هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 20 مرداد 1399
ساعت 23:05
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 14 آبان 1398 ساعت 12:31
سه شنبه 14 آبان 1398 12:11 ساعت
2019-11-5 12:31:25
شناسه خبر : 329561
محمد خوش چهره اقتصاددان با بان اینکه گره زدن رونق تولید و دیگر گشایش های اقتصادی به تسهیل روابط خارجی سمّ مهلک است، معتقد است: هنوز دولت و مجلس درک صحیحی از رونق تولید ندارند، به همین دلیل توفیقی نداشته اند.
محمد خوش چهره اقتصاددان با بان اینکه گره زدن رونق تولید و دیگر گشایش های اقتصادی به تسهیل روابط خارجی سمّ مهلک است، معتقد است: هنوز دولت و مجلس درک صحیحی از رونق تولید ندارند، به همین دلیل توفیقی نداشته اند.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم، اقتصاد ایران طی سالهای متمادی گذشته درگیر مشکلات زیادی از جمله رکود، تورم، بیکاری، فقر، کاهش ارزش پول، بی خانمانی، تحریم و موارد دیگر بوده و دولت های گذشته همگی وعده حل این مشکلات را دادند ولی به دلیل رویکرد غلطی که بیشتر این دولت ها داشته اند و نگاهشان به خارج از کشور بوده نه داخل، توفیقی در حل مشکلات اقتصادی نداشته اند. 
 
علیرغم اینکه بسیاری از کارشناسان و حتی دولتمردان نسخه اقتصاد مقاومتی را شفابخش اقتصاد بیمار کشور می دانند و رونق تولید هم شاه کلید اقتصاد مقاومتی ابراز شده، ولی طی سالهای گذشته نگاه دولت به مذاکره با غرب، موجب بی توجهی به مساله تولید ملی شده است.
 
مقام معظم رهبری دو روز پیش در دیدار با دانش‌آموزان و دانشجویان سراسر کشور به سال رونق تولید اشاره کرده‌اند و با اعلام اینکه کلید حل مشکلات اقتصادی رونق تولید است، تاکید کردند: " بنده اوّل سال این را به ملّت ایران عرض کردم که کلید حلّ مشکلات اقتصادی کشور و مسائل اقتصادی کشور، مسئله‌ی تولید است؛ بنده اقتصاددان نیستم، این حرف اقتصاددان‌ها است، اجماعیِ همه‌ی اقتصاددان‌ها است. بعد از آن هم که ما شعار سال را اعلام کردیم، هر کسی از صاحب‌نظران اقتصادی که در  روزنامه‌ها و در فضای مجازی و غیره حرف زدند، همین را تأیید کردند، گفتند که رونق تولید، کلید حلّ مشکلات اقتصادی کشور است؛ اشتغال را به وجود می‌آورد، بیکاری جوانها که مشکل بزرگی است با اشتغال از بین میرود، ثروت ملّی به وجود می‌آید، رفاه عمومی به وجود می‌آید؛ حتّی پیشرفت علمی به وجود می‌آید؛ وقتی تولید رونق پیدا بکند، کارخانجات، دستگاه‌های صنعتی، دستگاه‌های کشاورزی، احساس احتیاج می کنند به شیوه‌ها و روشهای علمی، دانشگاه‌ها وارد میدان میشوند، رونق علمی هم به وجود می‌آید؛ یعنی کلید حلّ مشکلات اقتصادی کشور، عبارت است از مسئله‌ی رونق تولید که ما امسال اعلام کردیم. خب من میخواهم عرض بکنم ما در زمینه‌ی اقتصاد کشور مشکلات داریم دیگر؛ این گرانی، این تورّم، این کم‌ارزش شدن پول ملّی، خب اینها به مردم فشار می‌آورد؛ اگر بخواهیم اینها برطرف بشود، تنها راه همین است که بپردازیم به مسئله‌ی تولید ملّی."
 
