هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 3 مهر 1399
ساعت 02:41
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 14 آذر 1398 ساعت 11:42
پنجشنبه 14 آذر 1398 11:21 ساعت
2019-12-5 11:42:33
شناسه خبر : 331027
رئیس سازمان غذا و دارو گفت: در زمینه تولید داروهای بیماران تالاسمی، ام‌اس و پیوند گام‌های مؤثری برداشته شده و این داروها در کشور تولید می‌‌شوند.
رئیس سازمان غذا و دارو گفت: در زمینه تولید داروهای بیماران تالاسمی، ام‌اس و پیوند گام‌های مؤثری برداشته شده و این داروها در کشور تولید می‌‌شوند.
 
محمدرضا شانه‌ساز رئیس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه حدود یک درصد از داروهای مورد نیاز به دلیل نداشتن توجیه اقتصادی در کشور تولید نمی‌شوند اظهار داشت: ما توانایی این موضوع را داریم که هر دارویی که وارد سبد دارویی دنیا می‌شود و پزشکان ما به آن نیاز داشته باشند را ظرف کمتر از دو سال تولید و عرضه کنیم.
 
شانه‌ساز در پاسخ به این پرسش که مسؤولان وزارت بهداشت بارها اعلام کرده‌اند که اغلب داروهای مورد نیاز در کشور تولید می‌شود اما برخی از بیماران از در دسترس نبودن داروهایشان گلایه می‌کنند گفت: در زمینه تولید داروهای بیماران تالاسمی، ام‌اس و پیوند گام‌های مؤثری برداشته شده و این داروها در کشور ما تولید می‌‌شود اما برخی از داروها که جزو همان یک درصد قرار دارند باید به مقدار اندکی در کشور تولید شوند به طور مثال برخی از بیماران خاص که تعدادشان به 200 الی 300 نفر می‌رسد به یک دارو نیازمند هستند که تولید این داروها توجیه اقتصادی برای کشور ندارد.
 
رئیس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه ما گلایه‌های این بیماران را می‌شنویم توضیح داد: متأسفانه این بیماران و خانواده‌هایشان از لحاظ روحی و روانی تحت فشار هستند و ما نیز تأثیر در دسترس نبودن داروهای این افراد را درک می‌کنیم و در همین راستا تمام توان خود را به کار گرفته‌ایم تا از طرق مختلف داروهای این افراد تأمین شود. 
 
وی افزود: دولت وظیفه خود می‌داند که نگرانی این خانواده‌ها را به حداقل برساند و نباید از این موضوع غافل شویم که تحریم داروهای این بیماران اوج وقاحت و بی‌شرمی آمریکا و هم‌پیمانانشان را نشان می‌دهد که علی‌رغم شعارهای بشردوستانه داروهای مورد نیاز بیماران‌مان را تحریم کرد‌‌ه‌اند و همچنین با تهدید بانک‌ها توانایی انتقال پول را برای ما محدود کرده‌اند.
 
شانه‌ساز با بیان اینکه بسیاری از شرکت‌های دارویی همچنین شرکت‌های آمریکایی تمایل ادامه فعالیت با کشورمان را دارند اظهار داشت: در مواقعی مشاهده می‌کنیم که واردات داروها چند ماه طول می‌کشد و به ما اعلام می‌شود که چرا داروها را از گمرک ترخیص نمی‌کنید اما باید به این نکته توجه داشته باشیم که طبق قوانین بین‌المللی گمرک تا زمانی که کشور مبدأ اجازه ترخیص کالا را ندهد کالا متعلق به شرکت خارجی است و به دلیل تهدیدها و تحریم‌های آمریکا در مواقعی چندین ماه این کالاها در گمرک باقی می‌ماند به طور مثال چندی پیش نیز ما برای ترخیص کردن داروی قلبی که از کره جنوبی تهیه شده بود با همین مشکل مواجه شدیم.
 
رئیس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه تأمین شیر خشک برای بیماران متابولیک و داروهای اعصاب و روان از جمله مواردی است که تحریم‌ها تأثیر زیادی بر روی آنها داشته تاکید کرد برای تامین این اقلام تدابیری اندیشیده شده است.
 
منبع:فارس