هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 7 مهر 1399
ساعت 20:22
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 13 آبان 1398 ساعت 22:10
دوشنبه 13 آبان 1398 22:03 ساعت
2019-11-4 22:10:08
شناسه خبر : 329528
انسان از دیرباز همیشه به دنبال راهی برای افزایش امنیت و راحتی خود بوده است و یکی از مواردی که روزانه بارها و بارها با آن سروکار دارد، درب‌ها هستند. با پیشرفت علم، درب‌های مختلفی برای راحتی و امنیت انسان در محل کار و زندگی تولید شده‌اند که نمونه پرکاربرد از انواع مدرن آن‌ها شامل دربهای اتوماتیک هستند. در این نوشتار، به دو موضوع قیمت درب اتوماتیک و اپراتور درب شیشه ای که از انواع درب اتوماتیک می‌باشد، پرداخته شده است.

انسان همیشه به دنبال راهی برای افزایش راحتی و امنیت در محل کار و زندگی خود بوده است. صنعت ساختمان نیز از این امر مستثنا نبوده و به‌طور مداوم در حال تغییرات چشمگیری در راستای امنیت، راحتی و ایمنی انسان می‌باشد. یکی از موارد پرکاربرد و حیاتی در صنعت ساختمان، درب‌ها هستند که با توجه به نیازهای انسان در محل زندگی و کار، دائماً در حال پیشرفت در نوع تکنولوژی می‌باشند. از انواع مدرن و ایمن این درب‌ها، می‌توان به دربهای اتوماتیک اشاره کرد که در ایران نیز هم سو با جهان، در حال تولید و نصب توسط شرکت‌هایی از قبیل شرکت ایران اتوماتیک در می‌باشند. در ادامه به‌طور مختصر با این نوع درب‌ها مانند اپراتور درب شیشه ای آشنا خواهیم شد و به مسائلی از قبیل قیمت درب اتوماتیک و عوامل مؤثر بر آن خواهیم پرداخت.

 

دربهای اتوماتیک

با توجه به پیشرفت تکنولوژی در تمامی زمینه‌ها، انسان به دنبال استفاده از سیستم‌های هوشمند در زندگی خود به منظور صرفه‌جویی در زمان و انرژی بوده است. دربهای اتوماتیک، یکی از اولین قدم‌های انسان در راستای هوشمند سازی محیط اطراف خود مانند محیط‌های مسکونی، تجاری، اداری می‌باشد. اگر انسان به دنبال راه حلی برای فضاهای داخلی و یا خارجی یک پروژه ساختمانی با اهداف زیبایی، امنیت و کارایی باشد، این دربها می‌توانند همان راه حل خاص برای او باشند. آنها برای ساختمان‌های اداری، مراکز خرید، هتل‌ها، رستوران‌ها که زیبایی و امنیت در آن‌ها در اولویت هستند، بسیار ایده آل خواهند بود. مزیت‌های استفاده از دربهای اتوماتیک را می‌توان به ‌طور کلی در چند دسته زیر خلاصه نمود:

 1. ساده‌سازی ورود و خروج افراد و اشیاء
 2. استفاده حداکثری از نور
 3. کنترل تردد فضای موجود
 4. زیبایی ظاهری و پرستیژ مکان
 5. استفاده بهینه از فضا
 6. مانع ورود باد، سرما و گرما به داخل ساختمان
 7. افرایش ایمنی
 8. بهره‌وری انرژی بیشتر

همچنین می‌توان  انواع درب های اتوماتیک را به‌طور خلاصه و جامع، با توجه به ظاهر و نوع عملکرد آن‌ها، در چند دسته کلی زیر، بیان کرد:

 1. کشویی (‌تلسکوپی‌)
 2. بیمارستانی
 3. فولدینگ
 4. ریوولوینگ
 5. گرد
 6. کشویی (‌اسلایدینگ)
 7. رولاپ سکشنال
 8. خروج اضطراری
 9. تلسکوپی

 

 

اپراتور درب شیشه ای

با توجه به پیشرفت صنعت ساختمان و اهمیت زیبایی و کارایی در آن، یکی از ابزار آلات پرکاربرد دربهای اتوماتیک، اپراتور درب شیشه ای می‌باشد. با توجه به کارایی و امنیت ذاتی دربهای اتوماتیک، اپراتور درب شیشه ای در میان ابزار آلات، در صنعت ساختمان و طراحی به خوبی جا افتاده است. تقریباً می‌توان گفت روزانه بارها و بارها در محل کار، مراکز خرید، مراکز اداری و ... با اپراتور درب شیشه ای سروکار داریم به طوری که شاید بعضاً اگر هرکدام از فضاهای گفته شده، فاقد اپراتور درب شیشه‌ ای باشند، از نظر مراجعه‌کنندگان، آن محل هنوز به روز نشده و وجهه خود را تا حد زیادی از دست می‌دهد. انتخاب اپراتور درب اتوماتیک باید با آگاهی و بر اساس منافع اقتصادی نیز باشد. مهم‌ترین عوامل در انتخاب اپراتور درب شیشه ای عبارتند از:

