسی می‌کند، به طوری که هم‌اکنون برای بازه زمانی ۷ تا ۱۷ دی‌ماه از متقاضیان سفر به عتبات ثبت‌نام به عمل می‌آید.
 
البته همانطور که علیرضا رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت اعلام کرده است، اعزام‌های زائران عتبات به صورت محدود صورت می‌گیرد.
 
بر همین اساس ثبت‌نام از زائران عتبات نیز چه زمینی و چه هوایی محدودیت دارد، تا جایی که اکنون ثبت‌نام سفر زمینی به عتبات با وجود بسته بودن مرزها، برای شهر‌های تهران، کرمانشاه، همدان، ایلام، زنجان، قم، قزوین، اراک، ابهر، کاشان، محلات، ارومیه، گرگان، زرند، کلاله، تویسرکان، گنبدکاووس، زرند، بادرود، خوی، فریدونکنار، ملایر، رویان، زاهدان، مراغه، بابلسر و ابهر امکان‌پذیر است.
 
همچنین برای سفر هوایی به عتبات نیز ظرفیت‌های باقی‌مانده محدودیت دارد، به طوری که تنها ۵۰ کاروان از ۴ تا ۱۶ دی‌ماه برای اعزام به عتبات از سوی سازمان حج و زیارت در نظر گرفته شده است. این امر در حالی است که در ماه‌های گذشته در مدت مشابه بیش از ۱۰۰ کاروان به عتبات اعزام می‌شد.
 
بر همین اساس، اکنون که سفر به عتبات تنها به صورت هوایی صورت می‌گیرد، تا ۱۶ دی‌ماه اعزام‌های هوایی از شهر‌های تهران (۱۷ کاروان)، مشهد (۱۳ کاروان)، قزوین (۲ کاروان)، کرمان (۳ کاروان)، قم (۳ کاروان)، زرند (۲ کاروان)، سیرجان (۱ کاروان)، ساوه (۱ کاروان)، فیض آباد (۱ کاروان)، کمیجان (۱ کاروان)، سبزوار (۱ کاروان)، گناباد (۱ کاروان)، چترود (۱ کاروان)، محلات (۱ کاروان)، نیشابور (۱ کاروان)، قوچان (۱ کاروان) انجام می‌شود.
 
به گزارش فارس، در آبان‌ماه با توجه به شرایط عراق اعزام زائران به عتبات متوقف شده بود که پس از برقراری آرامش محدود این سفر‌ها از سرگرفته شد.