هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 27 آذر 1398 ساعت 09:28
چهارشنبه 27 آذر 1398 09:20 ساعت
2019-12-18 09:28:11
شناسه خبر : 331752
نیروهای «حشد‌الشعبی» عراق حملات عناصر تروریستی داعش به شمال بغداد و جنوب موصل را دفع کردند.
نیروهای «حشد‌الشعبی» عراق حملات عناصر تروریستی داعش به شمال بغداد و جنوب موصل را دفع کردند.
 
یک منبع امنیتی عراق خبر داد، نیروهای حشدالشعبی حمله داعش به اطراف بغداد را خنثی کردند. این منبع گفت که تکفیری‌های داعش قصد داشتند منطقه «العبایجی» واقع در شمال بغداد، را ‌اشغال کنند.این درگیری، تلفات جانی نداشت.
 
از استان«نینوا» در شمال عراق نیز خبر رسید، نیروهای لشکر ۴۴ حشد‌الشعبی عراق، حمله سنگین عناصر داعش به جنوب موصل را دفع کردند. به گزارش خبرگزاری فارس، یک مقام امنیتی عراق در این باره گفت: عناصری از داعش امروز(دوشنبه) حمله‌ای را به جنوب موصل ترتیب دادند، اما
تیپ44 حشد‌الشعبی شجاعانه این حمله را دفع کرد.
 
علاوه‌بر دو منطقه ذکر شده، نیروهای حشدالشعبی در مناطق «حوض تالاب» (شمال شرق دیاله) و شرق «ثرثار» نیز به مقابله با داعش پرداختند.
 
گروه تروریستی داعش در حالی حملات خود را ازسر گرفته است که «حیدر عبادی» نخست‌وزیر وقت عراق، سال 2017 رسما شکست این گروه را اعلام کرده بود. علت احیای مجدد داعش در عراق، تداوم ناآرامی‌های خیابانی در این کشور است. این اعتراضات، از 9 مهر آغازشده، ابتدا متوجه سیاست‌های دولت بوده است، اما به مرور زمان و با مهندسی آمریکا‌، عربستان و امارات، این اعتراضات متوجه کل نظام عراق شده است. شماری از آشوبگران، عوامل بعثی مزدبگیران امارات و عربستان، که به داخل صفوف تظاهرکنندگان نفوذ کرده بودند، جاده‌ها را بستند، اموال عمومی و دولتی را به آتش کشیدند و حتی تظاهرکنندگان را هدف قرار‌دادند. همین سیاست تخریب و کشته ‌‌سازی، شرایط را در عراق وخیم‌تر کرد.
 
به اعتقاد کارشناسان، سرنخ آشوب‌های خیابانی و حملات تروریستی، که این روزها عراق شاهد آن است، در دستان آمریکا است.
 
هشدار علاوی
 
«ایاد علاوی» نخست‌وزیر اسبق و رئیس‌«ائتلاف الوطنیه» عراق، با اعلام اینکه کشورش چوب بی‌احترامی به قانون اساسی را می‌خورد، هشدار داد که اگر شرایط جاری ادامه پیدا بکند، منافع ملی عراق به خطر می‌افتد.
 
بر اساس این گزارش، علاوی با انتشار توئیتی در صفحه اختصاصی خود نوشت، عراق چوب بی‌احترامی به قانون اساسی را می‌خورد.
 
وی افزود: زمان منتظر نخواهد ماند و منافع عراق و مردم این کشور در خطر است و این مسئله، مهم‌تر از توجه به منافع منطقه‌ای است.
 
تداوم ناآرامی‌ها
 
منابع عراقی اعلام کردند، در شمال و در منطقه «بیجی» استان «صلاح الدین» افراد مسلح ناشناس سه راننده کامیون را کشتند و چهار تن دیگر را زخمی کردند. برخی مناطق و شهر‌ها در جنوب عراق نیز همچنان نا‌آرام است.
 
 به گفته پلیس بصره، معترضان با برپایی چادرها و روشن کردن آتش، مسیر اصلی منتهی به میدان نفتی «الرمیله» را بسته و مانع حضور کارمندان در محل کارشان شدند.
 
این منبع تصریح کرد، تظاهرکنندگان مدعی هستند که گروه‌های سیاسی درصدد مصادره حقوق آنها در تعیین نخست‌وزیر هستند. میدان نفتی الرمیله یکی از بزرگ‌ترین میادین نفتی در عراق است و میزان تولید نفت آن روزانه به یک میلیون و 300 هزار بشکه می‌رسد.
 
از استان واسط هم خبر رسید، معترضان اداره برق در این استان را تعطیل کردند. اوضاع شهر کربلا هم نا آرام گزارش شده است؛ فرماندهی پلیس کربلا طی بیانیه‌ای اعلام کرد: آشوبگران‌ و افراد نفوذی در شهر کربلا، تنها به تخریب بانک‌ها، ساختمان‌های دولتی و اموال عمومی و خصوصی و خودروهای شخصی شهروندان عراقی بسنده نکرده‌اند، بلکه برخی از آنان یکشنبه شب، خیمه‌ موکب‌های حسینی(ع) و مراکز پذیرایی زائران را آتش زدند.
 
دراین بیانیه آمده است: افراد نفوذی و تخریب‌گران با آتش زدن لاستیک‌ها، اقدام به قطع راه‌های ارتباطی در این شهر کردند.
 
خبر دیگر از کربلا اینکه، وزارت کشور عراق در پی اغتشاشات شب یکشنبه در کربلا و حملات تروریستی، رئیس‌پلیس استان کربلا را تغییر داد.
 
منبع:ایسنا