 1. نوع کاربری درب برحسب محل نصب آن (بیمارستان، هتل، مراکز خرید، ادارات دولتی و خصوصی)
 2. میزان تردد روزانه از درب
 3. اهمیت زیبایی و امنیت
 4. مقدار فضای موجود برای نصب اپراتور درب شیشه ای
 5. بودجه
 6. کیفیت و جنس تجهیزات به‌کاررفته در سیستم اپراتور درب شیشه ای

 شرکت‌های ارائه دهنده دربهای اتوماتیک در ایران مانند شرکت ایران اتوماتیک در، نیز همانند شرکت‌های سراسر جهان، با توجه به عوامل بیان شده و استفاده از استانداردهای بین‌المللی و تیمی کارآزموده، به بررسی موارد فوق پرداخته و سپس مشاوره‌ای جهت نصب اپراتور درب شیشه ای متناسب با نیاز مشتری ارائه خواهند داد. همچنین می‌توان مزیت‌های اپراتور درب شیشه ای را به‌صورت خلاصه مانند زیر دسته‌بندی و بیان کرد:

 1. دسترسی سریع و آسان در ورود و خروج
 2. استفاده راحت و آسان از درب حتی برای ناتوانان جسمی حرکتی، کودکان و افراد کهن‌سال
 3. استفاده بهینه از انرژی و مواد طبیعی در زمان ساخت اپراتور درب شیشه ای
 4. صرفه‌جویی انرژی
 5. قابلیت تنظیم شدن سرعت درب بر اساس مکان و استفاده‌کنندگان
 6. زیبایی ظاهری
 7. استفاده از مکان برای طراحی و چینش دکوراسیون با توجه به دید داخل
 8. تولید بر اساس فضای موجود و اندازه مدنظر برای اپراتور درب شیشه ای

 

 

قیمت درب اتوماتیک

همانند همه محصولات دیگر در صنعت، قیمت درب اتوماتیک هم با توجه به عوامل گوناگون متفاوت می‌باشد. این عوامل شامل دو دسته مهم عوامل مؤثر در زمینه فروش و مشاوره و عوامل مؤثر در زمینه خدمات پس از فروش می‌باشد. در مورد عوامل خدمات پس از فروش و مشاوره، باید از شرکت‌های معتبر داخلی همانند شرکت ایران اتوماتیک در که نمایندگی شرکت‌های معتبر جهانی را دارا هستند و یا در ایران هم‌زمان با کشورهای پیشرفته، به تولید این‌گونه دربهای اتوماتیک می‌پردازند،

 

 

استفاده نمود که بهای خدمات آن‌ها بر روی قیمت درب اتوماتیک تأثیری ندارد. در مورد عوامل مهم در زمینه فروش و قیمت درب اتوماتیک نیز می‌توان آن‌ها را در دسته‌بندی‌های زیر خلاصه و ارائه نمود:

 1. نوع درب اتوماتیک: همان‌طور که بیان شد انواع دربهای اتوماتیک شامل کشویی (‌تلسکوپی‌)، بیمارستانی، فولدینگ، ریوولوینگ، گرد، کشویی (‌اسلایدینگ)، دربهای رولاپ سکشنال، دربهای خروج اضطراری و تلسکوپی می‌باشند که با توجه به پیچیدگی اجرا و نصب و اجزای داخلی آن‌ها، قیمت‌های متفاوتی دارند.
 2. کشور سازنده: با توجه به نوع کشور سازنده و وارداتی بودن، قیمت درب اتوماتیک می‌تواند متفاوت باشد. کشورهای مطرح در زمینه ساخت و طراحی دربهای اتوماتیک عبارتند از: آلمان، ایتالیا، اسپانیا، ژاپن، کره، سوئد، چین، تابوان، سوئیس، بلژیک و ایران
 3. برند: همانند دیگر وسایل پرکاربرد، قیمت درب اتوماتیک نیز بر اساس برند و کیفیت تولید آن، می‌تواند حتی تا چند میلیون نیز متفاوت باشد. بر اساس باور عامیانه در چند سال اخیر، محصولات تولیدی برندهای معتبر اروپایی و آمریکایی کیفیت بهتری نسبت به محصولات آسیایی دارند هرچند در زمینه دربهای اتوماتیک، این باور خیلی صادقانه نیست.
 4. اجزای داخلی و اصلی: اجزای داخلی درب اتوماتیک شامل چشمی، موتور، فریم، میکرو کامپیوتر، دستگاه قرقره، ترمینال اتصال و ... با توجه به کارایی و کیفیت ساخت آن‌ها، نوع عملکرد و آپشنهای متفاوت مانند سنسور پا، سنسور کلید دستی، کلید بی‌سیم، سنسور ماکروویو و مادون قرمز ایمنی و ... که با توجه به درخواست مشتری برحسب محل موردنظر می‌تواند روی آن‌ها نصب شود، متغیر خواهد بود.