هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 18 دى 1398
ساعت 15:54
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 20 آذر 1398 ساعت 10:43 2019-12-11 10:43:54
شناسه خبر : 331374
معاون اداره‌کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: تا دو ماه آینده با اختصاص یارانه‌ای از سوی بنادر و سازمان دریانوردی، خط مسافری دریایی چابهار - مسقط راه‌اندازی می‌شود و گردشگری دریایی در سواحل استان خواهیم داشت.
معاون اداره‌کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: تا دو ماه آینده با اختصاص یارانه‌ای از سوی بنادر و سازمان دریانوردی، خط مسافری دریایی چابهار - مسقط راه‌اندازی می‌شود و گردشگری دریایی در سواحل استان خواهیم داشت.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از فارس، تعدادی از خبرنگاران رسانه‌های جمعی صبح امروز از بنادر شهید بهشتی چابهار و بندر شهید کلانتری بازدید کردند.
 
در حاشیه این بازدید معاون اداره‌کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در بندر چابهار دو مجموعه بندری شامل بندر شهید کلانتری و بندر شهید بهشتی داریم. 
 
سید حسن ابراهیمی افزود: در بندر شهید کلانتری 5 پست اسکله داریم که 4 اسکله مربوط به ارائه خدمات به شناورهای سنتی و کوچک و خدماتی و اسکله شماره 5 مربوط به کانتینر فیدر با ظرفیت کمتر از 30 هزار تن است. 
 
وی ادامه داد: کشتی‌های برای ورود به بندر باید از مناطق پرعمق وارد شوند و آبخور 10 تا 16 متر لازم دارند. باید بنادر طوری طراحی شود که مسیر توسط لایروب‌ها برای عبور کشتی‌ها لایروبی شوند. 
 
معاون اداره‌کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: طول کانال بندر شهید کلانتری 3 کیلومتر مسیر دریایی بود که پس از طرح توسعه شهید بهشتی کانال شهید کلانتری در حوضچه شهید بهشتی ترکیب شد. 
 
وی افزود: آبخور بندر شهید کلانتری 11 متر و مخصوص کشتی‌های کمتر از 200 متر است. 
 
* پیشرفت 40درصدی فاز 2 بندر شهید بهشتی 
 
معاون اداره‌کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار شامل فاز یک و دو است. در فاز دو زیرساخت اولیه هم آغاز شد است. 
 
وی ادامه داد: طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار در 5 فاز اجرا خواهد شد و براساس این 5 فاز بندر شهید کلانتری به بندر شهید بهشتی متصل می‌شود. 
 
ابراهیمی ادامه داد: فاز یک کاملا به بهره‌برداری رسیده است و تجهیزات در فاز یک کامل شده است و فاز دو نیز تا 40 درصد پیشرفت فیزیکی دارد. دایک ایجاد شده و استحصال حاصل شده است. در فاز یک زیرسازی به اجرا رسیده و اغلب تجهیزات آمده‌اند. 
 
وی با بیان اینکه حوضچه بندر شهید بهشتی در ضلع شمالی موج‌شکن بندر است، گفت: حوضچه شهید بهشتی 300 هکتار است که لایروبی شده و امکان پذیرش کشتی‌ها با آبخور 16.5 متر را دارد. 
 
معاون اداره‌کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان افزود: 15.8 میلیون متر مکعب لایروبی انجام شد و از محل این لایروبی دایک فاز یک و دو به میزان 203 هکتار استحصال اراضی شد. 
 
وی گفت: امروز بندر شهید بهشتی چابهار کشتی‌های پست پاناماک با آبخور 16 متر را پهلودهی می‌کند. 
 
ابراهیمی گفت: کانالی به طول 3 کیلومتر به عرض 300متر به وسیله بویه‌ها در بندر شهید بهشتی علامت‌گذاری شده است و از نظر علامت‌گذاری دریایی و آبخور هیچ محدودیتی برای پذیرش کشتی در مسیر شهید بهشتی نداریم. 
 
* راه‌اندازی خط دریایی چابهار - مسقط تا دو ماه آینده 
 
معاون اداره‌کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: پیش از این خط مسافری چابهار - مسقط با کشتی با ظرفیت 240 مسافر در کلاس‌های یک ،‌دو و سه و ظرفیت حمل 40 خودرو راه‌اندازی شده بود. 
 
وی ادامه داد: به دلیل عدم پشتیبانی برخی ارگان‌ها و بازاریابی‌ بخش خصوصی این خط غیرفعال شد. 
 
ابراهیمی افزود: از سال گذشته مقرر شد، یارانه‌ای به بخش مسافری تخصیص یابد و در قالب قرارداد با برج اپراتور بندر شهید کلانتری به بخش خصوصی اختصاص یابد. 
 
معاون اداره‌کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان یادآور شد: به زودی خط مسافری چابهار- مسقط از اوایل بهمن ماه در بندر چابهار راه‌اندازی می‌شود. 
 
وی همچنین گفت: قراردادی نیز با شرکت کشتیرانی خصوصی منعقد کرده‌ایم تا گردشگری دریایی در سواحل استان بین بنادر و جزایر راه‌اندازی شود. 
 
ابراهیمی درخصوص قیمت سوخت شناورهای کوچک که بنزین سوز هستند نیز گفت: با همکاری شرکت پالایش و پخش فراورده‌های نفتی و سازمان بنادر و دریانوردی کمیته‌ای فعال تشکیل شده است تا موانع در این باره برداشته شود.