هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 13 مرداد 1399
ساعت 21:45
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 4 آذر 1398 ساعت 17:10
دوشنبه 4 آذر 1398 17:06 ساعت
2019-11-25 17:10:22
شناسه خبر : 330404
افراد بسیار زیادی در ایران هستند که از مشکلات روانشناختی رنج می برند. اما موانع زیادی در ایران پیش روی این افراد است. در این مقاله می خواهیم در مورد این موانع صحبت کنیم و سعی کنیم راه حل هایی را برای عبور از این موانع پیشنهاد کنیم.

 

چالش ها و موانعی که بر سر راه مشاوره روانشناسی قرار دارد به اختصار عبارتند از:

  • در دسترس نبودن مشاوران حرفه ای و کار آزموده
  • هزینه بالای جلسات مشاوره
  • دشوار بودن ارتباط با روانشناسان برای افراد خجالتی
  • رفت و آمد های طولانی مدت برای جلسات مشاوره
  • نوبت دهی چند ماهه مشاوران حرفه ای و مجرب
  • انتظار چند ساعته در مراکز مشاوره

 

در دسترس نبودن مشاوران حرفه ای و کار آزموده

مشاوران حرفه ای و مشهور غالبا در تهران و یا شهر های بزرگ حضور دارند و دسترسی به آنها برای افرادی که در این شهر ها زندگی نمی کنند بسیار دشوار است. همین عامل باعث شده است بسیاری از افرادی که در شهر ها و روستاهای کوچک زندگی می کنند نتوانند از سلامت روانی بالایی برخوردار باشند.

 

هزینه بالای جلسات مشاوره:

طبق تعرفه اعلام شده از طرف سازمان نظام روانشناسی هزینه جلسات مشاوره و روانشناسی بین ۹۰ الی ۱۴۰ هزار تومان برای هر ساعت می باشد. با این حال برخی از روانشناسان بنام تا ۲۵۰ هزار تومان نیز برای هر جلسه مشاوره خود دریافت می کنند.

با توجه به وضعیت معیشت مردم در این روزها، پرداخت این هزینه ها برای جلسات روانشناسی خارج از توان اکثر افراد جامعه است و می توان مشکلات مالی را مهم ترین مانع استفاده از خدمات مشاوره دانست.

 

دشوار بودن ارتباط با روانشناسان برای افراد خجالتی

بسیاری از کسانی که از مشکلات روانشناختی رنج می برند دوست ندارند مشکلات خود را با کسی بازگو کنند. مخصوصا در زمینه هایی مانند روانشناسی جنسی افراد از بیان مشکلاتی که با آنها مواجه هستند واهمه دارند و نمی توانند به صورت رو در رو مشکلات خود را با کسی در میان بگذارند.

 

رفت و آمد های طولانی مدت برای جلسات مشاوره

همانطور که در موارد بالا اشاره کردیم مشاوران و روانشناسان حرفه ای و مجرب غالبا در شهر های بزرگ فعالیت می کنند. یکی دیگر از چالش های پیش روی استفاده از خدمات روانشناسی حمل و نقل و جابجایی در شهر های بزرگ است. مثلا در تهران شما برای یک جلسه مشاوره مجبور هستید حدود ۳ الی ۴ ساعت از زمان گرانبهای خود را صرف کنید. این موضوع از دید بسیاری از افراد مخصوصا شاغلین و کارمندان منطقی و عقلانی نیست و غالبا باعث به تاخیر افتادن درمان مشکلات روانشناسی این افراد می شود.

 

 

نوبت دهی چند ماهه مشاوران حرفه ای و مجرب

مشاورین مجرب و کار آزموده اکثرا دارای مخاطبین و مراجعین زیادی هستند. زمانی که شما برای اولین بار به آنها مراجعه می کنید، اولین زمانی که می توانید با روانشناس صحبت کنید و مشکلات خود را با ایشان در میان بگذارید، چند ماه بعد می باشد. همین موضوع باعث می شود وقتی شما حل مشکلات روانشناختی را نیاز خود می بینید، با توجه به تاخیر پیش آمده از ادامه مسیر حل مشکلات تان منصرف شوید.

 

انتظار چند ساعته در مراکز مشاوره

با توجه به تراکم جلسات مشاوره روانشناسی در مراکز مشاوره، به تاخیر افتادن جلسات به مدت یک الی دو ساعت اجتناب ناپذیر است. البته این بدان معنی نیست که همیشه جلسات به تاخیر بیافتد اما ممکن است در بسیاری از جلسات به غیر از رفت و آمد مجبور شوید ساعاتی را نیز در مراکز مشاوره از دست بدهید. با این حساب شاید یک روز کامل کاری خود را فقط برای یک ساعت مکالمه با روانشناس خود از دست بدهید.

 

 

و اما راه چاره چیست؟

برای اینکه بتوانیم با این چالش ها و مشکلات مواجه نشویم و بتوانیم به راحتی از خدمات مشاوره استفاده کنیم چه راه حلی وجود دارد؟ آیا می توان از روانشناسان از طریق دیگری استفاده کرد؟ چطور می توانیم برای جلسات مشاوره هزینه کمتری پرداخت کنیم اما از کیفیت مشاوره کاسته نشود؟ چگونه نمی توانیم با بهترین مشاوران و روانشناسان ایران صحبت کنیم اما مجبور نباشیم ساعت ها وقت صرف کنیم؟

 

 

سامانه رسا، راه حل مشکلات مشاوره روانشناسی

سامانه رسا (رسالت سلامت ایرانیان) با ارائه خدمات مشاوره روانشناسی در بستر تلفن ناشناس توانسته است همه این مشکلات و چالش ها را بر طرف کند. شما می توانید بهترین مشاوران و روانشناسان را در سامانه رسا پیدا کنید و با کمترین هزینه با آنها به صورت تلفنی صحبت کنید. دیگر لازم نیست از منزل یا محل کار خود خارج شوید. هر زمان که بخواهید می توانید مشاوره دریافت کنید. به واسطه ناشناس بودن ارتباط تان با پزشک می توانید مشکلات خود را به راحتی بیان کنید. همه این مزیت ها از طرف سامانه رسا برای شما عزیزان ارائه شده است تا بتوانید به سادگی هرچه تمام تر برای رسیدن به آرامش روان خود تلاش کنید.