 در این پرونده درباره مشکلات بخش تولید و اینکه چگونه رونق تولید دیگر مشکلات اقتصادی کشور شامل رکود، بیکاری، تورم و معیشت را حل می کند، با دکتر محمد خوش چهره اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه، دکتر ابراهیم رزاقی اقتصاددان و عضو سابق هیات علمی دانشگاه و احسان سلطانی پژوهشگر اقتصاد و صنعت گفتگو کرده است که در این پرونده منتشر خواهد شد.
 
در ادامه گفتگوی خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با دکتر محمد خوش چهره اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه را بخوانید:
 
محمد خوش چهره با اشاره به اینکه برای عدم اجرایی نشدن رونق تولید در کشور مؤلفه‌های زیادی مطرح است، اظهار داشت: نخستین موضوع بحث عدم درک صحیح مفهوم رونق تولید و موانع پیش روی آن است. در حال حاضر عملکرد نظام تصمیم گیری و برنامه ریزی کشور نشان می‌دهد در بخش دولت و مجلس هنوز درک صحیحی از رونق تولید به وجود نیامده تا در ادامه آن، موانع پیش روی این هدف شناسایی و از بین برود.
 
وی با بیان اینکه اگر درک صحیحی از رونق تولید بوجود بیاید به طور حتم موانع پیش روی آن نیز روشن و اقدامات لازم برای رفع آنها اعمال خواهد شد، افزود: متأسفانه حل بعضی از مشکلات به عوامل برون زا گره خورده که این موضوع اصلاً درست نیست. ما باید در بخش قاچاق و یا واردات که یکی از موانع مهم رونق تولید است سیاست گذاری های مناسبی را اعمال کنیم. علاوه براین در بخش نظارت و استانداردسازی نیز عملکرد مثبتی صورت نگرفته است.
 
*گره زدن رونق تولید به امیدهای واهی و تسهیل روابط خارجی سمّ مهلک است
 
این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: البته افراد دلسوزی در کشور وجود دارند اما این عدم درک صحیح باعث می‌شود تا مصادیق بیرونی و امیدهای واهی به تولید ملی و رونق آن گره بخورد. به عنوان نمونه چندین سال است بحث برجام و مناسب سازی روابط مطرح است که همین موضوعات اولویت اصلی برای تحقق رونق تولید قرار گرفته است البته بنده تلاش برای مناسب سازی روابط در عرصه بین المللی را اقدامی موثر می‌دانم اما نباید رفع مشکلات را به این موضوع گره بزنیم. قائل شدن به این مطلب یک سم مهلک برای اقتصاد به شمار می آید.
 
خوش چهره با اعلام اینکه علاوه براین باید باور پیاده سازی رونق تولید نیز در کشور بوجود آید، گفت: رونق تولید نجات بخش تولید ملی است.با اجرایی شدن آن سایر متغیرها از جمله رونق اشتغال، کاهش نرخ تورم و افزایش ارزش پولی ملی در کشور مهیا خواهد شد. باید تولید ملی به صورت شفاف و در یک فرآیند مناسب در صدر برنامه ریزی دولتمردان قرار گیرد.
 
*عدم باور درست دولت و مجلس  به تولید ملی/درآمد ملی به تولید ملی و مالیات تکیه ندارد
 
وی افزود: تصمیم گیران در دولت و مجلس بعضاً باور درستی از تولید ملی ندارند و حتی توسعه تولید ملی را با موضوعاتی از جمله سرمایه گذاری خارجی و یا روشهای مناسب سازی روابط در معاملات جهانی جستجو می‌کنند که این موضوع اصلاً درست نیست. رهبری چندین سال است که به موضوعات اقتصادی و از جمله به تولید ملی توجه جدی دارند. ایشان به عنوان استراتژیست نظام جهت گیری و اولویت بندیها را حتی به صورت جزئی برای مسئولین روشن کرده است اما هنوز درک درستی درمورد رونق تولید وجود ندارد.
 
خوش چهره با تأکید براینکه در فرآیند پیشرفت و توسعه اقتصاد استفاده از ظرفیت داخلی مورد تأکید قرار گرفته است، تصریح کرد: کاهش وابستگی عوامل تهدیدزا یکی از موضوعاتی است که حتی در سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی نیز مطرح شده است. اما متأسفانه هنوز درآمد ملی ما به تولید ملی و مالیات تکیه نداشته و ما تمام تمرکز خود را به خام فروشی قرار داده ایم.
 
