هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 8 بهمن 1398
ساعت 06:26
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 7 آذر 1398 ساعت 09:29
پنجشنبه 7 آذر 1398 09:14 ساعت
2019-11-28 09:29:05
شناسه خبر : 330532
روزنامه فرامنطقه‌ای«رای الیوم» عملیات بزرگ انقلابیون یمن در بندر «المخا» را که تلفات و خسارات بسیار سنگینی به امارات وارد کرده را «نقطه عطفی در تغییر نقشه درگیری» و ناکام گذاشتن طرح ریاض و ابوظبی برای ایجاد تنش در یمن دانست.
روزنامه فرامنطقه‌ای«رای الیوم» عملیات بزرگ انقلابیون یمن در بندر «المخا» را که تلفات و خسارات بسیار سنگینی به امارات وارد کرده را «نقطه عطفی در تغییر نقشه درگیری» و ناکام گذاشتن طرح ریاض و ابوظبی برای ایجاد تنش در یمن دانست.
 
انقلابیون یمن روز دوشنبه در یک عملیات بزرگ در بندر المخا (غرب یمن) که تحت‌اشغال امارات قرار دارد با 9 فروند موشک بالستیک و بیش‌از 20 پهپاد مواضع متجاوزان را به شدت در هم کوبیدند. به گفته انقلابیون، این عملیات 350 کشته وزخمی از این ائلاف گرفت. اهمیت این حمله در این بود که حتی سامانه دفاعی پاتریوت آمریکا نیز که برای رهگیری موشک‌ها ساخته شده، رهگیری و نابود شد! اکنون رای الیوم در گزارشی تلاش کرده اهمیت این عملیات را باز کند.
 
رای الیوم نوشته: «عملیات المخا که نیرو‌های یمنی علیه مواضع سعودی- اماراتی اجرا کردند، یکی از تاثیرگذارترین و گسترده‌ترین عملیاتی بود که تاکنون اجرایی شده است و از اقتدار نظامی یگان پهپادی و موشکی یمن پرده برداشت...در چارچوب حمایت از راهبرد بازدارندگی و شکست محاصره یمن و در جهت دستیابی به اصل تعادل راهبردی که نهاد نظامی یمن در تلاش برای اعمال آن علیه ائتلاف متجاوز سعودی- اماراتی و مزدوران آن است، یگان حمله نیرو‌های پهپادی و موشکی یمن در زمانی استثنایی عملیاتی مشترک را اجرایی کرد... این عملیات از زمان آغاز جنگ، جزو مقتدرانه‌ترین و گسترده‌ترین عملیات‌هایی بود که شامل ۹ حمله موشکی کوتاه برد و بیش از ۲۰ حمله پهپادی به طور هم زمان بود و اردوگاه‌ها و مرکز تجمعات نیرو‌های سعودی- اماراتی و مزدوران آنها را در منطقه ساحلی المخا در جنوب یمن هدف قرار‌داد».
 
به گزارش باشگاه خبرنگاران در این گزارش همچنین می‌خوانیم: «با دقت در عملیات المخا با شعار «اگر بازگشتید ما هم باز می‌گردیم» می‌بینیم که این حمله در چارچوب راهبرد تشدید تنش در مقابل تشدید تنش اجرایی شد که رهبر انصارالله، دستور آن را صادر کرد تا در مقابل نیرو‌های اماراتی و عربستانی بازدارندگی ایجاد و آنها را سرکوب کند، مانع اجرای طرح‌های جنایت کارانه و خرابکارانه آنها شود و محاصره یمن را در هم بشکند».
 
در ادامه این گزارش آمده است: «این عملیات عملا با اوضاع مهم و حساسی همزمان شد، یعنی زمانی که عربستان و امارات از دو ماه پیش مشغول آماده ‌سازی و استقرار گسترده مزدوران سودانی و یمنی و تجهیزات جنگی در بندر و اردوگاه‌های المخا بودند تا برای تشدید تنش‌های میدانی در آینده آن هم در محور‌های تعز و ساحل غربی آماده شوند. این عملیات چه از نظر چگونگی و نحوه اجرا چه از نظر تاثیرگذاری یکی از گسترده‌ترین و تاثیرگذارترین عملیاتی بود که تاکنون اجرایی شده است؛ زیرا پا را از حد هشدار فراتر گذاشت و خسارت‌های سنگین و هنگفتی به منطقه وارد کرد.»
 
منبع:کیهان