هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 9 مهر 1399
ساعت 20:06
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 7 آذر 1398 ساعت 09:58
پنجشنبه 7 آذر 1398 09:51 ساعت
2019-11-28 09:58:13
شناسه خبر : 330550
رئیس هیات سوری در نشست کمیته بررسی قانون اساسی، در اعتراض به مانع‌تراشی و کارشکنی‌های هیات ترکیه‌ای در جریان مذاکرات ژنو، محل برگزاری مذاکرات را ترک کرد.
رئیس هیات سوری در نشست کمیته بررسی قانون اساسی، در اعتراض به مانع‌تراشی و کارشکنی‌های هیات ترکیه‌ای در جریان مذاکرات ژنو، محل برگزاری مذاکرات را ترک کرد.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از فارس، هیات سوری شرکت‌کننده در نشست مربوط به بررسی کمیته قانون اساسی این کشور، پس از «لجاجت» هیات ترکیه‌ای مجبور به ترک میز مذاکره در ژنو شد.
 
به گزارش المیادین، هیات سوری که ریاست آن «احمد الکزبری» بر عهده دارد، عصر چهارشنبه پس از به بن بست رسیدن مذاکرات مربوط به بررسی قانون اساسی و شکست نماینده سازمان ملل در امور سوریه در برگزاری نشست مشترک، محل مذاکرات را ترک کرد.
 
بر اساس این گزارش، هیات سوری شرکت‌کننده، هیات ترکیه‌ای را به مانع‌تراشی در روند بررسی دستور کار سند «اصول ملی» متهم کرد.
 
الکزبری ضمن انتقاد از کارشکنی هیات ترکیه‌ای و هیات معارضان گفت که چگونه یک شهروند سوری می‌تواند مخالف مبارزه با تروریسم و اشغالگری باشد؟
 
رئیس هیات سوری در نشست کمیته بررسی قانون اساسی در ژنو گفت که هیات ترکیه‌ای درباره دستور کار مربوط به «اصول ملی» سوریه لجاجت می‌کند.
 
وی با بیان اینکه ترکیه تلاش می‌کند پیش‌ شرط‌های خود را تحمیل کند، افزود: «طرف مقابل در مذاکرات مربوط به بررسی قانون اساسی سوریه جدی نیست».
 
پیشتر هم یک عضو هیئت دولت سوریه از دخالت سایر کشورها در کار کمیته قانون اساسی انتقاد کرده بود و گفت که مداخله برخی کشورها در کار این کمیته موجب شده که پای مخالفان دولت سوریه در عمل به تعهداتشان درباره پایبندی به اصول ملی بلنگد.
 
«محمد خیر العکام» عضو پارلمان سوریه در گفت‌وگو با خبرگزاری روسی اسپوتنیک درباره دلیل متوقف شدن گفت‌وگوهای کمیته قانون اساسی گفت: ما مسئله ضرورت توافق در مورد اصول ملی را مطرح کردیم که هیچ شهروند سوری با شهروند سوری دیگری بر سر آن با یکدیگر اختلاف نظر ندارند ، تا بتواند یک مبنای اساسی برای شروع مباحث مربوط به کار کمیته قانون اساسی باشد؛ اما طرف مقابل می‌خواهد این موضوع را زیر پا بگذارد.
 
وی افزود: طرف مقابل در گفت‌وگو با رسانه‌ها ادعا می‌کند پایبند اصول ملی سوریه است، اما در عمل چیزی دیگر نشان می‌دهد چون می‌خواهد کار را به بن بست بکشاند. ما شاهد مداخله سایر کشورها در این کمیته هستیم