هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 30 شهريور 1399
ساعت 23:14
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 21 آبان 1398 ساعت 15:28
سه شنبه 21 آبان 1398 15:17 ساعت
2019-11-12 15:28:49
شناسه خبر : 329962
حقوق‌دان شورای نگهبان در واکنش به سخنان رئیس جمهور گفت: مردمی که گلایه‌مندند، کجا باید صدای خود را به گوش منتخبان برسانند.
حقوق‌دان شورای نگهبان در واکنش به سخنان رئیس جمهور گفت: مردمی که گلایه‌مندند، کجا باید صدای خود را به گوش منتخبان برسانند.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از مهر، هادی طحان نظیف عضو حقوقدان شورای نگهبان در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت: روز گذشته (دوشنبه) به مجلس رفتم. کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، بررسی ایرادات شورای نگهبان به لایحه پسماندهای پرتوزا را در دستور داشت.
 
وی ادامه داد: ابتدای جلسه برخی اعضای کمیسیون، نسبت به سخنان روز یکشنبه رئیس‌ جمهور گلایه‌هایی را مطرح کردند و به طرح موضوعات اختلاف‌انگیز توسط ایشان اعتراض داشتند. یکی از نمایندگان گفت که شعارهای مردم (در اعتراض به وضعیت اقتصادی) باعث عصبانیت روحانی شده و ایشان مجبور شد آن مسائل را مطرح کند.
 
عضو حقوقدان شورای نگهبان تصریح کرد: من تعجب کرده و با خود گفتم مگر عصبانیت می‌تواند مجوز هر اقدام یا سخنی باشد؟ مردمی که گلایه‌مندند، کجا باید صدای خود را به گوش منتخبان خود برسانند؟ در همین فکر بودم که کمیسیون وارد دستور شد و رئیس کمیسیون از من خواست ایراد شورا به لایحه را تبیین کنم.
 
طحان نظیف افزود: گفتم در مواد ۶ و ۱۳ این کنوانسیون آمده است که در شرایطی، به محض درخواست طرف متعاهد مجاور، داده‌های کلی مرتبط با تاسیسات در اختیار آنها قرار داده شود یا اینکه بر اساس ماده ۳۲، گزارش ملی مشتمل بر خط‌مشی‌ها و رویه‌های مدیریت سوخت مصرف‌شده، خط‌مشی‌ها و رویه‌های مدیریت پسماند پرتوزا، فهرست تاسیسات مدیریت سوخت مصرف‌شده، موجودی سوخت مصرف‌شده، فهرست تاسیسات مدیریت پسماند پرتوزا، موجودی پسماند پرتوزا و فهرست تاسیسات هسته‌ای در اختیار طرف‌های متعاهد قرار داده شود! که شورای نگهبان این موارد را از جهت ایجاد زمینه نفوذ اجانب، مغایر بند پنج اصل سه قانون اساسی دانسته بود.
 
وی بیان کرد: پس از تبیین ایراد شورا، سئوالاتی را نیز مطرح کردم. در ادامه کارشناسان سازمان انرژی اتمی نیز توضیحاتی نظیر اینکه این کنوانسیون یک کنوانسیون تشویقی و انگیزشی است و طرفی که این داده‌ها را دریافت می‌کند، باید شروط کنوانسیون را که نسبتا شروط سخت‌گیرانه‌ای است، رعایت کند. از جمله این شروط این است که آن کشور باید متاثر باشد، عضو متعاهد باشد، برای دریافت اطلاعات تقاضا کند و ارائه اطلاعات در حد ارزیابی ایمنی خود کشور باشد.
 
عضو حقوقدان شورای نگهبان اضافه کرد: به هر حال با همفکری نمایندگان محترم اجمالا به راهکارهایی جهت اصلاح مصوبه برای تامین نظر شورای نگهبان و یا حتی ارسال به مجمع تشخیص مصلحت دست پیدا کردیم؛ ولی مقرر شد موضوع در کمیته تخصصی بررسی بیشتری بشود.
 
طحان نظیف در پایان خاطرنشان کرد: البته برخی نمایندگان هم گفتند اکنون که کشور در حال کاهش تعهدات برجامی است، تصویب چنین کنوانسیون‌هایی چه وجهی دارد که عرض کردم اتفاقا این سئوال در شورای نگهبان نیز مطرح بود.