هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 15 تير 1399
ساعت 01:24
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 14 آبان 1398 ساعت 12:44
سه شنبه 14 آبان 1398 12:32 ساعت
2019-11-5 12:44:41
شناسه خبر : 329567
ابراهیم رزاقی اقتصاددان گفت: طی سی سال گذشته ۱۵۰۰ میلیارد دلار صرف واردات شد که اگر نمی‌شد، با این حجم ارز می‌توانستیم حداقل ۷۵میلیون شغل ایجاد کنیم و امروز دیگر مشکلی به‌اسم بیکاری و فقر نداشتیم.
ابراهیم رزاقی اقتصاددان گفت: طی سی سال گذشته ۱۵۰۰ میلیارد دلار صرف واردات شد که اگر نمی‌شد، با این حجم ارز می‌توانستیم حداقل ۷۵میلیون شغل ایجاد کنیم و امروز دیگر مشکلی به‌اسم بیکاری و فقر نداشتیم.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم، اقتصاد ایران طی سالهای متمادی گذشته درگیر مشکلات زیادی از جمله رکود، تورم، بیکاری، فقر، کاهش ارزش پول، بی خانمانی، تحریم و موارد دیگر بوده و دولت های گذشته همگی وعده حل این مشکلات را دادند ولی به دلیل رویکرد غلطی که بیشتر این دولت ها داشته اند و نگاهشان به خارج از کشور بوده نه داخل، توفیقی در حل مشکلات اقتصادی نداشته اند. 
 
علیرغم اینکه بسیاری از کارشناسان و حتی دولتمردان نسخه اقتصاد مقاومتی را شفابخش اقتصاد بیمار کشور می دانند و رونق تولید هم شاه کلید اقتصاد مقاومتی ابراز شده، ولی طی سالهای گذشته نگاه دولت به مذاکره با غرب، موجب بی توجهی به مساله تولید ملی شده است.
 
مقام معظم رهبری دو روز پیش در دیدار با دانش‌آموزان و دانشجویان سراسر کشور به سال رونق تولید  اشاره کرده‌اند و با اعلام اینکه کلید حل مشکلات اقتصادی رونق تولید است، تاکید کردند: " بنده اوّل سال این را به ملّت ایران عرض کردم که کلید حلّ مشکلات اقتصادی کشور و مسائل اقتصادی کشور، مسئله‌ی تولید است؛ بنده اقتصاددان نیستم، این حرف اقتصاددان‌ها است، اجماعیِ همه‌ی اقتصاددان‌ها است. بعد از آن هم که ما شعار سال را اعلام کردیم، هر کسی از صاحب‌نظران اقتصادی که در  روزنامه‌ها و در فضای مجازی و غیره حرف زدند، همین را تأیید کردند، گفتند که رونق تولید، کلید حلّ مشکلات اقتصادی کشور است؛ اشتغال را به وجود می‌آورد، بیکاری جوانها که مشکل بزرگی است با اشتغال از بین میرود، ثروت ملّی به وجود می‌آید، رفاه عمومی به وجود می‌آید؛ حتّی پیشرفت علمی به وجود می‌آید؛ وقتی تولید رونق پیدا بکند، کارخانجات، دستگاه‌های صنعتی، دستگاه‌های کشاورزی، احساس احتیاج می کنند به شیوه‌ها و روشهای علمی، دانشگاه‌ها وارد میدان میشوند، رونق علمی هم به وجود می‌آید؛ یعنی کلید حلّ مشکلات اقتصادی کشور، عبارت است از مسئله‌ی رونق تولید که ما امسال اعلام کردیم. خب من میخواهم عرض بکنم ما در زمینه‌ی اقتصاد کشور مشکلات داریم دیگر؛ این گرانی، این تورّم، این کم‌ارزش شدن پول ملّی، خب اینها به مردم فشار می‌آورد؛ اگر بخواهیم اینها برطرف بشود، تنها راه همین است که بپردازیم به مسئله‌ی تولید ملّی."
 
خبرنگار در پرونده «کلید را گم نکنیم» درباره مشکلات بخش تولید و اینکه چگونه رونق تولید دیگر مشکلات اقتصادی کشور شامل رکود، بیکاری، تورم و معیشت را حل می کند، با دکتر محمد خوش چهره اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه، دکتر ابراهیم رزاقی اقتصاددان و عضو سابق هیات علمی دانشگاه و احسان سلطانی پژوهشگر اقتصاد و صنعت گفتگو کرده است که در این پرونده منتشر خواهد شد.
 
در ادامه گفتگوی تسنیم، با دکتر ابراهیم رزاقی اقتصاددان را بخوانید:
 
*امکانات کشور را برای حل مشکلات فراموش کرده‌ایم
 
ابراهیم رزاقی با اشاره به اینکه متأسفانه ما امکانات داخلی خود را برای رفع مشکلات اقتصادی کشور فراموش کرده و بازشدن گره‌ها را در همکاری با شرکای خارجی می‌دانیم، اظهار داشت: رهبری در سخنرانی اخیر به نکاتی خوبی در بخش رونق تولید اشاره کردند که متأسفانه هنوز اجرایی نشده است.
 
