98/8/20 - 11:36 1970-1-1 03:30:00
شناسه خبر : 329820
رئیس سازمان بازرسی کل کشوربا اشاره به وجود ۲۱۰ هزار میلیارد تومان معوقات مالیاتی در کشور گفت: این مبلغ یعنی نصف بودجه کل کشور و باید پرسید که چرا این مقدار از مالیات کشور معوق شده است؟
رئیس سازمان بازرسی کل کشوربا اشاره به وجود ۲۱۰ هزار میلیارد تومان معوقات مالیاتی در کشور گفت: این مبلغ یعنی نصف بودجه کل کشور و باید پرسید که چرا این مقدار از مالیات کشور معوق شده است؟
 
 به گزارش رجانیوز به نقل از روابط عمومی سازمان بازرسی کل کشور، امیدعلی پارسا رئیس‌کل سازمان امور مالیاتی کشور با حضور در سازمان بازرسی کل کشور با حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن درویشیان دیدار و گفت‌وگو کرد.
 
 درویشیان در این دیدار، شرایط فعلی کشور را یک فرصت خصوصاً برای دولت و حاکمیت عنوان کرد تا نسبت به درآمدهای پایدار غیرنفتی که عمده آن مالیات است، بازنگری انجام دهد.
 
وی با تأکید بر لزوم فرهنگ‌سازی در خصوص مالیات اظهار داشت: یکی از اقداماتی که باید سازمان امور مالیاتی و بخش‌های دیگر روی آن کار کنند، فرهنگ مالیاتی است. متأسفانه هنوز فرهنگ پرداخت مالیات در کشور ما جا نیفتاده و کسی که مالیات نمی‌پردازد، این موضوع را به‌عنوان یک افتخار مطرح می‌کند. این نشان می‌دهد که ما کار کمی در زمینه فرهنگ‌سازی و استفاده از آموزه‌های دینی و تریبون‌های مذهبی برای تبیین جایگاه شرعی و قانونی و نیاز کشور به این مالیات انجام داده‌ایم. شاید یکی از راهکارها، دادن گزارش کار نحوه هزینه کرد مالیات‌ها توسط دولت است؛ بنابراین اگر این موضوع تبیین شود، به فرهنگ‌سازی در این زمینه کمک می‌کند.
 
رئیس سازمان بازرسی کل کشور بر شناسایی منابع جدید مالیاتی تأکید کرد و گفت: بسیاری از درآمدها هیچ کجا ثبت و ضبط نمی‌شوند و سازمان امور مالیاتی از آن اطلاع ندارد که این نقیصه باید برطرف شود. موضوع مهم دیگر، افزایش پایه‌های مالیاتی است. متأسفانه پایه‌های مالیاتی در کشور ما به‌خصوص در برخی صنوف کم است. معتقدم اگر طرح جامع مالیاتی جدی دنبال شود و بتوانیم آن را اجرایی کنیم در این مسیر به عدالت نزدیک‌تر خواهیم شد.
 
درویشیان با اشاره به درخواست رئیس سازمان امور مالیاتی کشور مبنی بر در اختیار قرار دادن داده‌های مالی به این سازمان تصریح کرد: بسیاری از داده‌های موردنیاز شما در حوزه وزارت اقتصاد است. به عبارتی این داده‌ها مربوط به بانک، بیمه، بورس، گمرک و شرکت‌های زیرمجموعه این‌ها است؛ بنابراین عدم دسترسی سازمان امور مالیاتی به این داده‌ها قابل توجیه نیست. حتماً این موضوع را پیگیری خواهیم کرد. باید همه دستگاه‌ها مکلف شوند همه داده‌های مالی خود را