98/8/11 - 12:52 1970-1-1 03:30:00
شناسه خبر : 329374
حسابدار عبارتی است که هرکس با شنیدن آن تصاویر مختلفی در ذهنش به وجود می آید. یک نفر کسی را تصور می کند که در بانکی نشسته و امور مالی را تنظیم می کند، دیگری تصویر شخصی را در ذهنش می بیند که در یک کمپانی بزرگ مشغول تنظیم امور مالیاتی سازمان است و فرد دیگری حسابداری را تصور می کند که امور مالی یک فروشگاه نه چندان بزرگ را اداره می کند.

مهمترین فعالیت های یک حسابدار در فروشگاه چیست؟

 

بدیهیست که هدف شمای خواننده از خواندن این مقاله شناسایی فعالیت های یک حسابدار در فروشگاه است. فرقی نمی کند که این اطلاعات را برای استخدام یک حسابدار نیاز داشته باشید یا هر دلیل دیگری، قبل از اینکه از فعالیت های یک حسابدار در یک فروشگاه برایتان توضیح دهیم باید توضیحات مهمی را ارائه دهیم.

 

 

 

 

تفاوت وظایف حسابدار با توجه به فضای کار

به طور کلی با توجه به اینکه حسابدار در چه جایی مشغول به کار باشد وظایف او متفاوت است. وظایف یک حسابدار فروشگاهی به طور قطع نسبت به وظایف یک حسابدار در یک سازمان بزرگ متفاوت است. علت این تفاوت در وظایف نیز تفاوت در فعالیت ها و تعداد کارکنان بخش حسابداری در این دو موقعیت است. یک حسابدار در یک سازمان بزرگ احتمالا با تعداد زیادی از همکاران خود فعالیت می کند، اما در یک فروشگاه کوچک یا متوسط احتمالا یک حسابدار برای انجام امور کافی است.

اما علاوه بر این موارد باید به این نکته هم توجه داشت که مهارت های و تخصص یک حسابدار در یک فروشگاه نیز از مهارت های یک حسابدار بانک متفاوت خواهد بود. معمولا بهترین نوع حسابدار برای یک فروشگاه حسابدار فروش است.

 

مهمترین وظایف یک حسابدار فروش چیست؟

مهمترین وظایف یک حسابدار در یک فروشگاه ثبت رویدادهای مالی، حسابداری انبار، انجام امور مالیات و بیمه و تهیه صورت های مالی خواهد بود. اما فقط همین نیست. سیستم های انبار و صندوق فروش احتمالا پراستفاده ترین بخش های یک نرم افزار فروشگاهی خواهند بود. از آنجا که هدف از استخدام حسابدار کاهش هزینه های اضافی و افزایش میزان سود در یک فروشگاه است، انتخاب نرم افزار حسابداری مناسب از اولین وظایف یک حسابدار فروشگاه محسوب می شود تا بسیاری از مشکلات بعدی و هزینه های اضافی رخ ندهند.

به طور کلی وظایف حسابداری فروش در یک فروشگاه از جهات مختلف قابل بررسی است.

 

 

وظایف حسابدار فروش در مهارت های تخصصی

ثبت فروش کالا اولین وظیفه یک حسابدار در فروشگاه محسوب می شود. یک حسابدار در یک فروشگاه باید ثبت فاکتورهای دستی در نرم افزار، ثبت فاکتورهای برگشت از فروش و ثبت فاکتورهای ضایعات و مواد فاسدشدنی مهارت داشته باشد.

 

وظایف حسابدار فروشگاهی از جهت کنترل ها

در بخش کنترل ها، کنترل حساب ها مجموعه مهمترین فعالیتی است که حسابدار فروشگاه باید توانایی انجام آن را داشته باشد. کنترل حواله خروج، فروش های امانی و ثبت فاکتورهای فروش برای هر کدام در زمان مناسب از دیگر وظایف یک حسابدار فروشگاه از جهت کنترل ها محسوب می شود. از آنجا که خرید و فروش فصلی ممکن است در هر زمانی انجام شوند کنترل حساب های مرتبط با صندوق و انبار از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند.

 

وظایف حسابدار فروشگاه از بابت هماهنگی و نگهداری اسناد

نگهداری بهینه اسناد و مدارک از مهمترین وظایف حسابدار فروشگاه به شمار می رود. کلیه اسناد فروش و حساب های مشتریان باید به خوبی نگهداری شوند. علاوه بر این حسابدار فروش باید به صورت منظم و در زمانبندی های مختلف از نرم افزار فروش فایل پشتیبان (backup) تهیه کند تا در نگهداری اسناد و مدارک با مشکلی رو به رو نباشید.

از جهت هماهنگی نیز یکی از مهمترین وظایف حسابدار فروشگاه اطلاع از موجودی کالا و تعیین زمان مناسب برای تهیه موجودی انبار است.

 

وظایف حسابدار فروشگاه در زمینه ارائه گزارشات

برای یک فروشگاه، ارائه گزارشات مالی توسط حسابدار اهمیت بسیار زیادی دارد، چرا که می تواند در تصمیم گیری ها کمک شایانی کرده و منجر به سوددهی فروشگاه شود.

 

حسابدار فروشگاه علاوه بر گزارش میزان فروش کالا به صورت روزانه باید گزارشات دوره ای نیز ارائه دهد. صورت سود و زیان در دوره مالی و گزارش های تحلیلی از فروش مهمترین وظایف یک حسابدار فروشگاه از جهت ارائه گزارشات محسوب می شود.

 

 

حسابدار فروشگاه باید با کدام بخش ها همکاری داشته باشد؟

در صورتی که فروشگاه متوسط یا بزرگ باشد احتمالا از بخش های دیگری به جز حسابداری نیز برخوردار است. در این صورت احتمالا بخش فروش، مهمترین بخشی است که حسابدار فروشگاه با آن در ارتباط است. واحد انبار بخش مهم دیگری است که حسابدار فروشگاه باید ارتباط و همکاری زیادی با این بخش نیز داشته باشد. در نهایت ارتباط با مدیریت فروشگاه نیز لازمه کار یک حسابدار فروشگاه به شمار می رود.
 

سخن آخر

به طور کلی پیشنهاد می شود که حسابدار فروشگاه علاوه بر آگاهی دقیق از وظایف خود، بتواند در جهت ارتقا سطح علمی خود نیز حرکت داشته باشد. شرکت در کارگاه های آموزشی حسابداری کاربردی و حسابداری فروش و آشنایی با علم روز حسابداری در سراسر دنیا می تواند گام موثری در این جهت باشد.