هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 9 مهر 1399
ساعت 02:49
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 30 آذر 1398 ساعت 10:48
شنبه 30 آذر 1398 10:46 ساعت
2019-12-21 10:48:48
شناسه خبر : 331907
یگان‌های ارتش سوریه عملیات‌شان در استان ادلب برای بازپس‌گیری کنترل جاده بین‌المللی «حلب ــ دمشق» را از سر گرفته‌اند.
 یگان‌های ارتش سوریه عملیات‌شان در استان ادلب برای بازپس‌گیری کنترل جاده بین‌المللی «حلب ــ دمشق» را از سر گرفته‌اند.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم، یک منبع میدانی سوری به خبرگزاری «اسپوتنیک» اعلام کرد که ارتش سوریه عملیاتش از دو محور «سنجار» در حومه جنوب‌شرقی ادلب و محور «الخوین» از توابع «معره النعمان» در حومه جنوبی ادلب را آغاز کرده است.
 
این منبع از درگیری‌های شدید ارتش سوریه با تروریست‌های جبهه النصره و دیگر گروه‌های همپیمان با آن خبر داد که در نتیجه آن، تعدادی از افراد طرفین کشته و یا زخمی شدند.
 
منبع مذکور در ادامه افزود، ارتش سوریه در جریان این نبردها توانست کنترل روستاهای «الخریبه»، «ربیعه» و «شعره العجاز» را در محور «اسطبلات» و همچنین روستاها و شهرک‌های «سحال»، «الرفه»، «البریصه»، «الفرجه»، «تل‌الشیخ»، «ام‌جلال» و «ابوحبه» را در محور دوم در دست بگیرد.
 
ارتش سوریه پنجشنبه شب گذشته عملیات آتش‌باری گسترده در حومه‌های جنوبی و جنوب‌شرقی ادلب را آغاز کرده بود.
 
در همین راستا، منابع پیگیر نبردهای شمال سوریه احتمال دادند که پس از آزادسازی ادلب، تسویه‌‌حساب‌های منطقه‌ای در تمام میادین نبرد تغییر خواهد کرد به‌ویژه این‌که ترکیه در مواضع خود تجدیدنظر کرده و روسیه تصمیم گرفته است سطح حمایت از ارتش سوریه را افزایش دهد.
 
در تحولی دیگر، یک منبع در وزارت نفت سوریه از حملات تروریستی همزمانی به پالایشگاه نفت حمص، کارخانه گاز جنوب منطقه مرکزی و ایستگاه گاز «الریان» در شب گذشته خبر داد.
 
این منبع افزود، احتمالاً این حملات توسط پهپادهایی انجام شده است.
 
منبع مذکور با اشاره به این‌که، این حملات تروریستی منجر به وقوع آتش‌سوزی در خطوط لوله پالایشگاه حمص شده است، افزود آتش‌سوزی مهار شده است.
 
پنتاگون: در سوریه می‌مانیم
 
«مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا بر  ادامه حضور نظامیان کشورش در سوریه به‌بهانه شکست گروه تروریستی داعش تأکید کرد.
 
اسپر، روز گذشته در پاسخ به سؤال خبرنگارانی درباره موعد احتمالی عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی از سوریه، گفت: «کره جادویی ندارم که درباره آینده پیش‌بینی کنم ولی معتقدم که ما تا تضمین شکست کامل گروه داعش، در آنجا خواهیم ماند.»
 
از سوی دیگر، «مارک میلی» رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا نیز که در این کنفرانس خبری حضور داشت، گفت: «هیچ‌کدام از ما خواستار جنگ‌های بی‌پایان نیست و حضور نظامی آمریکا در خارج از این کشور با منافع ملی و ارزیابی‌های واشنگتن از فعالیت‌های دشمنانش مربوط است.»
 
در اکتبر گذشته آمریکا شماری از نیروهای خود را از برخی مناطق سوریه و همزمان با آغاز عملیات نظامی ترکیه علیه شبه‌نظامیان کُرد در شمال سوریه خارج کرد، با این حال، همچنان حدود 600 نظامی آمریکا در سوریه حضور دارند و دولت آمریکا از تصمیم خود برای حمایت از چاه‌های نفتی در شرق فرات سخن گفته است.