وی با بیان اینکه در دولت های مختلف اقتصاد ملی به خام فروشی تکیه کرده است، اظهار کرد: البته افزایش خام فروشی به معنای تولید ملی نیست تا زمانیکه ما خام فروشی را در اقتصاد دنبال کنیم به توسعه دست پیدا نمی‌کنیم. مسئولین هنوز درک درستی از وضعیت کشور پیدا نکرده اند البته شاید در ظاهر تفسیرها و یا تأییدهایی در مورد الزامات اجرای رونق تولید و توسعه تولید ملی را مطرح کنند اما در عمل وضعیت آنها به شکل دیگر است.
 
خوش چهره مهمترین نکته در پیاده سازی رونق تولید را کننده کار دانست و گفت: ممکن است تصمیم گیران کشور انسانهای خوبی باشند اما این افراد باید کشش تحول و سختکوشی را در شناخت پدیده رونق تولید داشته و اقدامات لازم را در این رابطه انجام دهند. در این شرایط حساس ما با شیطنت های کشورهای خارجی روبرو هستیم و باید با زیرکی در مقابل آنها تصمیمهای مناسبی را بگیریم البته در این مسیر نخبگان و صاحب نظران می‌توانند اقدامات موثری را انجام دهند.
 
این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه درحال حاضر رهبری به صورت مطالبه گری مطالب ریز را مدام تکرار می کنند، تصریح کرد: قصور از دانشجویان، کارشناسان و حتی دولتمردان است که نتوانسته اند هنوز در آگاه سازی مردم خلأها را پر کرده و مسیر را برای اقتصادی کارآمد در کشور بوجود آورند.
 
*هویت اقتصاد ملی در تولید ملی است/ با خام فروشی راه به جایی نمی بریم                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      وی با اعلام بر اینکه اقتصاد ملی ریشه در تولید ملی دارد، تصریح کرد: هویت دهنده اقتصاد ملی تولید ملی است. به نحوی که اگر درآمد مالی کشور متأثر از تولید ملی باشد به طور حتم اقتصاد کشور مسیر پیشرفت را طی خواهد کرد و همه از این درآمد منتفع خواهند شد اما وقتی درآمد ملی متأثر از تولید ملی نباشد، و ما این موضوع را به متغیرهای خارجی وصل کنیم به طور حتم آسیب پذیر خواهیم شد.
 
خوش چهره اضافه کرد: در حال حاضر درآمد ملی متأثر از خام فروشی است و این خام فروشی وابسته به قیمتهای جهانی است. این متغیرهای بیرونی عاملی شده تا ما نتوانیم در بخش اقتصاد وابستگی خود را به عوام تهدیدزا کاهش دهیم. این درحالی است که 97 درصد درآمد کشورهای پیشرفته از محل مالیات است و به نوعی تولید ملی حیات و ناموس این کشورهاست.
 
وی با اعلام اینکه اگر درآمد ملی به تولید ملی پایدار متکی باشد به طور حتم ارزش پول ملی کشور هم افزایش خواهد یافت، اظهار داشت: هر چه تولید ملی در کشور قوی تر باشد منابع درآمدی دولت در بخش مالیات افزایش یافته و وابستگی کشور به خام فروشی کاهش پیدا می کند. البته درآمد مالیاتی با فشار مالیاتی تفاوت دارد.
 
به گفته این کارشناس اقتصادی ، در حال حاضر خام فروشی باعث شده تا دولت در هر بخش که احساس کند واردات کالا انجام داده و با این ابزار خلأهای بازار را تأمین می کند در حالی که به ازای هر میزان واردات فرصت شغلی در کشور از بین می رود.
 
وی با بیان اینکه اگر تولید ملی پایدار در کشور پیاده سازی شود به طور حتم مشکلات معیشتی مردم هم در کنار بهبود سایر متغیرهای اقتصادی بهبود خواهد شد، افزود: اگر مسئولین به این موضوع توجه نکنند ما راه به جایی نخواهیم برد و با تشدید واردات و خام فروشی آسیب پذیری اقتصاد را افزایش خواهیم داد.