هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 19 تير 1399
ساعت 06:36
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 11 آبان 1398 ساعت 16:21
شنبه 11 آبان 1398 16:10 ساعت
2019-11-2 16:21:25
شناسه خبر : 329426
رئیس جمهور سوریه، ترکیه را تهدید کرد که چنانچه از خاک این کشور خارج نشود، باید منتظر جنگ باشد.
رئیس جمهور سوریه، ترکیه را تهدید کرد که چنانچه از خاک این کشور خارج نشود، باید منتظر جنگ باشد.
 
بشار اسد توافق روسیه و ترکیه درباره شمال سوریه را موقت خواند و گفت که این توافق می تواند افسارگیسختگی ترکیه را در سوریه مهار کرده و مانع زیاده خواهی های این کشور و اشغال بخش های گسترده تری از خاک سوریه شود؛ نیز می تواند راه مداخله را هم بر آمریکا ببندد.
 
اسد توافق بین روسیه و ترکیه را یک توافق مثبت خواند و گفت که هر چند که همه انتظارات را برآورده نمی کند اما جلوی ضررهای بیشتر را می گیرد و زمینه را برای آزادسازی هر چه سریع تر این منطقه فراهم می کند.
 
بشار اسد همچنین ترکیه را نماینده آمریکا در جنگ دانست و گفت که وقتی همه تلاش ها و راه حل ها بی اثر بمانند، چاره ای جز جنگ نخواهد بود.
 
اسد درباره کردها هم گفت که آنها در اغلب موارد روابط خوبی با دولت داشتند و اندیشه های وطن دوستانه واقعی دارند. اشتباهی که در مرزهای شمال صورت گرفت این بود که تعدادی از کردها خود را نماینده همه کردها و حتی عرب ها دانستند.
 
بشار اسد درباره اوضاع ادلب هم گفت: "چنانچه عناصر مسلح از ادلب خارج نشوند و به ترکیه برنگردند دو گزینه پیش رو دارند: یا باید خود را تسلیم دولت کنند یا آماده جنگ شوند."
 
وی خاطرنشان کرد که زمان عملیات در ادلب با روسیه و ایران هماهنگ شده بود اما این عملیات بنا به دلایل نظامی و سیاسی به تعویق افتاد.
 
"غسان یوسف"، نویسنده و تحلیل گر سیاسی گفت: بشار اسد به دوستان روس و ایرانی خود اعتماد دارد و حوادثی که در شمال سوریه رخ داد، خیال ارتش سوریه را راحت کرد. همچنین دیگر ترس از تقسیم این منطقه از بین رفته است.
 
این نویسنده به خبرگزاری اسپوتنیک گفت: سوریه حضور ترکیه و امریکا در خاک خود را اشغالگری می داند که باید پایان یابد و دمشق اجازه نمی دهد که به بهانه کمیته قانون اساسی، این کشور تحت الحمایه قرار بگیرد.
 
وی از کردها خواست از تجربه تکیه به آمریکا عبرت گرفته و گام های مثبتی را به سمت دولت سوریه بردارند تا از حمایت پشتیبانی این دولت برخوردار شوند.
 
منبع: اسپوتنیک