هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 3 مهر 1399
ساعت 21:22
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 14 آذر 1398 ساعت 12:15
پنجشنبه 14 آذر 1398 12:13 ساعت
2019-12-5 12:15:05
شناسه خبر : 331040
وزارت خارجه روسیه اعلام کرد در پاسخ به اخراج دو دیپلمات روس از آلمان به بهانه بی‌اساس "دست داشتن مسکو" در قتل یک شهروند گرجی در برلین (یکی از فرماندهان میدانی در چچن)، اقدامات تلافی‌جویانه‌ای در نظر گرفته خواهد شد.
وزارت خارجه روسیه اعلام کرد در پاسخ به اخراج دو دیپلمات روس از آلمان به بهانه بی‌اساس "دست داشتن مسکو" در قتل یک شهروند گرجی در برلین (یکی از فرماندهان میدانی در چچن)، اقدامات تلافی‌جویانه‌ای در نظر گرفته خواهد شد.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم، روزنامه «راسیسکایا گازیتا» امروز نوشت: آلمان دو دیپلمات روس را به عنوان "عنصر نامطلوب" از این کشور اخراج کرد. تصمیم گیری در این باره به این بهانه انجام گرفت که مسکو از همکاری در تحقیقات درباره قتل یک شهروند گرجی، یکی از فرماندهان میدانی در چچن، خودداری کرده است.
 
"آنگلا مرکل" صدراعظم آلمان با توضیح مواضع برلین در این باره، این حق را برای دولت آلمان محفوظ دانست که اقدامات بعدی علیه روسیه، از جمله اعمال تحریم را در نظر بگیرد. لازم به یادآوری است که این شهروند گرجی 40 ساله در ماه آگوست در پایتخت آلمان به ضرب گلوله کشته شد.
 
مسکو در حال بررسی اقدامات تلافی‌جویانه در برخورد با آلمان است
 
وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که مسکو قصد دارد مجموعه‌ای از اقدامات تلافی جویانه در رابطه با اخراج دو مقام سفارت این کشور در آلمان اتخاذ کند.
 
در بیانیه وزارت امور خارجه روسیه آمده است: «ما اظهارات طرف آلمانی درباره اخراج دیپلمات روس از برلین را کاملاً بی اساس و غیردوستانه ارزیابی می‌کنیم. برخورد سیاسی با مسئله تحقیقات در زمینه قتل انجام شده در برلین غیرقابل قبول است و مقامات مسکو مجبور هستند تا مجموعه اقدامات تلافی‌جویانه‌ای در این رابطه در نظر بگیرند.»
 
"سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه نیز شب گذشته در جمع خبرنگاران در این رابطه گفت: «مقامات مسکو پس از اخراج دیپلمات‌های روسی از آلمان، نیاز به زمان کمی دارند تا درباره پاسخ مناسب به این اقدام دولت آلمان تصمیم گیری کنند.»
 
"دمیتری پسکوف" سخنگوی کرملین نیز در این رابطه تاکید کرد که دولت فدراسیون روسیه هیچ ارتباطی به قتل صورت گرفته در آلمان ندارد و این موضوع ساخته و پرداخته رسانه‌های گروهی آلمانی است.
 
پیش از این روز چهارشنبه وزارت خارجه آلمان دو تن از کارکنان سفارت روسیه در برلین را عنصر نامطلوب نامیده و خواستار خروج فوری آنها از این کشور در رابطه با قتل یک شهروند گرجی در اواخر ماه آگوست گذشته در برلین شد.
 
در همان ماه آگوست، دادستان کل آلمان از دستگیری یک مظنون به دست داشتن در این قتل خبرداد که گویا یک تبعه روس است.
 
در این بین آمریکا هم می‌خواهد از آب گل آلود ماهی بگیرد
 
در این رابطه مطبوعات آمریکایی نیز تلاش می‌کنند تا با استفاده از این موضوع به روابط مسکو-برلین آسیب بیشتری برسانند.
 
روزنامه «وال استریت ژورنال» مدعی شده که اگر دادستان ‌کل آلمان بتواند "رد پای روسیه" در این قتل را ثابت کند، این مسئله می‌تواند در همکاری‌های انرژی بین مسکو و برلین، تاثیر منفی بگذارد.
 
​​​​​​​آمریکا با تمام قدرت تلاش می‌کند تا چوب لای چرخ همکاری‌های روسیه و آلمان در عرصه انرژی، به خصوص طرح ساخت خط لوله «جریان شمالی-2» کند. جنجال جدید در آلمان و اتهامات وارده در این باره به مسکو، نمی تواند مورد استقبال واشنگتن قرار نگرفته و در راستای رسیدن به اهداف آنها مورد استفاده قرار نگیرد.