هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 16 تير 1399
ساعت 04:20
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 11 آبان 1398 ساعت 11:06
شنبه 11 آبان 1398 11:02 ساعت
2019-11-2 11:06:45
شناسه خبر : 329353
جو بایدن نامزد انتخابات درون حزبی دموکراتها با مواضع نامزدهای رقیب خود در زمینه مشروط کردن کمکهای مالی آمریکا به رژیم صهیونیستی مخالفت کرد.
جو بایدن نامزد انتخابات درون حزبی دموکراتها با مواضع نامزدهای رقیب خود در زمینه مشروط کردن کمکهای مالی آمریکا به رژیم صهیونیستی مخالفت کرد.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از فارس، جو بایدن نامزد پیشرو در انتخابات درون حزبی دموکراتها در واکنش به طرح چند سناتور دموکرات که از رقبای وی در انتخابات نیز محسوب می‌شوند، درباره مشروط کردن کمکهای آمریکا به رژیم صهیونیستی تاکید کرد که این طرح کاملا ظالمانه است و مشروط کردن کمکهای نظامی واشنگتن به تل آویو یک اشتباه بزرگ خواهد بود.
 
اظهارات بایدن پس از آن مطرح شد که چندین نماینده دموکرات آمریکایی در «کنفرانس ملی جی استریت» تاکید کردند که آماده مشروط کردن کمکهای آمریکا به اسرائیل، به ویژه در صورت الحاق بخشهایی از کرانه باختری به اسرائیل، هستند. 
 
«بنیامین نتانیاهو» در مبارزات انتخاباتی خود وعده داده که بخشهایی از کرانه باختری را به سرزمینهای اشغالی ملحق کند. 
 
«الیزابت وارن» نامزد دموکرات در ویدئویی که در کنفرانس جی استریت پخش شد گفت: کمکها نباید به حمایت از الحاق کرانه باختری تلقی شود. «پت بوته جج» دیگر نامزد دموکرات نیز گفته است که پول مالیات دهندگان آمریکایی نباید در حمایت از اقداماتی نظیر الحاق کرانه باختری صرف شود. «برنی سندرز» سناتور ارشد دموکرات و دیگر نامزد انتخابات درون حربی دموکراتها پا را از این هم فراتر گذاشته و گفته است که اسرائیل برای دریافت کمکهای آمریکا باید در روابط خود با غزه تغییرات اساسی ایجاد کند. 
 
جو بایدن در مصاحبه با روزنامه وال استریت ژورنال درباره نظر رقبای خود گفت که امیدوار است این اظهارات اشتباه لفظی باشد. با این حال جو بایدن در ویدئویی که برای کنفرانس جی استریت ضبط کرده بود از شهرک سازیها انتقاد کرد و تاکید کرد که این مساله ما را از صلح دور می‌کند. 
 
جو بایدن از حامیان اصلی اتحاد آمریکا و رژیم صهیونیستی است. در سال 2008 وی در «شورای دموکراتیک ملی یهودی» گفته بود، حمایت من از اسرائیل از دورن من نشات می‌گیرد، به قلب من می‌رود و در نهایت در مغز من تمام می‌شود. در عین حال بایدن همواره از شهرک سازیهای اسرائیل در مناطق کرانه باختری انتقاد کرده است. وی گفته است که فعالیتهای شهرک سازی اسرائیل منجر به تخریب روند راه حل دو دولتی میشود.
 
طبق یادداشت تفاهمی که میان رژیم صهیونیستی و آمریکا در سال 2016 امضا شده است و 10 سال اعتبار دارد، واشنگتن سالانه 3.8 میلیارد دلار به اسرائیل کمک نظامی می‌کند که بیشتر آن در غالب ارسال تجهیزات و تسلیحات نظامی است.