هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
جمعه، 17 مرداد 1399
ساعت 05:14
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 19 آبان 1398 ساعت 12:15
يكشنبه 19 آبان 1398 12:10 ساعت
2019-11-10 12:15:17
شناسه خبر : 329774
رئیس اجرائیه افغانستان گفت: مردم افغانستان خواهان شفافیت هستند و نتایج همراه با تقلب را نخواهد پذیرفت.
رئیس اجرائیه افغانستان گفت: مردم افغانستان خواهان شفافیت هستند و نتایج همراه با تقلب را نخواهد پذیرفت.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از فارس، «عبدالله عبدالله» رئیس اجرائیه افغانستان و نامزد ریاست جمهوری این کشور تاکید کرد که روند بازشماری آرا باید متوقف شود در غیر این صورت نتایج را نخواهد پذیرفت.
 
عبدالله که امروز یکشنبه (19 عقرب) در جمع هواداران خود سخنرانی می‌کرد، گفت: مردم افغانستان خواهان شفافیت هستند و نتایج با تقلب را نخواهد پذیرفت.
 
وی با بیان اینکه روز برگزاری انتخابات شاهد تخلفات گسترده در سرتاسر افغانستان بود، ادامه داد: در چند روز گذشته تصمیمی از سوی کمیسیون مبنی بر بازشماری 300 هزار رای بدون بایومتریک اتخاذ شد و موضوع این است که این آرای بدون بامتریک از کجا آمده و آیا این واقعی است یا خیر.
 
رئیس اجرائیه افغانستان با اشاره به اینکه این انتخابات شکل قومی و منطقه‌ای نداشت، اظهار داشت: کمیسیون بارها اعلام کرده که آرای بدون بایومتریک را نخواهد پذیرفت و این در حالی است که این 300 هزار رای در دیتا سنتر کمیسیون وجود ندارد و بنابراین این آرا نباید شمارش شود.
 
نامزد چهارمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در واکنش به تصمیم کمیسیون برای بازشماری آرا گفت: در این زمینه نامه‌هایی به کمیسیون انتخابات فرستاده شده و از ناظران خواسته شد تا در روند بازشماری انتخابات شرکت نکنند چراکه باید در این زمینه شفاف سازی شود.
 
عبدالله تصریح کرد: بحث در مورد 300 هزار رای این است که بایومتریک نیست و اگر کمیسیون روند شمارش را ادامه دهد اقدامات بعدی را در نظر خواهیم گرفت و البته اقدامات ما مسالمت آمیز خواهد بود.
 
وی تاکید کرد: ما به دنبال بحران نیستم بلکه در جستجوی جلوگیری از تقلب هستیم و اگر بحرانی در افغانستان پدید آید، مسئولیت آن برعهده تیم دولت ساز بوده که به دنبال تقلب است.
 
عبدالله در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ما رای پاک مردم افغانستان را به کرسی می‌نشانیم و نتایج انتخابات فقط و تنها براساس آرای پاک مردم خواهد بود.
 
رییس اجرائیه افغانستان همچنین تاکید کرد که نیروهای امنیتی و دفاعی این کشور بی طرف باقی خواهند ماند و هرگز روبروی مردم خود نمی‌ایستند.
 
وی همچنین گفت: به‌دلیل آنکه ناظران 3 نامزد انتخاباتی در روند بازشماری آرا شرکت نمی‌کنند، نتایج مشروعیتی نخواهند داشت.