هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 22 مرداد 1399
ساعت 00:04
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 13 آبان 1398 ساعت 15:12
دوشنبه 13 آبان 1398 14:02 ساعت
2019-11-4 15:12:40
شناسه خبر : 329505
سالم زهران کارشناس و تحلیلگر مسائل سیاسی لبنان تشکیل دولت تکنوکرات در این کشور را غیرممکن دانست و گفت: دولت تکنوکرات منتفی شد و به حریری گفته شده که جایی برای تشکیل دولت تکنوکرات وجود ندارد.
سالم زهران کارشناس و تحلیلگر مسائل سیاسی لبنان تشکیل دولت تکنوکرات در این کشور را غیرممکن دانست و گفت: دولت تکنوکرات منتفی شد و به حریری گفته شده که جایی برای تشکیل دولت تکنوکرات وجود ندارد.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم، تظاهرات در لبنان از پنجشنبه هفدهم اکتبر (25 مهر) آغاز شده که طی آن شرکت کنندگان در این اعتراضات خواستار استعفای دولت شده‌اند که در نهایت به استعفای سعد الحریری از نخست وزیری در روز سه‌شنبه 29 اکتبر (هفت آبان) منجر شد.
 
«سالم زهران» کارشناس سیاسی لبنان درباره استعفای سعد الحریری از نخست وزیری و اینکه آیا کشور لبنان از بحرانی که در آن قرار دارد، خارج خواهد شد و مشکلات اقتصادی کشور حل خواهد شد، گفت استعفا هرگز لبنان را از بحران اقتصادی و سیاسی خود خارج نخواهد کرد، زیرا حجم بحران اقتصادی و سیاسی به بیش از 30 سال پیش برمی‌گردد که از آن زمان روی هم انباشته شده است، ولی استعفا راه را برای پایان دادن به تنشی که در مسیر رخ می‌دهد، گشوده است. تنش‌های سیاسی هرگز به‌زودی متوقف نخواهد شد، به‌نظر می‌رسد مسیر طولانی دشواری است که همه گروه‌ها در آن وارد می‌شوند و ما باید منتظر بمانیم تا ببینیم چه پیش خواهد آمد.
 
وی درباره ماهیت دولت جدیدی که در کشور لبنان تشکیل می‌شود اظهار داشت اکنون بحث و جدل درباره ترکیب دولت آینده است، ولی ارزیابی‌ها می‌گوید که سعد الحریری هرچند با تعداد کرسی‌های پارلمانی کمتر از دفعه قبل، بار دیگر به ریاست دولت آینده باز خواهد گشت.
 
این کارشناس درباره نقش حزب و همپیمانانش در دولت آینده گفت حتماً حزب‌الله در قلب دولت خواهد بود به‌ویژه با توجه به صداهای آمریکایی که خواستار خروج این جنبش از دولت شده‌اند. حزب‌الله قطعاً در دولت حضور خواهد داشت، ولی بحث و بررسی از سه‌شنبه آینده درباره ترکیب دولت و جزئیات آن آغاز می‌شود، ما باید به این جزئیات خوب توجه کنیم.
 
وی درباره احتمال تشکیل دولت تکنوکرات در کشور گفت: دولت تکنوکرات منتفی شد و به حریری گفته شده که جایی برای تشکیل دولت تکنوکرات وجود ندارد، ما به‌سمت تشکیل دولت تکنوسیاسی که آمیزه‌ای از سیاستمداران از یک سو و افراد متخصص از سوی دیگر است، پیش می‌رویم.
 
زهران ادامه داد: هیچ کس امروز نمی‌تواند امور را یک‌سره و حل‌وفصل کند، زیرا سید حسن نصرالله هم به‌تنهایی این مسئله را حل‌وفصل نکرده، بلکه ما در خصوص تمام گزینه‌ها انعطاف‌پذیری داریم، حریری مأمور تشکیل دولت خواهد شد، ولی پس از اینکه مأموریت پیدا کرد، بحث‌وجدل میان گروه‌ها درباره ترکیب دولت شروع خواهد شد که این بحث‌وجدل طولانی خواهد بود.
 
این کارشناس خاطرنشان کرد: باید یک نگاه به امنیت و نگاه دیگر به اقتصاد دوخته شود، ما در برابر یک صحنه سیاسی جدیدی قرار داریم که پیچیدگی‌ها و موانع زیادی در مسیر رسیدن به راه‌حل وجود دارد، هیچ کس امروز تصویر نهایی وضعیت را نمی‌داند، ولی ارزیابی شخصی من این است که حریری برمی‌گردد تا مأمور تشکیل دولت جدید شود و نزاع بر سر اینکه چه‌کسی در این دولت خواهد بود، آغاز می‌شود.
 
وی درباره خبرهایی مبنی بر فشارها بر حریری برای کناره‌گیری از نخست وزیری گفت: ولی آنچه قطعی است، این‌که آمریکایی‌ها در ابتدای اعتراضات از حریری خواستند استعفا ندهد، ولی طولی نکشید از وی خواستند تا استعفا دهد که البته این درخواست بر اساس برخی خبرها پس از آن صورت گرفت که اطمینان یافتند که حریری بار دیگر مأمور تشکیل دولت جدید خواهد شد.
 
این کارشناس تصریح کرد: ما در روزهای آینده شاهد رویارویی بزرگ میان آمریکایی‌ها و محور مقاومت درباره اینکه چه‌کسی در این دولت خواهد بود و نیز درباره موازنه‌ها (جایگاه احزاب و گروه‌ها) در این دولت خواهیم بود.
 
زهران خاطرنشان کرد: لبنان در یک لحظه سیاسی سرنوشت‌ساز به‌سر می‌برد، ما بر اساس تمام سناریوها بر سر دوراهی هستیم؛ سناریوی نخست این است که حریری مأمور شده و دولتی را با چهره‌های مختلف ولی از نظر مضمون و محتوای سیاسی شبیه دولت کنونی تشکیل خواهد داد و سناریوی دوم این است که دوران تشکیل دولت طولانی شود و مقدمه‌ای به‌سمت هرج‌ومرج باشد که البته امیدواریم این سناریو رخ ندهد.