هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 9 مهر 1399
ساعت 20:42
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 5 آذر 1398 ساعت 15:38
سه شنبه 5 آذر 1398 15:06 ساعت
2019-11-26 15:38:04
شناسه خبر : 330481
انباشت وعده‌ها و مصاحبه‌ها در مورد مزیت و ضرورت اجرای طرح منطقه آزاد بانه و مریوان همچنان در کردستان ادامه دارد اما مشخص نیست چه زمانی اجرایی می‌شود.
انباشت وعده‌ها و مصاحبه‌ها در مورد مزیت و ضرورت اجرای طرح منطقه آزاد بانه و مریوان همچنان در کردستان ادامه دارد اما مشخص نیست چه زمانی اجرایی می‌شود.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم، ایجاد طرح منطقه آزاد بانه و مریوان چند سالی است که شوی تبلیغاتی دولتمردان و نمایندگان مردم استان در مجلس شده و تقریباً در هر محفلی از آن سخن به میان می‌آید، گرچه اجرای این طرح آرزوی دیرینه مردم و اقدامی مثبت در توسعه کردستان است اما با گذشت چندسال همچنان اجرایی نشده و در این چند‌ ماه نزدیک به برگزاری یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی باز هم بازار "وعده‌ها و ان ‌شاء الله گفتن‌ها" گرم‌تر شده است.
 
انباشت وعده‌ها در مورد ایجاد منطقه آزاد بانه و مریوان همچنان ادامه دارد و این مهم در حالی صورت می‌گیرد که بسیاری از وعده‌هایی که تا پیش از این به مردم شریف استان داده شده عملاً اجرایی نشده و تأثیری در توسعه کردستان نداشته است.
 
محسن بیگلری، نماینده مردم شهرستان‌های سقز و بانه در مجلس درباره جزئیات این لایحه اعلام کرده که ایجاد منطقه آزاد شهرهای مرزی بانه، سقز و مریوان آرزوی دیرینه مردم استان کردستان است.
 
وی با بیان اینکه طرح لایحه مناطق آزاد شهرهای مرزی در دوره مجلس نهم یعنی چهار سال گذشته مطرح شد، افزود: چندین بار لایحه منطقه آزاد، به صحن علنی کمیسیون تخصصی، به ویژه کمیسیون اقتصادی مجلس کشیده شد و بعد از تأیید در مجلس، به شورای نگهبان رسید.
 
نماینده مردم شهرستان‌های سقز و بانه در مجلس گفت: در نخستین مرحله تنها ایجاد 7 منطقه آزاد و 12 منطقه ویژه در دستور کار بود که اکنون به 8 منطقه آزاد و حدود 80 منطقه اقتصادی ویژه در کشور تبدیل و افزایش یافته است.
 
وی بیان کرد: خوشبختانه اواخر آبان ماه امسال این موضوع در صحن علنی مجلس مطرح و ایرادات طرح توسط نمایندگان رفع و مجدداً به شورای نگهبان ارسال شد.
 
بیگلری با بیان اینکه به تأیید لایحه ایجاد مناطق آزاد بانه و مریوان از سوی شورای نگهبان امیدوارم، گفت: مرحله نهایی این طرح به اتمام رسیده و به احتمال زیاد مورد تأیید قرار بگیرد.
 
وی اظهار کرد: برای اجرای شدن این طرح، باید شورای نگهبان آن را تایید که در صورت جواب قطعی، ا‌ن‌شاء‌الله ابلاغ خواهد شد.
 
نماینده مردم شهرستان‌های سقز و بانه در مجلس خاطرنشان کرد: همچنین ایرادات شورای نگهبان به اجرای منطقه ویژه سقز، دیواندره و بیجار رفع و تصویب شد و خوشبختانه فاز اول منطقه ویژه اقتصادی بانه نیز در مراحل نهایی است.
 
به گفته بیگلری، ایجاد مناطق آزاد در اشتغال پایدار و توسعه کردستان بسیار مؤثر بوده و از مسئولان کشوری، استانی، شهرستانی و دیگر نمایندگان مجلس انتظار می‌رود کمک حال ما باشند.
 
منصور مرادی، نماینده مردم شهرستان‌های مریوان و سروآباد در مجلس نیز به مزیت‌های ایجاد مناطق آزاد بانه و مریوان اشاره کرد و اظهار داشت: خوشبختانه 8 منطقه آزاد تجاری و صنعتی و منطقه ویژه اقتصادی کل کشور، بعد از رفع ایرادهای شورای نگهبان، مجدداً در مجلس رأی خود را کسب کرد.
 
وی افزود: ایجاد مناطق آزاد مریوان و بانه یکی از 8 منطقه آزاد تجاری و صنعتی کشور است که نیاز به زیرساخت‌های لازم دارد و امیدوارم مهم‌ترین زیرساخت این طرح، یعنی جاده مریوان-سنندج با وعده‌های مسئولان افتتاح شود.
 
نماینده مردم شهرستان‌های مریوان و سروآباد در مجلس تصریح کرد: بعد از تأیید شورای نگهبان، مجلس نیز برای اجرای شدن طرح مناطق آزاد، لایحه را در اختیار رئیس جمهور قرار می‌دهد.
 
به گفته وی، با معافیت‌های مالیاتی و حذف بروکراسی اداری؛ قطعاً سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی بیشتری در استان حضور یافته و توسعه کردستان شتاب می‌گیرد.
 
مرادی بیان کرد: امروزه مرز باشماق مریوان دومین مرز صادراتی کشور است، بنابراین باید زیرساخت‌های مورد نیاز مناطق آزاد بانه و مریوان را ایجاد و تسهیل کرد.
 
وی اظهار کرد: متأسفانه سود خاصی از صادرات در مرز باشماق عاید استان و شهرستان نمی‌شود، اما «نوبخت» در سفر اخیر خود به کردستان قول تخصیص درصدی از درآمدها را برای تأمین زیرساخت‌ها دادند و امیدواریم اجرایی شود.
 
نماینده مردم شهرستان‌های مریوان و سروآباد در مجلس یادآور شد: همچنین احداث راه‌آهن همدان-سنندج-مریوان مرز باشماق در دستور کار بوده و امیدواریم با اجرای این پروژه‌ها، زیرساخت‌های لازم منطقه آزاد فراهم شود.
 
به گزارش تسنیم؛ بسیاری از این مصاحبه‌ها صرفاً حالت توصیفی دارد و نمایندگان مجلس نیز از مزیت و ضرورت اجرای طرح منطقه آزاد بانه و مریوان سخن می‌گویند در حالی که این امر بدیهی است و همه می‌دانند که این طرح در توسعه کردستان تأثیرگذار است.
 
وظیفه نمایندگان مجلس بنظر نمی‌رسد توصیف مزیت‌ها باشد بلکه باید دنبال تجویز و عملیاتی‌سازی راهکارها و طرح‌ها باشند نه اینکه آنها نیز همانند مردم از ضرورت اجرای طرح منطقه آزاد بانه و مریوان سخن بگویند.
 
باید منتظر ماند و دید که آیا این وعده‌های چندساله بألاخره رنگ حقیقت به خود گرفته یا عمر مجلس دهم نیز کفاف پیگیری و ایجاد منطقه آزاد در کشور از جمله بانه و مریوان را نمی‌دهد!