وی افزود: اقتصاد ایران متأسفانه از 30 سال پیش برخلاف دوره دفاع مقدس که در آن مقطع از امکانات داخلی به نحو شایسته‌ای استفاده می‌شد،  به سمت اقتصاد سرمایه داری حرکت می‌کند.
 
وی با بیان اینکه امروز مشوق‌های تولید کاهش پیدا کرده و تولیدکننده با هزینه‌های بالا در قیمت تمام شده مواجه است، افزود: دولت باید در این رابطه واردات برخی از کالاهای مهم را بدست گرفته و خود توزیع آنها را انجام دهد تا تخلفات در این بخش کاهش پیدا کند. وقتی دست بخش بازرگانی دولت در واردات کالاها باز باشد آنان می‌توانند آن کالاها را با قیمت ارزان و حتی در قالب کالابرگ به دست مردم برسانند.
 
*واردات 1500 میلیارد دلاری کالا در طول 30 سال/ ایجاد 150 میلیون شغل فراموش شد
 
این کارشناس اقتصادی با تأکید براینکه نباید کالا با قیمت بالا در اختیار مردم قرار گیرد، گفت: در طول 30 سال گذشته حدود 1500 میلیارد دلار منابع ارزی صرف واردات کالا شد در حالیکه می توانستیم با این منابع در این بازه زمانی 75 تا 150 میلیون شغل در کشور ایجاد کنیم اما عملاً این اهداف اجرایی نشد و فقط ما شاهد ایجاد 12 میلیون شغل در کشور آن هم در طول 30 سال گذشته هستیم. اگر این میزان شغل ایجاد می شد امروز دیگر مشکلی به اسم بیکاری یا فقر نداشتیم.
 
*واردات 300 میلیارد دلار کالا در 6 سال گذشته
 
رزاقی با انتقاد از اینکه در دوره ریاست جمهوری آقای روحانی نیز 300 میلیارد دلار هزینه بابت واردات شده است، افزود: در این دوره نیز می شد 15 تا 30 میلیون شغل در کشور ایجاد شود که این موضوع اجرایی نشد. متأسفانه ما امروز شاهد اجرای بدترین نوع سرمایه داری در کشور هستیم که آسیبهای زیادی را به بخشهای مختلف کشور وارد کرده است. امروز تولید برای تولیدکننده سودآور نیست در عوض احتکار برای دلالان رونق پیدا کرده است. علاوه براین کسی از احتکار کننده و دلال مالیات نمی‌گیرد و به همین دلیل آنها هر روز تکثیر می شوند.
 
وی با اعلام اینکه برای بهبود اوضاع و پیاده سازی رونق تولید ما نیازمند مدیران جهادی هستیم، تصریح کرد: مدیری که به فکر ثروت اندوزی باشد به هیچ عنوان نمی‌تواند برای بخش تولید و اقتصاد کشور سیاستگذاری کند. ما امروز نیازمند مدیران جهادی مانند دوره دفاع مقدس هستیم تا بتوانیم با تصمیمات سریع تأثیرگذاری لازم را در بخش اقتصاد داشته باشیم. نباید قوه اجرایی در دست نیروهای سرمایه دار قرار گیرد انها فقط منافع خود را در نظر گرفته و توجهی به بهبود اوضاع نمی‌کنند. در دولت سرمایه داری همه به دنبال سود و ثروت اندوزی هستند و رفع مشکلات اقتصاد برای آنها اهمیتی ندارد.
 
*چرا الگوی صنایع دفاع را در صنایع دیگر پیاده نمی‌کنیم
 
این کارشناس اقتصادی در ادامه با تأکید براینکه بانکها مهمترین عامل توسعه صنعتی در کشور به شمار می‌آیند، گفت: متأسفانه امروز شاهد عملکرد نادرست سیستم بانکی در کشور هستیم. به نوعی آنها ترجیح می‌دهند منابع خود را در کارهای غیرتولیدی برای سود بیشتر هزینه کرده و تمایلی به سرمایه گذاری در بخش تولید ندارند. این موضوع عاملی شده تا کارخانجات بزرگ کمتر از ظرفیت کار کرده و حتی تعدادی به مرحله تعطیلی برسند. ما باید صنایع خود را به سمت صنعتی شدن هدایت کنیم نه آنکه بستر لازم را برای سقوط آنها فراهم سازیم.
 
رزاقی با انتقاد از اینکه دلیلی ندارد مواد پتروشیمی ما به صورت خام صادر و کالاهای نهایی را وارد کنیم، اظهار داشت: چرا الگوی صنایع دفاع را در صنایع دیگر پیاده نمی‌کنیم. 
 
* معیشت مردم در گرو رونق تولید
 
وی اضافه کرد: امروز معیشت مردم به رونق تولید وابسته شده است و باید در این رابطه سیاستگذاری های لازم اعمال شود. نباید همه به دنبال منافع خود باشند نباید کارهای غیرتولیدی در کشور سود بیشتری نسبت به کار تولیدی داشته باشد. دولت نباید بازار را در جهت منافع سرمایه داران هدایت کند. چرا نمی‌توانیم به صورت درست از سرمایه داران مالیات دریافت کنیم. چرا طیف اشرافی در کشور هر روز تکثیر می شود.
 
