هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
شنبه، 24 اسفند 1398
ساعت 05:37
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 9 آبان 1398 ساعت 12:33
پنجشنبه 9 آبان 1398 12:17 ساعت
2019-10-31 12:33:14
شناسه خبر : 329320
یکی از از مراجع تقلید شیعیان در عراق با تأکید بر لزوم عذرخواهی احزاب سیاسی از مردم این کشور، تأکید کرد که دولت عراق باید قدر جوانان را بداند.
یکی از از مراجع تقلید شیعیان در عراق با تأکید بر لزوم عذرخواهی احزاب سیاسی از مردم این کشور، تأکید کرد که دولت عراق باید قدر جوانان را بداند.
 
به گزارش رجانيوز به نقل از فارس، آیت الله «محمد یعقوبی»  از مراجع تقلید شیعیان در عراق بر لزوم عذرخواهی احزاب و فراکسیون‌های سیاسی از مردم این کشور تأکید کرد.
 
آیت الله یعقوبی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که دستاوردهای تظاهرات‌های اخیر عراق که «نهضت جوانان آگاه و غیور در انتفاضه آزادی به دست آوردند، بازپسگیری هویت ملی است که افراد فرقه‌گرا، فاسد و مزدور آن را ربوده بودند تا اینکه ما امید احیاء آن را از دست بدهیم».
 
وی با بیان اینکه اقدامات این افراد باعث شد که شمار زیادی از مردم عراق مجبور شوند از این کشور مهاجرت کند، تصریح کرد که «اما جوانان شجاع این آتشفشان را در دل همه ملت فعال کردند، این انرژی مضاعف را بیدار ساختند و همه اقشار ملت را تحت یک شعار واحد به نام وطن آزاد و مستقل متحد کردند».
 
پایگاه خبری «بغداد الیوم» به نقل از این مرجع تقلید گزارش داد که در این جوانان، ایثار، شجاعت، آگاهی، اخلاص، تقسیم وظایف، مطالبه برای حقوق و مخالفت با ظلم و فساد از طریق مسالمت‌آمیز مشهود است.
 
آیت الله یعقوبی با بیان اینکه از سال ۲۰۰۵ نسبت به فساد و ظلم احزاب حاکم سیاسی هشدار داده بود، تأکید کرد که از ملت عراق خواسته بوده است که برای مطالبات واقعی خود آگاه باشند و از نقاط ضعف سران این کشور اطلاع داشته باشد.
 
وی از دولت، رهبران سیاسی و فرماندهان نظامی عراق خواست که بدانند این جوانان، ثروت واقعی عراق هستند که می‌توانند آینده روشنی را برای آن تضمین کنند؛ زیرا این جوانان بودند که «با تروریسم مقابله کردند و آن را از بین بردند و تمام جهان را از شر آنان نجات دادند».
 
این مرجع تقلید ادامه داد: «این جوانان کسانی هستند که زیارت اربعین را احیا کردند و عراق را در برابر تمام دنیا روسفید ساختند و به همین دلیل باید به مطالبات آنان فورا گوش فرا داد تا امید به آنان بازگردد و اطمینان خاطر پیدا کنند».
 
آیت الله یعقوبی ضمن هشدار نسبت به استفاده از هر گونه خشونت و سرکوب، تصریح کرد که این مسئله هیچ سودی برای عراق ندارد؛ زیرا سیاستمداران «نمی‌توانند جوانانی را شکست دهند که به سمت مرگ می‌آیند و با سینه عریان به استقبال گلوله می‌روند».
 
وی ضمن توصیه به جونان عراق برای حفظ تظاهرات مسالمت‌آمیز و آسیب نرساندن به اموال دولتی و شخصی و نیروهای امنیتی، هشدار داد که مبادا جوانان این کشور در پی صداهایی حرکت کنند که خواستار تخریب عراق هستند و برنامه‌های دشمن در پس آن قرار دارند.
 
این مرجع تقلید با بیان اینکه احزاب و فراکسیونهای حاکم سیاسی باید از ملت عراق عذرخواهی کنند و زمینه را برای رهبری یک نسل کارآمد و ملی‌گرا فراهم کنند، در پایان خاطر نشان کرد که این اعتراضات از «صندوقهای دروغین رأی» بهتر است و اگر بر این باوریم که حکومت با صندوق رأی بر سر کار است، این اعتراضات، مشروعیت را از آن سلب می‌کند؛ زیرا مردم هستند که این مشروعیت را به حاکمیت می‌دهند.
 
دور دوم اعتراضات عراق از اول اکتبر آغاز شده، از 25 اکتبر ازسرگرفته شد و چند استان عراق مثل بغداد، شاهد اعتراضات مردمی برای ایجاد اصلاحات سیاسی و بهبود خدمات دولتی است.