هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 9 آبان 1398 ساعت 14:21
پنجشنبه 9 آبان 1398 13:28 ساعت
2019-10-31 14:21:53
شناسه خبر : 329330
سال 93 ابتکار در پاسخ به اين سوال که اگر مسئوليتي در جمهوري اسلامي نداشتيد، باز هم پوشش چادر را براي خود انتخاب مي‌کرديد، گفت: من قبل از انقلاب روسري و مانتو مي‌پوشيدم و بعد از انقلاب خودم چادر را انتخاب کردم
سال 93 ابتکار در پاسخ به اين سوال که اگر مسئوليتي در جمهوري اسلامي نداشتيد، باز هم پوشش چادر را براي خود انتخاب مي‌کرديد، گفت: من قبل از انقلاب روسري و مانتو مي‌پوشيدم و بعد از انقلاب خودم چادر را انتخاب کردم
 
روزنامه های اصلاح طلب طی روزهای گذشته مساله مانتویی شدن زنان سیاسی برایشان تبدیل به یک سوپه شده است.
 
به گزارش جهان نيوز، روزنامه اصلاح طلب آرمان در این زمینه نوشته است: لعيا جنيدي در ديدار نخست وزير ژاپن بود که بر خلاف گذشته از پوشش چادر استفاده نکرد. پوشش او در يک مأموريت ديپلماتيک عملي بي‌سابقه در ميان مقامات جمهوري اسلامي بوده است. همه ديپلمات‌هاي زن ايراني و مقامات ديگر در سفر‌هاي رسمي خود به پوشش چادر مقيد بودند، شايد اين ساختارشکني معاون حقوقي رئيس‌جمهور اين روند را تغيير دهد و در آينده اين پوشش به پوشش رسمي ديپلمات‌هاي زن ايراني تبديل شود.
 
این روزنامه می افزاید: تابستان سال 96 هنگامي که او از سوي حسن روحاني به عنوان معاون حقوقي رئيس‌جمهور منصوب شد، پوشش او حرف و حديث‌هاي فراواني را برانگيخت. او پيش از حضور در کابينه به عنوان اولين زني معرفي شد که با پوششي غير از چادر در دولت حاضر مي‌شود، اما او در دولت برخلاف پوشش هميشگي‌اش با چادر حاضر شد. تغيير پوشش جنيدي در شبکه‌هاي اجتماعي بحث‌برانگيز شد.
 
چرا ابتکار چادر سر کرد و دوباره مقطعی مانتویی شد؟
این گزارش می افزاید: معصومه ابتکار که به رياست سازمان محيط زيست منصوب شد هم مانتويي بود و انتقادها و فشارهاي زيادي به دولت وارد شد که پس از آن ابتکار از مانتو به چادر تغيير پوشش داد. زهرا شجاعي در آن مقطع روايت کرده، تلفني نحوه کش دوختن به چادر را به ابتکار آموخته است. سال 93 ابتکار در پاسخ به اين سوال که اگر مسئوليتي در جمهوري اسلامي نداشتيد، باز هم پوشش چادر را براي خود انتخاب مي‌کرديد، گفت: من قبل از انقلاب روسري و مانتو مي‌پوشيدم و بعد از انقلاب خودم چادر را انتخاب کردم. در يک دوره‌اي که بچه کوچک داشتم، ديدم نمي‌توانم از آن استفاده کنم. حالا هم انتخاب چادر به خاطر موقعيت سياسي من نيست. بانوان روستايي ما از چادر مشکي استفاده نمي‌کنند، ولي حجاب خوبي دارند. فکر مي‌کنم بايد تنوع پوشش زن و مرد را داشته باشيم و اساس را بر همان اصل رعايت شئون بگذاريم.
 
ماجرای گیر دادن کروبی به مانتوی بودن الهه کولایی!
این روزنامه می افزاید: تاکيد به استفاده از پوشش چادر براي زنان مجلس هم وجود دارد. الهه کولايي نماينده مجلس ششم بدون پوشش چادر به مجلس رفت و عنوان کرد: «رئيس وقت مجلس ششم(مهدی کروبی)، در تماس‌هاي تلفني از او خواسته بود چادر به سر کند و حساسيتي در مجلس ايجاد نکند. او همان‌جا پاي تلفن توضيح داده مردم پوسترهاي تبليغاتي من را ديده‌اند، آنجا هم پوشش من مانتو بوده، با همين پوشش کار مي‌کنم و سر کلاس و دانشگاه مي‌روم. اکنون طيبه سياوشي با مانتو و روسري به مجلس مي‌رود. پروانه سلحشوري که از پوشش چادر استفاده مي‌کند هم سال گذشته گفته بود: «همين که من گردنم را عمل کردم و دستم سال‌هاست درد مي‌کند ثمره سال‌ها پوشيدن چادر بود».
 
آرمان در انتها نیز آورده است: نکته قابل توجه اينجاست که قوه قضائيه هم الزام پوشش چادر براي متهمين را لغو کرده است. تيرماه سال جاري بود که رئيس قوه قضائيه در پاسخ به انتقادي در مورد پوشاندن چادر به متهمان زن که موجب زير سوال رفتن حجاب برتر مي‌شود نيز اظهار کرد: بنده هم با شما هم‌نظر هستم و معتقدم متهمان زن لزوما نبايد چادر بپوشند بلکه مي‌توان ترتيباتي اتخاذ کرد که هر متهم زن با همان پوششي که به صورت عادي دارد منتها با رعايت شئونات، در دادگاه، دادسرا و زندان حضور يابد.
 
منبع:جهان نیوز