این کارشناس اقتصادی با تأکید براینکه ما در صنایع هسته ای و موشکی امروز حرف برای گفتن داریم، گفت: چه کسی فکر می‌کرد ما در این بخش بتوانیم این چنین پیشرفت کنیم . این موضوع نشان می دهد ما توانایی لازم را در تمام صنایع داریم اما متأسفانه مدیران ما روحیه جهادی نداشته و تلاشی برای توسعه سایر صنایع نمی‌کنند.
 
رزاقی با انتقاد از اینکه چرا یارانه ای برای تولیدکننده اختصاص پیدا نمی‌کند، گفت: انگلستان سالانه 90 میلیارد دلار به صنایع سنگین و کلیدی خود یارانه پرداخت می‌کند، سایر کشورها نیز عملکرد این چنینی دارند اما ما به جای حمایت از تولیدکننده فقط مشغول سنگ اندازی بیشتر هستیم.
 
*مالیات بیشتری از فعالیتهای غیرتولیدی گرفته شود
 
وی با اعلام اینکه باید مالیات بیشتری از فعالیتهای اقتصادی که غیرتولیدی هستند گرفته شود، افزود: اگر این موضوع اجرایی شود منافع به سمت تولید می‌رود. اگر سود تولید بیشتر از فعالیتهای دیگر باشد به طور حتم نیروی انسانی بیشتری در این بخش جذب و ما شاهد رونق در بحث اشتغال نیز هستیم.
 
این کارشناس اقتصادی اضافه کرد: علاوه براین بانکها نیز باید کمک کننده تولید باشند. چرا امروز بانکها به دلالان مشاوره داده و کاسبی می‌کنند باید در این رابطه تصمیماتی اتخاذ شود تا منابع به سمت رونق تولید هدایت گردد. در کنار این موضوع دستگاه مالیاتی نیز باید به صورت درست روند اخذ مالیات را انجام دهند.
 
رزاقی در خصوص کاهش نرخ تورم نیز به ارائه توضیحاتی پرداخت و افزود: امروز عرضه و تقاضا در کشور متعادل نیست و علاوه براین احتکار و موضوعات دیگر نیز باعث شده تا نرخ تورم در کشور افزایش پیدا کند. اگر ما بتوانیم مالیات درستی از مردم بگیریم و دولت برای هزینه کرد خود به موضوع مالیات توجه کند و هر روز برای نیازهایش پول چاپ نکند و یا اوراق قرضه نفروشد می‌توانیم در کاهش تورم موفق باشیم. باید کار تولیدی به حدی رونق پیدا کند که تعادل در بازار ایجاد شده و تولیدکننده کالا را با قیمتی ارزان در  اختیار مصرف کننده قرار بدهد.
 
وی با تأکید براینکه باید اداره کشور با مالیات باشد، و فعالیت های غیرتولیدی با مالیات کنترل شود تصریح کرد: چرا ما ماده خام می فروشیم وکالای نهایی وارد می‌کنیم باید این سیاست تغییر کرده و خود کالای نهایی را تولید و حتی به صادرات آنها نیز توجه کنیم.
 
این کارشناس اقتصادی اضافه کرد: البته تا زمانی که به رونق تولید نرسیده‌ایم و هدف ما کاهش نرخ تورم است باید حقوق کارگران متناسب با نرخ تورم تعیین شود تا در این مسیر مشکلی برای این قشر بوجود نیاید.
 
رزاقی با اعلام اینکه دولت مدام بهانه های مختلفی برای عدم اختصاص منابع کافی جهت پرداخت حقوق کارگران متناسب با نرخ تورم را دارد، تصریح کرد: تمام اینها بهانه است اگر بخواهند می توانند به خوبی منابع لازم را تأمین کنند. باید روند خصوصی سازی اصلاح شود. مدیر کارخانه دولتی اگر تخلفی کرده باید با او برخورد شود. در این مسیر بخشهای نظارتی و قوه قضاییه نیز باید موثرتر عمل کرده و افراد فاسد را مجازات کند. اگر ما نتوانیم در این رابطه اقدام موثری انجام دهیم به طور حتم در بحث رونق اشتغال به نتیجه ای نخواهیم رسید.
 
وی با انتقاد از اینکه در شرایط فعلی چرا باید اقتصاد خود را به نرخ دلار گره بزنیم، تصریح کرد: آمریکا از این ابزار به عنوان یک اهرم فشار و تأثیرگذار در اقتصاد کشور استفاده می‌کند درحالی که ما می توانیم در شرایط تحریم مبادلات خود را با طرفهای خارجی خود با واحد پولی دیگری انجام دهیم تا تحت تأثیر فشارهای تحریم در مبادلات بانکی و حتی نرخ دلار قرار نگیریم. اگر این موضوع در کنار اصلاح امور بانکی و مالیاتی اجرایی شود به طور حتم کاهش ارزش پول ملیجبران شده و وابستگی به نرخ دلار کاهش پیدا می کند.