98/8/11 - 16:15 1970-1-1 03:30:00
شناسه خبر : 329421
گروه تروریستی داعش دیشب در پیامی صوتی مرگ ابوبکر بغدادی را تایید و ابوابراهیم هاشمی قرشی را به عنوان جانشین او معرفی کرد.
گروه تروریستی داعش دیشب در پیامی صوتی مرگ ابوبکر بغدادی را تایید و ابوابراهیم هاشمی قرشی را به عنوان جانشین او معرفی کرد.
 
به گزارش رجانیوز، گروه تروریستی داعش پس از گذشت چند روز از ادعای کشته شدن سرکرده این گروه، دیشب در پیامی صوتی مرگ ابوبکر بغدادی و ابوالحسن مهاجر، سخنگوی آن را تأیید  و ابو ابراهیم هاشمی قرشی را به عنوان سرکرده و ابوحمزه قرشی را به عنوان سخنگوی جدید این گروه معرفی کرد.
 
آمریکا بامداد یک‌شنبه گذشته مدعی شد که ابوبکر بغدادی در ادلب سوریه هدف حمله نیرو‌های ویژه آمریکا قرار گرفته وبه هلاکت رسیده است.
 
دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا نیز در نشستی مطبوعاتی به بیان جزئیات مرگ سرکرده داعش پرداخت و گفت: ابوبکر بغدادی جلیقه انفجاری خود را در تونلی که به داخل آن فرار کرده بود منفجر کرد و به همراه سه فرزندش مانند سگ کشته شد.
 
رئیس‌جمهور و رسانه‌های آمریکا در حالی با آب‌وتاب فراوان از کشتن سرکرده داعش  خبر می‌دهند که به اذعان اکثر تحلیلگران و رسانه‌های جهان، مبارزه و ایثار مثال‌زدنی گروه‌های مقاومت منطقه با همکاری ارتشهای سوریه و عراق و متحدانشان، نقش اصلی در فروپاشی سازمانی داعش داشت. ابوبکر بغدادی طی دو سال گذشته  مرده متحرکی بیش نبود و اکنون آمریکا با نابودی این لاشه متعفن به اشتباه تصور می‌کند می‌تواند «قهرمان» مبارزه با تروریسم داعش باشد.
 
سرکرده جدید داعش کیست؟
 
ابو ابراهیم هاشمی قرشی کیست؟
 
به گفته حسن ابو هنیة، کارشناس گروه‌های تروریستی، هاشمی فردی ترکمن است که اسم اصلی وی «عبدالله قرداش» و ملقب به «ابوعمر ترکمانی» است.
 
ابو هنیه در گفتگو با پایگاه الحرة افزود: براساس اطلاعاتی که یکی از فرماندهان بارز گروه تروریستی داعش ملقب به «اسماعیل عیثاوی» فاش کرده است، بغدادی از مدت‌ها قبل قرداش را به عنوان معاون خود انتخاب کرده بود.
 
گفته می‌شود عیثاوی از فرماندهان ارشد گروه تروریستی داعش که مدتی معاون بغدادی بوده و چندین سمت در این گروه داشته  درعملیات اطلاعاتی مشترک عراق، ترکیه و آمریکا در خاک ترکیه در ۱۵ فوریه امسال بازداشت شده است.
 
به گفته این کارشناس گروه‌های تروریستی، هاشمی پیش از این ریاست دیوان امنیتی داعش را بر عهده داشته که یکی از مهمترین سازمان‌های درونی این گروه تروریستی است. همچنین مدتی مسئول عملیات‌های بمب‌گذاری بوده است.
 
پیش بینی این کارشناس این است که سرکرده جدید که درون گروه تروریستی داعش به «تخریبگر» ملقب است این گروه را بیش از پیش به سوی مسائل نظامی سوق می‌دهد. وی می‌گوید: هاشمی به نسبت بغدادی خشونت بیشتری دارد و احتمالا مسیری افراطی‌تر از سرکرده قبلی در پیش می‌گیرد.
 
ابو هنیه افزود: گروه تروریستی داعش به علت اینکه در عراق اعلام خلافت کرده و اکثر سرکرده‌های بارز این گروه که جزء حلقه نزدیک به بغدادی هستند عراقی بودند کسی را به عنوان جاشنین انتخاب می‌کند که عراقی باشد.
 
 
اما هاشم الهاشمی، کارشناس عراقی متخصص در امور گروه تروریستی داعش می‌گوید: اطلاعاتی که از سرکرده جدید گروه تروریستی داعش در دست است پراکنده و کلی است و تا کنون اطلاعاتی درباره تابعیت وی به دست نیامده است و برخی معتقدند وی می‌تواند تونسی، مصری با اردنی باشد.
 
خبرگزاری رویترز نیز درباره تابعیت سرکرده جدید داعش اعلام که اطلاعات زیادی از وی وجود ندارد و به علت اینکه پس از اعلام جانشینی لقبش را تغییر داده است برخی می‌گویند هاشمی همان سرکرده بارز ملقب به «حاج عبدالله» است که بر اساس این می‌تواند به قریش منتسب شود.
 
الجزیره نیز در گزارشی درباره سرکرده جدید داعش نوشته است که هاشمی به «حاجی عبدالله العفری» ملقب است و از اهالی شهر تلعفر در غرب استان موصل می‌باشد.
 
همچنین گفته شده قرداش از افسران ارتش رژیم صدام حسین، دیکتاتور سابق عراق بوده است و پس از سقوط موصل جزءاولین عناصری بوده است که به کمک بغدادی رفته است.
 
سرکرده جدید داعش کیست؟
محل ادعایی کشته‌شدن ابوبکر بغدادی
 
گرچه هنوز اطلاعات دقیقی درباره هویت اصلی سرکرده جدید داعش در دسترس نیست، اما موضوع جالب توجه این است که عناصر پراکنده داعش در حالی از «خلیفه جدید» خود رونمایی می‌کنند که با رزمندگی نیروهای مقاومت منطنقه، داعش بیش از دو سال است که عملا از نظر سازمانی فروپاشیده و بخش زیادی از عناصر آن به هلاکت رسیده‌اند. داعش هم‌اکنون هیچ قلمرویی از کشورهای منطقه را در اشغال خود ندارد. با این اوصاف صفتِ «ژنرالِ بی‌لشکر» بهترین توصیف برای سرکرده جدید داعش است.
 
منبع:باشگاه خبرنگاران