هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 8 مهر 1399
ساعت 23:47
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 20 آذر 1398 ساعت 11:41
چهارشنبه 20 آذر 1398 11:19 ساعت
2019-12-11 11:41:28
شناسه خبر : 331390
سخنگوی سازمان اورژانس کشور، گفت: علامت مسمومیت با گاز مونوکسید کربن گاهی با سرماخوردگی و حتی آنفولانزا اشتباه گرفته می‌شود.
 سخنگوی سازمان اورژانس کشور، گفت: علامت مسمومیت با گاز مونوکسید کربن گاهی با سرماخوردگی و حتی آنفولانزا اشتباه گرفته می‌شود.
 
مجتبی خالدی سخنگوی سازمان اورژانس کشور ، با بیان اینکه گاز مونوکسید کربن بدون رنگ، بو و طعم بوده و تشخیص آن سخت است، گفت: گاز مونوکسید کربن در یک فاز رقابتی با اکسیژن ۲۵۰ برابر قدرت حل شدن بیشتر در خون افراد را داشته از این رو مسمومیت با آن سریع است.
 
وی تاکید کرد:۶۰ تا ۹۰ دقیقه زمان لازم است تا مسمومیت با گاز مونوکسید کربن منجر به کما و در نهایت مرگ فرد شود، در موارد خفیف قرار گرفتن در معرض گاز مونوکسید کربن برای مدت متوالی نیز می‌تواند اثرات مخرب داشته باشد.
 
سخنگوی اورژانس با بیان اینکه علامت مسمومیت با گاز مونوکسید کربن گاهی با سرماخوردگی و حتی آنفولانزا اشتباه گرفته می‌شود، اضافه کرد: سردرد، سرگیجه، ضعف و بیحالی از علایم اصلی گاز گرفتگی است که این علایم با سرماخوردگی و آنفولانزا مشابه است.
 
خالدی گفت: بعد از کاهش سطح هوشیاری در نتیجه مسمومیت با گاز مونوکسید کربن فرد نمی‌تواند هیچ کمکی به خود کند، مراقبت از کودکان، سالمندان و بیماران قلبی و عروقی باید از سوی افراد در این مواقع صورت بگیرد.
 
وی با بیان اینکه اگر افراد در فضای بسته و مملو از گاز دچار پرخوابی شوند باید سریعا از فضا خارج شده تا از به کما و در نتیجه مرگ آن‌ها جلوگیری شود، ادامه داد: اگر فرد پس از حضور در فضای باز حال عمومی مساعدی پیدا کرد به طور حتم مسمومیت با گاز تایید می‌شود.
 
خالدی با تاکید بر اینکه در زمان محرز شدن مسمومیت با گاز باید در ابتدا وسایل گرمایشی خاموش شود، ادامه داد: باز کردن پنجره‌ها و خارج کردن بیماز از فضا و در نهایت تماس با اورژانس در این زمان لازم است.
 
سخنگوی سازمان اورژانس کشور، با بیان اینکه در مورد مسمومیت با گاز ارایه آدرس دقیق محل حادثه به ماموران اورژانس لازم است، اشاره کرد: عموما چنین مسمومیت‌هایی در کارگاه‌ها یا خانه‌های و اقامت گاه‌های شبانه روزی رخ می‌دهد و تعداد افراد مسموم نیز در این شرایط زیاد است.
 
وی با تاکید بر اینکه ارایه اطلاعات کافی در خصوص تعداد افراد مسموم شده با گاز جهت هماهنگی‌های لازم برای اعزام آمبولانس لازم است، گفت: خارج کردن افراد مسموم شده از محیط سر بسته لازم است، زیرا ماندن در آن فضا شانس زنده ماندن را کم می‌کند.
 
خالدی عنوان کرد: تشخیص قطعی نجات از مسمومیت با گاز تنها از سوی پزشک ممکن است این نوع مسمومیت علاوه بر عوارض کوتاه مدت مانند سرگیجه و بی حالی در بلند مدت عوارضی همچون کاهش سطح هوشیاری یا ضعف مداوم و بی حوصلگی را در پی دارد.
 
وی با بیان اینکه رانندگان حرفه‌ای نیز در معرض گازگرفتگی‌های مکرر هستند، تصریح کرد: رانندگان با در نظر گرفتن زمانی برای استراحت و استفاده از وسایل گاز سوز مانند پیک نیک دچار مسمومیت‌های بسیار و حتی مرگ می‌شوند.
 
منبع:دانشجو