98/8/13 - 22:24 1970-1-1 03:30:00
شناسه خبر : 329529
شیشه ماده‌ای است بی‌رنگ، شفاف، نور گذر، سخت و شکننده با سختی حدود 6 که در ساختن ظروف، اشیای زینتی، آیینه و در و پنجره ساختمان مصرف می‌شود. مزیت استفاده از شیشه در ساختمان علاوه بر عبور نور و در عین حال جلوگیری از تأثیر عوامل جوی به داخل ساختمان، زیبایی چشم‌نوازی است که با خود به همراه می‌آورد. همچنین شیشه کاربردهای مختلفی از قبیل شیشه ضد گلوله، شیشه اسپایدر و شیشه خم را نیز باتوجه به کارایی مورد انتظار و محل نصب آن دارد.
شیشه

مزیت استفاده از شیشه در ساختمان علاوه بر عبور نور و روشنایی و در عین حال جلوگیری از تأثیر عوامل جوی به داخل ساختمان، زیبایی چشم‌نوازی است که با خود به همراه می‌آورد. مواد اولیه شیشه‌های ساختمانی که عمدتاً از نوع سیلیسی، آهکی، سودایی هستند، شامل ماسه سیلیسی، مواد گدازآور آهکی و سودایی می‌باشند. ساخت و نصب شیشه کاری تخصصی است که باید توسط گروه‌های مجرب داخلی و یا خارجی مانند شرکت نوآوران شیشه سپنتا که تولیداتی از قبیل شیشه خم، شیشه اسپایدر و شیشه ضد گلوله دارند، انجام گیرد. در ادامه، با این سه نوع شیشه پرکاربرد آشنا خواهیم شد.

 

 

شیشه ضد گلوله

یکی از موارد مهم در مکان‌هایی مانند طلافروشی، صرافی، بانک‌ها و یا حتی خودروهای اشخاص مهم نظامی و سیاسی، تأمین امنیت آن‌هاست. همان‌طور که بارها دیده‌ایم، این مکان‌ها و خودروها، شامل یک یا چند شیشه هستند که می‌تواند نقطه ضعف آن به حساب بیاید. شیشه ضد گلوله باتوجه به ساختار و تکنولوژی آن، تا حد بسیار زیادی می‌تواند این مشکل را برطرف کرده و به تأمین امنیت آن محل یا فرد موردنظر کمک کند. ساختار این نوع شیشه با ساختار و ترکیبات سازنده شیشه معمولی بسیار تفاوت دارد. این شیشه، نوعی شیشه لمینت می‌باشد که با افزایش تعداد لایه‌های شیشه و طلق به وجود می‌آید . مقاومت شیشه فوق به صورتی است که پس از اصابت گلوله یا هر جسم سنگین دیگر، شیشه شکسته شده ولی فرو نمی‌ریزد. باید توجه داشت که شیشه‌های ضد گلوله می‌توانند ۱۰ برابر ضخیم تر از یک جام شیشه معمولی باشند که این ضخامت خود باعث سنگین شدن زیاد این نوع شیشه خواهد شد. به‌طور ساده، طرز کار شیشه ضد گلوله به این صورت است که وقتی گلوله به شیشه اصابت می‌کند انرژی خود را به سمت طرفین لایه‌های شیشه مذکور گسترش می‌دهد. چون این انرژی بین تعدادی از قطعات مختلف شیشه و پلاستیک تقسیم می‌شود و در یک منطقه بزرگ گسترش می‌یابد، انرژی مخرب آن به سرعت جذب می‌شود. این کار سرعت گلوله را بسیار کاهش داده  و باعث می‌شود که گلوله دیگر نیروی کافی برای سوراخ کردن شیشه یا خسارت زدن به آن را نداشته باشد.

 

 

از رایج‌ترین موارد استفاده از شیشه ضد گلوله می‌توان به نصب آن به عنوان شیشه ویترین طلا و جواهرفروشی‌ها اشاره کرد. این نوع شیشه‌ها در ادارات حساس مانند پلیس، آزمایشگاه‌هایی با خطر انفجار، بانک و خودرو نیز استفاده می‌شود. شیشه‌های ضد گلوله در اندازه‌ها و رنگ‌های مختلفی وجود دارند. برای حفاظت جان سیاست مداران و اشخاص مهم کشوری و نظامی در خودرو حامل آن‌ها از این شیشه استفاده می‌شود؛ اما همچنان اسلحه‌های دوربردی وجود دارند که می‌توانند از این شیشه‌ها عبور کنند. از همین رو، در سال 2005 نیروی هوایی آمریکا عنوان کرد طی تحقیقات و آزمایش‌های گسترده، با استفاده از ماده‌ای از جنس اکسی نیترات آلومینیوم، توانسته شیشه‌های ضدگلوله‌ای را تولید کند که می‌تواند حفاظت جان سرنشینان خودرو را تضمین نماید.

