هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 13 مرداد 1399
ساعت 21:33
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 16 آبان 1398 ساعت 13:48
پنجشنبه 16 آبان 1398 13:37 ساعت
2019-11-7 13:48:26
شناسه خبر : 329704
پس ازگذشت یک‌سال از تصویب قانون‌جدید‌چک که موجب کاهش صدور چک‌بلامحل و افزایش امکان وصول‌وجه چک برگشتی می‌شود، جامعه شاهد کم‌کاری‌ از سوی بانک‌مرکزی و بانک‌های کشور است و چالش‌های عدم اجرای کامل این قانون هم‌چنان سبب پرریسک بودن معامله با این ابزار پرداخت می‌باشد.
پس ازگذشت یک‌سال از تصویب قانون‌جدید‌چک که موجب کاهش صدور چک‌بلامحل و افزایش امکان وصول‌وجه چک برگشتی می‌شود، جامعه شاهد کم‌کاری‌ از سوی بانک‌مرکزی و بانک‌های کشور است و چالش‌های عدم اجرای کامل این قانون هم‌چنان سبب پرریسک بودن معامله با این ابزار پرداخت می‌باشد.
 
به گزارش رجانیوز، پس از تصویب قانون جدید چک، امیدواری کسبه و فعالین اقتصادی درباره افزایش امنیت مالی و ریسک‌پذیری پایین‌تر برای قبول چک افزایش قابل توجهی یافت. دلیل اصلی آن نیز نوآوری‌های موثر این قانون است. طوری که صدور چک بلامحل را هزینه‌زا و وصول چک برگشتی را ساده‌تر نموده‌است.
اولویت اصلی قانون صدور چک یا همان قانون جدید چک، ساده سازی فرایند دادرسی برای چک‌های برگشتی است. در قانون قدیم، فرایند دادرسی پر هزینه و وقت‎گیر بود. به طوری که در همان ابتدا 3.5 درصد مبلغ چک برای حق دادرسی و به طور میانگین 10 درصد مبلغ چک نیز برای حق الوکاله باید کنار گذاشته می‌شد و از آن مهم تر معمولا این فرایند 1 الی 2 سال به طول می انجامید. 
 
به همین دلیل افراد معمولا ترجیح  می‎دادند از حق خود گذشته و یا از راه های دیگری مانند شرخری حق خودشان را پس بگیرند که این بعضا موجب ضرر هنگفت دارنده چک و یا بروز آسیب های اجتماعی بسیاری می‌شد.
 
اما طبق قانون جدید، بانک‌ها مکلف هستند پس از گذشت 24 ساعت از ثبت برگشتی و غیر قابل پرداخت بودن چک در سامانه متمرکز بانک مرکزی، به میزان کسری مبلغ چک در حساب های دیگر صادر کننده، حتی در بانک‌های دیگر مسدود کنند و ظرف حداکثر 20 روز با پیگیری قضایی، کسری مبلغ چک از حساب صادر کننده برداشت و به حساب دارنده واریز می‎گردد.
 
عدم اجرای کامل ماده 5 قانون به دلیل اهمال بانک مرکزی و بانک‌های کشور 
 
طبق قانون، باید کد رهگیری برگشت چک، به صورت چاپ شده روی گواهینامه برگشت چک حک شده باشد، تا قوه قضاییه بتواند سریعا اجراییه صادر نموده و دارنده چک برگشتی، به سرعت به حق خود دست یابد. اما در این میان، پس از گذشت حدود یک‌سال، نه تنها این کار به جز موارد خاص صورت نمی‌گیرد، بلکه بعضی بانک‌ها، هنوز از دستور دادن کد رهگیری بی‌اطلاع هستند و باقی بانک‌ها نیز کد رهگیری را به صورت دست نویس می‌دهند که از لحاظ قانونی مشکل دارد.
 
طبق بازدید میدانی خبرنگار رجانیوز؛  از چندبانک دولتی و خصوصی، مشخص شد که کارمندان و حتی مدیران بعضی بانک‌ها به صورت کامل از قانون جدید اطلاع ندارند و یا ناقص به آن عمل می‌کنند. یا در موردی دیگر مشاهده شد که کارمند بانک به کلی از اینکه باید کد رهگیری بدهد بی‌اطلاع است و وقتی از معاون بانک سئوال شد هم جواب قطعی دریافت نشد. 
 
خودداری از درج کدرهگیری به صورت سیستمی،بازگشت به مشکلات قدیمی وصول‌چک
 
هم‌چنین با پرس و جو از چند وکیل دادگستری مطلع از این موضوع، اجماع نظرات بر این بود که بدون درج کد رهگیری بر روی گواهی های عدم پرداخت بانک ها امکان استفاده از مزایای قانون جدید چک به ویژه کوتاه شدن زمان رسیدگی و صدور اجراییه وجود ندارد. به عبارت دیگر، کسبه و فعالین اقتصادی برای پیگیری قضایی چک برگشتی، همچنان باید ضمن پرداخت 3.5 درصد مبلغ چک به دادگاه و مبلغ هنگفت حق الوکاله، باز هم حدود 1 تا 2 سال، از پله های دادگاه بالا و پایین بروند تا شاید بتوانند حق خود را بگیرند.
 
درنهایت انتظار فعالین و کسبه اقتصادی و هم‌چنین مردم این‌است که با اجرای کامل قانون جدید چک، راه بر سودجویان بسته شده و دارندگان چک نیز بتوانند با ریسک کمتری از این ابزار اقتصادی استفاده کنند.ضمنا ارزش این این ابزار اقتصادی نیز با اجرای کامل قانون جدید، احیا شده و منجر به اتفاقاتی مثبت مانند رونق تولید و افزایش کارآفرینی خواهد شد.