هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 17 تير 1399
ساعت 23:33
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 9 آبان 1398 ساعت 14:19
پنجشنبه 9 آبان 1398 13:28 ساعت
2019-10-31 14:19:10
شناسه خبر : 329327
رئیس مرکز آمار ایران گفت: هزینه‌ای که برای انجام یک سرشماری در نظر گرفته می‌شود در حدود ۳۵۰ میلیارد تومان است.
رئیس مرکز آمار ایران گفت: هزینه‌ای که برای انجام یک سرشماری در نظر گرفته می‌شود در حدود ۳۵۰ میلیارد تومان است.
 
 جواد حسین‌زاده ظهر چهارشنبه در مراسم بزرگداشت روز آمار و برنامه‌ریزی که به میزبانی سالن شهید شهریاری سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان برگزار شد، وجود آمار دقیق و تحقق توسعه در جامعه را لازم و ملزوم یکدیگر خواند و گفت: این دو مقوله هیچ‌گاه از هم جدا نمی‌شوند؛ چراکه با آمار دقیق و متقن می‌توان برنامه‌ریزی دقیقی برای توسعه داشت.
 
وی با تاکید بر اینکه مقوله آمار، یکی از موضوعات لاینفک در جامعه بوده و در برنامه‌ریزی‌ها یک شاخص مهم به‌شمار می‌رود، افزود: ارتباط حکومت با آمار، ارتباط تنگاتنگی است؛ چرا که حکومت‌ها در امر حکومت‌داری از آماری که در راستای برنامه‌ریزی‌های توسعه‌ای تولید شده است، استفاده می‌کنند تا بتوانند حکمرانی درست و شایسته‌ای داشته باشند.
 
این مسئول با یادآوری اینکه آمار مقوله‌ای است که با اثرگذاری معنی پیدا می‌کند، تصریح کرد:
 
در ایران، دو نهاد مسئولیت ارائه آمار را بر عهده دارد و می‌توان گفت که مرکز آمار ایران نهاد رسمی است که مسئولیت اعلام و ارائه آمار را بر عهده دارد و همه تلاش‌ها در حوزه آمار این‌گونه است که منجر به کاهش اعتماد عمومی به آمار رسمی نشود.
 
رئیس مرکز آمار ایران در ادامه با اشاره به اینکه هزینه‌ای که برای یک سرشماری در ایران مدنظر است، در حدود ۳۵۰ میلیارد تومان است، ادامه داد: پیش بینی شده  گام‌های موثر و مطلوبی در راستای اجرای سرشماری مبنا برداریم، این اقدام از سال ۱۴۰۰ به صورت پایلوت انجام خواهد شد اما بنا است این مهم از سال ۱۴۰۵ به صورت رسمی انجام شود.
 
حسین‌زاده با تاکید بر اینکه امروز همانند سایر جوامع، نیازمند وجود فهرست آمار رسمی در کشور هستیم که خوشبختانه گام‌های موثری در این راستا برداشته شده است، اظهار کرد:
 
یکی از نکته‌هایی که در مورد آمار ثبتی‌مبنا باید گفت، این است که از ریزداده‌های اداری استفاده می‌شود که در فرآیند جاری دستگاه‌ها ایجاد شده و سرمایه نظام اداری است.
 
منبع:مهر