هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 16 بهمن 1398
ساعت 02:33
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 19 آذر 1398 ساعت 15:30
سه شنبه 19 آذر 1398 15:20 ساعت
2019-12-10 15:30:48
شناسه خبر : 331327
یک عضو ائتلاف دولت قانون به رهبری نوری المالکی شرایط رای اعتماد به نامزد نخست وزیری عراق را اعلام کرد.
یک عضو ائتلاف دولت قانون به رهبری نوری المالکی شرایط رای اعتماد به نامزد نخست وزیری عراق را اعلام کرد.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از شبکه الفرات، «منصور البعیجی» خاطر نشان کرد هر نامزدی برای تصدی نخست وزیری نباید حزبی یا وابسته به یک طرف مشخص باشد.
 
وی افزود حل بحران کنونی در برگزاری انتخابات زودهنگام و انحلال پارلمان کنونی است.  
 
البعیجی در بیانیه‌ای اظهار داشت هر فردی که از سوی رئیس جمهوری برای تصدی نخست وزیری آینده مامور شود، و ما احساس کنیم که وابسته به حزب یا گروه سیاسی است و شروط و ویژگی‌ها با خواسته‌های ملت عراق متناسب و همسو نباشد، ما در این صورت به چنین فردی در داخل پارلمان رای نخواهیم داد. 
 
وی خاطر نشان کرد همه گروه‌های سیاسی بدون استثنا باید متحد و یکپارچه نخست وزیری را انتخاب کنند که تمام شروط مد نظر ملت عراق را که در میادین تظاهرات مطالبه می‌کنند به دور از حزب گرایی و وابستگی‌ها داشته باشد.
 
وی افزود نخست وزیر آینده، نخست وزیر دولت انتقالی خواهد بود که مدت زمان آن از یک سال فراتر نرود که طی این مدت در راستای آمادگی‌های لازم برای برگزاری انتخابات زودهنگام تلاش کند که تمام قشرهای ملت عراق در آن شرکت کنند و نمایندگان خود را به صورت واقعی و به گونه‌ای که مطالباتشان را محقق کند، انتخاب کنند، مطالباتی که در میادین تظاهرات از حدود دو ماه پیش دنبال می‌کنند.
 
عضو ائتلاف نوری المالکی بر اهمیت این نکته تاکید کرد که همه گروه‌های سیاسی باید درک کنند که مردم عراق که برای حقوق خود به خیابان آمده، به محض تغییر دولت به منازلشان بازنخواهند گشت، بلکه از طریق انتخاب نخست وزیری باز می‌گردند که اعلام شود نخست وزیری انتقالی است و تمام اقدامات قانونی را برای برگزاری انتخابات زودهنگامی فراهم کند که از طریق آن ملت عراق بتوانند نمایندگان خود را به دور از احزاب انتخاب کنند.
 
وی افزود انتخابات زودهنگام که نخست وزیر آینده اعلام کند و انحلال پارلمان کنونی پس از تکمیل تمام تدابیر و آمادگی‌های کمیساریای عالی انتخابات، تنها راه حل برای پایان بحران کنونی و بازگشت امور به روند عادی خود است.
 
توافق سیاسی درباره انحلال پارلمان
 
خبر دیگر  اینکه امجد العقابی از نمایندگان ائتلاف سائرون وابسته به جریان صدر اعلام کرد اغلب فراکسیون‌های پارلمانی درباره انحلال پارلمان کنونی اتفاق نظر دارند.
 
العقابی به شبکه السومریه گفت ائتلاف سائرون در نشست برهم صالح رئیس جمهور شرکت نکرده و نخواهد کرد.
 
وی افزود انتخاب هر نامزدی برای نخست وزیری از میان گروه‌های سیاسی به مثابه از بین رفتن کامل روند سیاسی است.
 
العقابی اظهار داشت اغلب فراکسیون‌های پارلمانی درباره انحلال پارلمان و رفتن به سمت انتخابات زودهنگام در صورت کوتاهی دولت آینده اتفاق نظر دارند.
 
وی گفت کمیساریای عالی انتخابات در سایه شرایطی که کشور به سر می‌برد، نمی‌تواند زمان برگزاری انتخابات را مشخص کند.
 
این در حالی است که محمد الخالدی دیگر نمایندگان پارلمان عراق گفت : 130 نماینده پارلمان، بیانیه‌ای را امضا کرده اند که به ویژگی‌های نخست وزیر آینده اشاره می‌کند.
 
الخالدی رئیس فراکسیون «بیارق الخیر» به شبکه السومریه گفت فشارهایی از سوی برخی گروه‌های سیاسی بر برهم صالح رئیس جمهور اعمال می‌شود تا نخست وزیر را در اسرع وقت معرفی کند. وی افزود : 130 نماینده، ویژگی‌های نخست وزیر آینده را در قالب بیانیه‌ای امضا کرده و آن را تقدیم برهم صالح رئیس جمهور کرده‌اند.
 
به گفته وی، ویژگی‌های مد نظر نمایندگان که تقدیم رئیس جمهور شده، این است که نخست وزیر باید شخصیت مستقل، فقط دارای تابعیت عراقی باشد و هیچ منصب دولتی یا پارلمانی از سال 2003 تا کنون نداشته باشد و البته مورد قبول و پذیرش تظاهرات کنندگان باشد و تمام این خواسته‌ها مطابق با قانون اساسی است.
 
خبر دیگر اینکه عبدالامیر التعیبان از اعضای فراکسیون صادقون تاکید کرد پارلمان باید موضعی علیه سیاست‌های مداخله‌آمیز عربستان و آمریکا اتخاذ کند.