هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 9 مهر 1399
ساعت 07:12
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 9 آذر 1398 ساعت 14:43
شنبه 9 آذر 1398 12:51 ساعت
2019-11-30 14:43:16
شناسه خبر : 330688
متخصصان یک شرکت دانش بنیان با بهره‌گیری از فناوری روز دنیا موفق به تولید سیستم‌های تصویرگر پزشکی هسته‌ای شدند.
متخصصان یک شرکت دانش بنیان با بهره‌گیری از فناوری روز دنیا موفق به تولید سیستم‌های تصویرگر پزشکی هسته‌ای شدند.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، پزشکی هسته‌ای شاخه‌ای از تصویربرداری پزشکی، فیزیک پزشکی و پرتونگاری مولکولی است که از خواص هسته‌ایِ مواد (مثل رادیوایزوتوپ‌ها) برای تشخیص و درمان بیماری‌ها استفاده می‌کند.
 
تصویربرداری پزشکی، تکنیک و فرآیند مورد استفاده برای ساختن تصاویری از بدن انسان برای اهداف کلینیکی یا علوم پزشکی است.
 
یک شرکت دانش‌بنیان فعال در زمینه طراحی، تولید، نصب و نگهداری سیستم‌های تصویرگر پزشکی هسته ای با تلاش متخصصان بومی و بهره گیری از فناوری روز دنیا و نیز استفاده از کلیه ظرفیت‌های موجود در کشور، موفق به تولید سیستم تصویربرداری اسپکت حیوانی، سیستم تصویربرداری اسپکت قلبی (RoboSPECT)، سیستم تصویربرداری اسپکت قلبی  (ProSPECT)، سیستم دوربین گاما دستی، گاما پروب، تست تنفسی اوره و سیستم تصویربرداری پت حیوانی شده است.
 
محمدرضا آی مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان درباره یکی از چند محصول این شرکت با نام « سیستم تصویربرداری اسپکت قلبی: مدل ProSPECT» گفت: سیستم تصویربرداری اختصاصی از قلب، با نام تجاری ProSPECT ، یک سیستم تصویربرداری پزشکی هسته‌ای‌ است که برای تصویربرداری توموگرافیک از قلب، مورد استفاده قرار می گیرد.
 
وی ادامه داد: هدف از استفاده از این سیستم، آشکارسازی و تعیین موقعیت رادیودارویی است که پیش‌تر به بدن تزریق شده و در بافت قلب و دیگر ارگان‌ها نفوذ کرده است. این سیستم دارای بخش های مجزا شامل هدهای آشکارسازی، گانتری، تخت، ترولی و کنسول پردازش و آنالیز تصاویر است.
 
به گفته این فعال فناور، طراحی سیستم با در نظر داشتن راحتی بیمار (خصوصا بیماران دارای فوبیای مکان های تنگ و تاریک) به گونه‌ای است که سر بیمار حین فرآیند تصویربرداری بیرون از دالان گانتری قرار می گیرد. همچنین تخت این سیستم به صورت افقی طراحی شده که امکان تصویربرداری در دو مد Supine/Prone را فراهم آورده است.
 
آی گفت: این شرکت تنها تولیدکننده این قبیل تجهیزات در کشور است و شرکتی داخلی که نمونه مشابه این تجهیزات را تولید کند وجود ندارد. به دلیل شرایط تحریم و موضوعات هسته‌ای که کشور با آن مواجه است ورود این قبیل تجهیزات به ایران ممنوع است و اگر دستگاهی هم به کشور وارد شود این کار به سختی انجام خواهد شد.
 
وی با بیان اینکه با تولید این تجهیزات در شرکت برای حدود ۲۵ نفر مستقیم و غیرمستقیم ۲۰ نفر اشتغالزایی ایجاد شده است، گفت: کشورهای آمریکا، آلمان و هلند از تولیدکنندگان اصلی این قبیل تجهیزات هستند و قیمت تمام شده محصول ایرانی حدود ۵۰ درصد کمتر از نمونه های مشابه خارجی است.