هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 10 مهر 1399
ساعت 05:34
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 22 آبان 1398 ساعت 15:29
چهارشنبه 22 آبان 1398 15:13 ساعت
2019-11-13 15:29:32
شناسه خبر : 330046
نماینده مردم سنندج در مجلس گفت: قانونی برای نحوه هزینه کرد کاندیدا‌ها در انتخابات وجود ندارد.
نماینده مردم سنندج در مجلس گفت: قانونی برای نحوه هزینه کرد کاندیدا‌ها در انتخابات وجود ندارد.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم، چگونگی تأمین هزینه‌های انتخاباتی و منابع مالی داوطلبان و نحوه هزینه‌کرد آن در قالب پرونده‌ای با عنوان «معمّای پول و پارلمان» در خبرگزاری تسنیم پیگیری می‌شود.
 
در روزهای گذشته با تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این باره به گفتگو نشستیم تا ببینیم برای تبلیغات انتخاباتی چقدر هزینه کرده‌اند. بررسی متوسط حقوق و دریافتی یک نماینده مجلس دهم دیگر گزارش ما در مورد این موضوع بود، تا مشخص شود یک نماینده در 4 سال دوره نمایندگی چه‌میزان دریافتی دارد که برخی از کاندیداها تا میلیاردها تومان برای کسب کرسی‌های پارلمان هزینه می‌کنند؟
 
سید احسن علوی نماینده مردم سنندج در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به مباحث مطرح شده مبنی بر وجود پول‌های کثیف در انتخابات، گفت: پول‌های کثیف و باد آورده از گذشته و تاکنون در جریان انتخابات وجود داشته که این مسئله مایه تاسف است.
 
وی با بیان اینکه هزینه چند میلیاردی برای شرکت در انتخابات شبهه برانگیز و آلوده است، افزود: به اعتقاد بنده شخصی که می‌خواهد نماینده مردم شود ، مردم باید وی را قبول کنند، نه اینکه فرد با ناهار و شام دادن نماینده شود.
 
نماینده مردم سنندج در مجلس تصریح کرد: استفاده از پول‌های باد آورده و کثیف فضای انتخابات را آلوده و شبهه‌ناک می‌کند بنابراین لازم است تا دستگاه‌های نظارتی، امنیت و قوه قضائیه هزینه کردهای میلیاردی برخی از کاندیدا‌ها را بررسی و زیر ذره‌بین خود قرار دهند تا منشا این پول‌ها مشخص شود.
 
علوی تاکید کرد: کاندیدا‌هایی که با پول‌های کثیف وارد مجلس می‌شوند وام دار اشخاص و گروه‌هایی می‌شوند که این پول‌ها را برای آنها هزینه کرده‌اند و این افراد پس از ورود به مجلس گوش به فرمان آنها شده و اختیاری از خود ندارند که همین موضوع بر تصویب طرح‌ها و لوایح مطرح شده در جلسه علنی و در نتیجه بر روند قانون‌گذاری تاثیر سوء می‌گذارد.
 
وی در پاسخ به این پرسش که آیا در زمینه هزینه‌کرد انتخابات کاندیدا‌ها خلا قانونی وجود دارد، گفت: متاسفانه قانونی در این رابطه و میزان و چگونگی هزینه‌کرد‌ها وجود ندارد .البته برای هزینه‌کرد‌ها کاندیدا‌ها باید عرف و معیار منطقی را رعایت کنند و اشخاصی که برای ورود به مجلس هزینه‌ها سرسام‌آور می‌کنند قطعا اهدافی دارند، کاندیدا‌هایی که هدف خدمت به مردم را دارند با حداقل هزینه وارد رقابت‌های انتخاباتی می‌شوند.
 
نماینده مردم سنندج در مجلس در جواب به این سوال که آیا شما در حوزه انتخابیه خود شاهد استفاده کاندیدایی از پول‌های کثیف برای شرکت در انتخابات بوده‌اید؟، گفت: بله اتفاق افتاده و باز هم اتفاق خواهد افتاد.
 
عضو هیئت رئیسه کمیسیون عمران در مجلس در پاسخ به این پرسش که شما برای انتخابات پیش رو چه میزان هزینه می‌کنید؟ اظهار داشت: بنده برای انتخابات پیش رو 100 میلیون تومان هزینه می‌کنم اما برخی از کاندیدا‌ها اعلام کرده‌اند درحدود 8 میلیارد تومان برای انتخابات پیش‌رو هزینه می‌کنند.