 

 

شیشه اسپایدر

امروزه شاهد سازه‌های مدرن شیشه‌ای در اطراف خود هستیم که برای کاهش حجم استفاده از مصالح و صرفه‌جویی در هزینه‌های خرید ابزار بنایی مانند آهن، آجر، گچ، سیمان و ... و همچنین برای داشتن نمایی زیباتر، از آن‌ها استفاده می‌شود. یکی از انواع رایج این نماهای شیشه‌ای، نمای شیشه اسپایدر می‌باشد. در نمای اسپایدر از طریق اتصالات نقطه‌ای، شیشه‌ها به یکدیگر متصل شده و ساختاری به شکل عنکبوت را ایجاد کرده از این رو به آن اسپایدر(Spider)  گفته می‌شود. این اتصالات بنا به نوع کاربری، شرایط محیطی نما، هزینه‌ی تعیین شده و به تشخیص تیم مهندسی متخصص مانند شرکت نوآوران شیشه سپنتا می‌تواند از یکی از انواع فلزی، کابلی و شیشه‌ای انتخاب شود.

ساختار نمای اسپایدر متشکل از فلز فولاد یا استیل بوده که در نهایت با شیشه ترکیب می‌شوند. قطعات این سازه، شبیه ایکس و کلمپ هستند که جنس آن‌ها می‌تواند از شیشه‌ی 10 میل، شیشه‌ی دوجداره، لمینت، سکوریت و استیل 316 باشد. پنجه‌ی اسپایدر شکل‌های مختلفی دارد اما مرسوم‌ترین آن‌ها ایکس و کلمپ است که قطعه‌های کلمپ به صورت گل‌میخ یا قطعه‌ی صلیبی شکل اطراف شیشه را در بر می‌گیرند. قطعات ایکس به شکل حرف اچ یا ایکس انگلیسی هستند که به‌وسیله‌ی پیچ در شیشه جای گرفته و به اسپایدر متصل می‌گردند. شیشه‌های تولید شده در داخل ایران توسط شرکت‌های معتبر مانند شرکت نوآوران شیشه سپنتا در حال حاضر 7 متر طول و 2.4 متر عرض و هر پلاک آن در حدود 1.4 تن وزن دارد.

 

 

همانند دیگر انواع شیشه، شیشه اسپایدر نیز کاربردهای گوناگونی دارد که انواع آن عبارتند از:

  1. بانک‌ها
  2. رستوران‌های مجلل و لوکس
  3. مراکز تجاری و خرید
  4. باغ‌های گل و گیاه
  5. هتل‌ها و مراکز اقامتی لوکس
  6. پارتیشن‌بندی‌های داخلی محل‌ها
  7. برج‌ها و ادارات با ارتفاع زیاد

از مزایای نمای اسپایدر می‌توان به عدم به کار بردن پروفیل نگهدارنده و در نتیجه شفافیت یکدست این نما، سادگی اجرا، انجام سطوح پیچیده و عدم نیاز به فرم دادن سازه، زیرمجموعه‌های متنوع، سبک بودن سازه و اتصالات مربوط به آن و حرکت مستقل پنل‌های شیشه در روتل‌ها و در نتیجه مقاوم بودن آن در برابر زلزله، طوفان و باد، پوشش نمای خارجی، امکان ترکیب با نمای آلومینیوم، سنگ و...، دقت زیاد در درز شیشه‌ها (افقی و عمودی)، امکان نصب لایه‌های لمینتی برای تزئین، مقاوم به حرارت و تابش شدید آفتاب اشاره کرد.

 

 

شیشه لمینت چیست؟

شیشه لمینت نوعی شیشه خاص ایمنی است که در ساختمان آن علاوه بر چند لایه شیشه (که تعداد دقیق لایه ها بسته به کاربرد شیشه متفاوت می باشد)، لایه های طلق pvb (پلی وینیل بوترات) نیز استفاده شده است که این لایه ها در طی یک عملیات حرارتی به یکدیگر متصل شده اند.

دلیل استفاده از این نوع طلق ها این است که زمانی که شیشه مورد آسیب قرار بگیرد و شکسته شود، تکه های شیشه فرو نریزد به صورت چسبنده در طلق نگه داشته شوند و از جدا شدن و پخش شدن آن ها در محیط جلوگیری به عمل آید.

با توجه به این مزیت فوق العاده ، این نوع شیشه می تواند از خطرات بسیاری، ناشی از ریزش شیشه ها در حوادثی همچون زلزله و آتش سوزی جلوگیری نماید.

 

 

کاربرد های شیشه لمینت

شیشه لمینت با توجه به داشتن مقاومت بسیار بالا، بیشتر کاربرد های امنیتی و ایمنی دارد. علاوه بر ساختمان های مسکونی در بسیاری از مکان های دیگر همچون فرودگاه ها، سازه های اداری یا تجاری، فروشگاه های بزرگ و کوچک، صرافی ها و طلافروشی ها و ... کاربرد های فراوان دارد.

این نوع شیشه ها نوعی عایق صوت نیز به شمار می روند؛ با توجه به این موضوع می توانند در موقعیت های خاص خود نظیر بیمارستان ها، مدارس، استودیوی ضبط و ... به کار گرفته شوند.