هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
جمعه، 2 اسفند 1398
ساعت 02:28
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 4 آذر 1398 ساعت 17:14
دوشنبه 4 آذر 1398 17:12 ساعت
2019-11-25 17:14:13
شناسه خبر : 330405
یکی از بخش‌هایی که در دوران رکود اقتصادی می‌تواند باعث کاهش میزان آسیب‌ها شود بخش مسکن است. این حوزه به واسطه اینکه شغل های زیادی به طور مستقیم و غیرمستقیم به آن وابسته هستند، همواره مورد توجه سیاستگذاران قراردارد و مسکن را به عنوان عامل محرک ایجاد رونق در بازارمسکن می‌دانند.
یکی از بخش‌هایی که در دوران رکود اقتصادی می‌تواند باعث کاهش میزان آسیب‌ها شود بخش مسکن است. این حوزه به واسطه اینکه شغل های زیادی به طور مستقیم و غیرمستقیم به آن وابسته هستند، همواره مورد توجه سیاستگذاران قراردارد و مسکن را به عنوان عامل محرک ایجاد رونق در بازارمسکن می‌دانند.

همچنین می‌توان گفت، قیمت مسکن به عنوان معیار بسیاری از کالاها به شمار می‌رود. به طور مثال بسیاری از مردم نرخ خرید آپارتمان در دریاچه چیتگر را معیار ارزش خانه در منطقه 22 می‌دانند و بر همین مبنا تحلیل‌های خودرا در خصوص بازار ارائه می‌دهند.

ازسوی دیگر به واسطه بومی بودن بسیاری از کالاهای ساختمانی، تاثیر تحریم‌ها کمی دیرتر و مقداری کمتر از سایر حوزه‌ها در این بخش نمودپیدا می‌کند. ازاین رو می‌توان بخش مسکن را عاملی برای ایجاد رونق در شرایط سخت رکودی دانست و با توجه بیشتر به این بخش بسیاری از کارگران و فعالان ساختمانی را به رونق نسبی در شغل‌هایشان رساند.

توجهی که دولت و وزارت راه و شهرسازی به عنوان متولی این بخش به بازار داشته و با ایجاد سازوکارهای مختلف سعی در ایجاد بستری شفاف برای پیشبرد اهداف ساخت و تولید مسکن، همراه با معاملات صحیح که سوداگری و سوءاستفاده در آن نباشد ایجاد کنند. بستری که وزارت راه، با ایجاد سامانه اطلاعات بازار مسکن (سابا) آن را ایجاد کرد و تا حدودی توانست موفق عمل کند.

اما توسعه تکنولوژی و افزایش حجم اطلاعات در معاملات مسکن، ورود استارت‌آپها یا بروزرسانی این بستر را لازم کرد . این مهم را چندی پیش مجموعه‌ای دانش‌بنیان با عنوان کیلید راه اندازی کرد و در بازارمسکن ابزارهای متعددی ایجاد کرد. ابزارهایی که علاوه بر ایجاد شفافیت در بازارمسکن در انجام معاملات ملکی نیزسرعت و کیفیت را به همراه آورد. کیلید در مرحله اول مشاورین املاک را کمک می‌کند تا در واگذاری فایل‌های خود افزایش سرعت داشته باشند و درسمت مقابل متقاضیان خرید یا اجاره ملک را برای پیداکردن فایل‌های مناسب یاری می‌رساند.

ابزارهایی که کیلید برای این مهم در نظر گرفته در چند بخش است. جستجو از طریق اعمال فیلتر در قیمت و متراژ، یکی از این راه‌ها به شمار می‌رود. اما در بخش دیگر می‌توان از روی نقشه کیلید و انتخاب محدوده‌ دلخواه تمام فایل‌های بارگذاری شده در این مناطق را مشاهده‌ کرد. همچنین کیلید این امکان را فراهم کرده تا از روی نقشه حرارتی مناطقی که روند معاملات در آنها داغ‌تر بوده را مشاهده و برای ورود به این مناطق تصمیم‌گیری کنید.

اما کیلید به واسطه اینکه از هوش‌مصنوعی در فعالیت‌های خود بهره می‌برد، وجوه‌تمایزی در ابزارهای خود ایجاد کرده که عمل جستجو برای کاربران راحت‌تر شود. یکی از این راه‌ها جستجو از روی دوربین گوشی همراه یا همان (AR) است. بدین طریق با گرفتن دوربین گوشی همراه به سمت خانه‌ای که تمایل به اجاره یا خرید آن را دارید، در صورت آماده عرضه بودن آن واحد‌مسکونی و بارگذاری در کیلید، جزئیات آن را به‌شما نشان می‌دهد.

اما یکی از ابزارهای پرکاربرد در کیلید که تاثیر شگرفی در بازار مسکن ایجاد کرده تخمین قیمت است. این تخمین قیمت با ضریب خطای بسیار پایین مشخصات قیمت و سایر مولفه‌های مهم و تاثیرگذار در انتخاب صحیح را تنها با واردکردن کدپستی نشان می‌دهد. این ابزار علاوه بر اینکه مالکان را برای اطلاع از میزان دارایی ملکی خود یاری می‌رساند و متقاضیان را کمک می‌کند تا ازقیمت ملک مورد نظر خود در کمترین بازه زمانی مطلع شوند، جلوی سوداگری در بازارمسکن را نیز می‌گیرد. به این طریق که متقاضی خرید آپارتمان در ازگل می‌تواند با تخمین قیمت کیلید از ارزش واقعی آن ملک مطلع و به همان نسبت وارد مذاکره شود و جلوی زیاده‌خواهی احتمالی مالکان را بگیرد.

این مجموعه دانش‌بنیان علاوه بر این ابزارها، گامی مهم در اقتصاد مسکن برداشته و با ایجاد بخشی با عنوان اطلاعات بازار مسکن تمام نوسانات موجود در بازار مسکن را به تفکیک مناطق در بازه‌های زماتنی مختلف که بنا به نیاز کاربر ارائه می‌شود منتشر می‌کند. این بخش روند معاملات از نظر تعداد و ارزش معاملات را در قالب نمودار در اختیار کاربران قرارمی‌دهد تا علاوه بر ارزش فعلی ملک روند رشد و کاهش قیمت در آن مناطق را نیز مشاهده کند.

علاوه بر این کیلید در مجله خبری خود با عنوان(KiliDmag) محتوای تخصصی در خصوص بخش‌های مختلفی همچون معماری و شهرسازی، اقتصادمسکن، مباحث حقوقی املاک، محله گردی و سبک زندگی را برای افزایش آگاهی کاربران منتشر می‌کند. در نتیجه می‌توان کیلید را مرجعی برای رفع تمام نیازهای مسکنی برشمرد.

این ابزارها کمک می‌کند تا در این قیمت‌های نجومی که هزینه تامین نیاز مسکن افزایش بسیار داشته، بتوان آگاهانه‌تر تصمیم‌گیری کرد و به طور مثال، متقاضیان خرید آپارتمان در بلوار دریا که یکی از محله های گران محسوب می‌شود، بتوانند پس از روئیت نوسانات قیمتی در این منطقه اقدام به خرید یا اجاره کنند.