هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 14 آذر 1398 ساعت 14:34
پنجشنبه 14 آذر 1398 14:32 ساعت
2019-12-5 14:34:36
شناسه خبر : 331051
«جبهه پیروان امام و رهبری» که رهبری آن را محمدرضا باهنر بر عهده دارد، در بیانیه‌ای لاریجانی را یک نیروی ارزشی خوانده و از او دعوت کرده‌اند که در انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی شرکت کند.
«جبهه پیروان امام و رهبری» که رهبری آن را محمدرضا باهنر بر عهده دارد، در بیانیه‌ای لاریجانی را یک نیروی ارزشی خوانده و از او دعوت کرده‌اند که در انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی شرکت کند.

گروه سیاسی-رجانیوز: علی لاریجانی طی روزهای گذشته اعلام کرد که در دوره بعدی مجلس شورای اسلامی کاندیدا نخواهد شد. اعلام این خبر با تحلیل‌ها مواضع متعددی همراه بود. از تحلیل‌هایی که علت کناره‌گیری لاریجانی را آمادگی برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری قلمداد کرده تا تفسیرهایی که این عدم حضور را اقدامی جهت راه‌اندازی نهضت دعوت از علما و سیاسیون از او برای توفیق اجباری! حضور در انتخابات آتی می‌دانست. دسته دیگری از تحلیل‌ها نیز علت این عدم حضور را در اطمینان لاریجانی از عدم رای‌آوری مجدد از حوزه انتخابیه قم می‌دانستند.

 

به گزارش رجانیوز، هر یک از تحلیل‌های فوق که مبنا قرار گیرد، تفاوتی در مشی سیاسی سال‌های اخیر علی لاریجانی ندارد. او که روزگاری از اردوگاه اصولگرایان کاندیدای ریاست جمهوری و سپس رئیس مجلس شده بود، در آخرین انتخابات ریاست جمهوری با لیست اصلاح‌طلبان وارد مجلس شد! گرچه در این سالها برای نیروهای انقلابی یقین حاصل شده است که نمی‌توان لاریجانی را در دایره طیف انقلابی تعریف کرد، اما افرادی نیز هستند که بی‌توجه به شرایط و ملزومات انقلابی بودن، بخاطر کاسبی و یا رفاقتی که با لاریجانی دارند، همچنان به دنبال نقش‌آفرینی او در عرصه سیاسی اردوگاه اصولگرایی هستند.

 

پس از اعلام کناره‌گیری لاریجانی از انتخابات آینده مجلس، «جبهه پیروان امام و رهبری» که رهبری آن را محمدرضا باهنر بر عهده دارد، در بیانیه‌ای علی لاریجانی را یک نیروی ارزشی خوانده و از او دعوت کرده‌اند که در انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی شرکت کند. محمدرضا باهنر در گفتگویی که تیر ماه سال جاری با رجانیوز داشت، گفته بود که از فردی بهتر و اصلح‌تر از لاریجانی سراغ ندارد.

 

حضور لاریجانی در لیست انتخاباتی اصلاح‌طلبان برای مجلس دهم و همکاری وی با فراکسیون امید در مجلس، بخش اعظمی اصولگرایان را به این نتیجه رساند که لاریجانی دیگر از دایره اصولگرایی خارج شده و همکاری با جریان اعتدال و اصلاحات را به بودن در تیم اصولگرایان ترجیح می‌دهد. از همین رو بود که نام لاریجانی را در لیست اصولگرایان قم، به چشم نمی‌خورد. با این حال باهنر و حزبش که جبهه‌پایداری را به اختلاف افکنی در انتخابات متهم می‌کنند، از حالا با دعوت از لاریجانی، شروع به نواختن ساز ناکوک کرده‌اند.

 

از سوی دیگر غلامرضا مصباحی مقدم سخنگوی جامعه روحانیت مبارز نیز در قبلا مصاحبه‌ای با تعریف لاریجانی در دایره اصولگرایی، ضمن اعلام خبر دعوت از او برای حضور در شورای ائتلاف اصولگرایان، اعلام کرده بود: «اصولگرایان به انگیزه ائتلاف حداکثری رسیده‌اند. البته هنوز کم و کاستی‌هایی در میان است و مجموعه‌هایی که باید به این حرکت وارد شوند قابل توجه هستند؛ از جمله جریان پایداری، تعدادی از احزاب و آقای لاریجانی و فراکسیون نزدیک به ایشان در مجلس.»

 

زمان در حال گذر است و هنوز تکلیف اصولگرایان با خودشان هم مشخص نشده است. از طرفی اکثر این جریان به این نتیجه رسیده‌اند که لاریجانی دیگر اصولگرا به حساب نمی‌آید و بر خلاف روال گذشته از او برای حضور در لیست انتخاباتی دعوت نکرده‌اند. از طرف دیگر جبهه پیروان که زیر نظر باهنر اداره می‌شود، از شورای اصولگرایان قم اعلام برائت کرده و به دنبال دعوت و حمایت از لاریجانی برای انتخابات آینده است.

 

حال باز هم باید از امثال باهنر و مصباحی‌مقدم پرسید که چگونه ممکن علی لاریجانی که در انتخابات دوره گذشته در لیست اصلاح‌طلبان وارد مجلس شد، در این دوره با اسم اصولگرایی وارد گود انتخابات شود؟ چگونه است که اصلی‌ترین گزینه مدنظر اصلاح‌طلبان برای انتخابات آتی ریاست جمهوری، باید از سوی اصولگرایان کهنه‌کار دعوت به شرکت در اصلی‌ترین جلسات این جناح سیاسی شود؟دیدگاه کاربران

اگر نیروهای انقلابی صراحت لهجه در اغلام موضع در قبال افرادی مثل لاریجانی . مصباحی مقدم و بویژه باهنر نداشته باشند قطعا رای نخواهند آورد. با صراحت اعلام کنند اینها را انسانهای خوبی می دانیم ولی انقلابی هرگز. این چه انقلابی است که از برجام حمایت می کند؟ من نمی دانم چرا با وجود 90 درصد اشتراک در دایره انقلابی ها اجماع می کنید با کسانی که 1 درصد هم اشتراکی وجود ندارد. شما را بخدا دست از مصلحت سنجی غلط بردارید می خواهید مسلم را دست بسته ببینید؟ به سلیمان صرد خزاعی ها میدان بدهید هزارتا سردار سلیمانی ها هم نمی توانند مسلم زمانه را کمک کنند.