هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 27 بهمن 1398
ساعت 16:44
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 30 آذر 1398 ساعت 10:17
شنبه 30 آذر 1398 09:58 ساعت
2019-12-21 10:17:43
شناسه خبر : 331886
در آستانۀ یازدهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی بازخوانی شاخص‌ها و رجوع به حافظۀ تاریخی ملی می‌تواند آینده‌ای روشن پیش‌روی کشور قرار دهد/ معرفی ویژه کتاب‌های «مجلس ششم از تقلب تا تحصن» و «مجلس و نمایندگان مجلس آنگونه که باید باشند»
در آستانۀ یازدهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی بازخوانی شاخص‌ها و رجوع به حافظۀ تاریخی ملی می‌تواند آینده‌ای روشن پیش‌روی کشور قرار دهد/ معرفی ویژه کتاب‌های «مجلس ششم از تقلب تا تحصن» و «مجلس و نمایندگان مجلس آنگونه که باید باشند»

به گزارش رجانیوز مؤسسۀ فرهنگی قدرولایت در آستانۀ یازدهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی دو اثر خود را معرفی و عرضه می‌کند.

این دو کتاب را بخوانید بعد انتخاب کنید و رأی بدهید. 357 شاخص و نکته مهم برای شناخت نماینده خوب، کارآمد و متعهد ملت بزرگ و شایسته ایران، در ده دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، تجربه­‌های زیادی را به دست آورده است که بعضاً موجبات هزینه­‌های سنگینی برای او شده است و برکات بزرگی هم برایش داشته است. ملت ایران در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی بایستی به حافظه تاریخی خود رجوع کند و به این تجربه­‌ها و درس­‌ها اهمیت بدهد تا این دوره مجلس دارای نمایندگی باشد که تماماً برکت و بزرگی و پیشرفت را عاید او سازد و مشکلات بزرگ اقتصادی و معیشتی او را بطور جد دنبال کرده و با تکیه بر توان داخلی و فرصت­‌ها و ظرفیت­‌های ملی، آنها را حل نماید و رفاه را با عدالت همراه کند.

موسسه فرهنگی هنری قدرولایت برای فعال کردن این حافظه تاریخی و یادآوری درس­‌ها و تجربه­‌های مجالس گذشته دو اثر مهم منتشر کرده است که آنها را به‌طور ویژه معرفی می­‌نماید.

 

 

کتاب « مجلس ششم از تقلب تا تحصن» علاوه بر برشمردن شاخص­‌های یک نماینده خوب، به بیان تجربه ناموفق دوره ششم مجلس پرداخته و فراز و نشیب­‌های این دوره و تاثیرات جناح­گرایی را در چالش­‌های بوجود آمده در این دوره بررسی کرده است. این کتاب نشان می­‌دهد که انتخاب­‌های جناحی و فرقه­‌ای و لحاظ نکردن صلاحیت­‌ها و معیارها، چه آسیب جدی به مسائل مهم کشور و حل نشدن آنها بلکه تشدید آنها خواهد داشت. انتخاب از روی آگاهی و شناخت و ترجیح شایستگی­‌ها و کارآمدی و ساده زیستی و پایبندی به منافع ملی و اسلامی و تبعیت واقعی از رهبری نظام، مجلسی فراهم می­‌آورد که «عصاره ملت» و «نماد عزّت و استقلال کشور» بوده و مردم و حل مشکلات آنها، بر ایشان از هر رویکردی بالاتر و ارجح است.

 

کتاب «مجلس و نمایندگان مجلس آنگونه که باید باشند»، 357 نکته و شاخص و معیار را از بیانات امام خمینی(ره) و امام خامنه­‌ای جهت انتخاب درست و شایسته نمایندگان، در اختیار مردم قرار می­‌دهد. این کتاب در دوبخش تهیه شده است. در بخش اول، ملاک­‌ها و معیارهای یک نماینده صالح و شایسته و کارآمد از لحاظ روحی، روانی و اعتقادی در 5 گفتار مطرح شده است. در بخش دوم وظایفی که یک نماینده باید در مجلس شورای اسلامی پیگیری و انجام دهد، در 14 گفتار مطرح گردیده است.

 

 

در بخشی از مقدمه این کتاب می­‌خوانیم:

مجلس شورای اسلامی برای شناخت تکلیف دشوار و حساس خود در مقاطع مختلف نظام و قانون­گذاری صحیح و نظارت قوی، می­‌بایستی از نمایندگان اصلح تشکیل شود. نمایندگانی که وابسته به جناح­‌های ثروت و قدرت و وامدار آنان نباشند. نمایندگانی که درد محرومیت و رنج پابرهنگان را چشیده و به فکر خدمت به آنان در رویکردهای قانون­گذاری و اجرا باشند. نمایندگانی که وقتی بر صندلی نمایندگی تکیه زدند، مهار نفس و خواسته­‌های قومی و فامیلی را در کف عقل و شرع داشته باشند و تکلیف فراموششان نشود. نمایندگانی که تشر و تهدید قدرت­‌های سلطه­‌گر جهانی، آنان را نلرزاند و نترساند بلکه بر ایمان و مقاومتشان بیافزاید. نمایندگانی که تصریح­‌ها و انگشت اشاره­‌های راهبر نظام و ولیّ مسلمین و نایب بر حق امام زمان «عج» را دریابند و در آن مسیر حرکت کنند و خروج از آن را به منزله از دست دادن مشروعیت و قانونیت خود بدانند.

مجلس شورایی که از چنین نمایندگانی تشکیل شده باشد می­‌تواند مظهر اراده، خواست و فضائل ملت باشد. برای شکل­‌گیری چنین مجلسی، این مردمند که بایستی جایگاه و الزامات مجلس و نمایندگان را بشناسند. گوش به رهنمودهای رهبر آگاه و دلسوز خود در تقدم ملاک­‌ها و معیارها بر امیال گروهی و جناحی داشته باشند و در حد کمال، دقت در شناخت مصداق­‌های اصلح منطبق بر معیارها را بنمایند. مردمند که می‌­توانند مجلس مستقل، آزاده، شجاع، مدبّر و خدمتگذار محرومین را درست کنند و می­‌توانند عکس آن را بوجود آورند. سرنوشت ده دوره مجلس بخوبی نقش مردم را در فراز و نشیب‌­های مجلس و زاویه انحراف آنان از مصالح انقلاب و ملت یا وفاداریشان به جهت­گیری‌های اصولی انقلاب و مردم را نشان داده است.

انتهای پیام/