98/9/6 - 11:03 1970-1-1 03:30:00
شناسه خبر : 330504
بر اساس تفاهمنامه وزیر راه ایران و وزیر مسکن سوریه ۳ شرکت ایرانی ــ سوری برای بازسازی سوریه تأسیس می‌شود. این شرکت‌ها در مجموع ۳۰هزار مسکن را در سوریه می‌سازند.
بر اساس تفاهمنامه وزیر راه ایران و وزیر مسکن سوریه ۳ شرکت ایرانی ــ سوری برای بازسازی سوریه تأسیس می‌شود. این شرکت‌ها در مجموع ۳۰هزار مسکن را در سوریه می‌سازند.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم، محمد اسلامی در مراسم امضا و مبادله تفاهم‌نامه برنامه اجرایی با وزیر مسکن سوریه این تفاهم‌نامه را در راستای سند راهبردی امضاشده میان دو کشور  اعلام کرد و گفت:‌ مهم‌ترین بخش این تفاهم‌نامه اجرایی تأسیس سه شرکت دولتی مشترک بین ایران و سوریه  است که در حوزه زیرساخت‌های کشور، مسکن و مهندسین مشاور و خدمات مهندسی تعریف می‌شوند. همزمان این فرصت برای شرکت‌های ایرانی وجود دارد که بتوانند به‌صورت مستقل در کشور سوریه و مطابق با قوانین این کشور سرمایه‌گذاری کنند.
 
وی با اشاره به اینکه شرکت‌های مشترک نقش کارفرما را ایفا می‌کنند، افزود: این شرکت‌ها، پروژه‌های پیمانکاری در حوزه مسکن را می‌توانند بین شرکت‌های ایرانی توزیع کنند.
 
وی با ابراز اینکه "در حوزه حمل‌ونقل، گمرک و بانکی نیز رایزنی‌ها و هماهنگی‌هایی که در کمیسیون مشترک از طریق دستگاه مربوطه پیگیری کرده‌ایم، همگی از پیشرفت‌های مناسبی برخوردار است"، تصریح کرد: روابط بانکی از طریق بانک مشترک ایرانی ــ سوری با مدل هماهنگ با بانک‌های مرکزی دو کشور در مسیر عملیاتی است.
 
وزیر راه و شهرسازی در خصوص تفاهم‌نامه گمرکی دو کشور نیز گفت: این تفاهم‌نامه که باید به‌زودی توسط گمرکات دو کشور امضا و مبادله شود، الزامات و لوازم مربوط به توسعه تبادلات و همکاری‌ها و صدور خدمات فنی و مهندسی را فراهم خواهد کرد.
 
اسلامی ساخت 30 هزار واحد مسکونی و تعداد دیگری پروژه زیرساختی را از دیگر اولویت‌های این تفاهمنامه اعلام و عنوان کرد: دولت سوریه متعاقباً این موضوعات را اعلام خواهد کرد.