هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 9 آبان 1398 ساعت 10:35
پنجشنبه 9 آبان 1398 10:33 ساعت
2019-10-31 10:35:17
شناسه خبر : 329275
کارشناس مسائل غرب آسیا با بیان اینکه حضور عراق در محور مقاومت، تهدیدی برای منافع استکبار است، گفت: پیروی از مرجعیت می‌تواند عراقی‌ها را از گردنه‌های خطرناک عبور دهد.
کارشناس مسائل غرب آسیا با بیان اینکه حضور عراق در محور مقاومت، تهدیدی برای منافع استکبار است، گفت: پیروی از مرجعیت می‌تواند عراقی‌ها را از گردنه‌های خطرناک عبور دهد.
 
مهدی شکیبایی کارشناس مسائل غرب آسیا ، درباره اظهارات اخیر مقام معظم رهبری مبنی بر پیگیری مطالبات به حق مردم لبنان و عراق در چارچوب ساختارهای قانونی این کشور گفت: ملت عراق طی دو دهه اخیر مشکلات به مراتب بزرگتر از مشکلات اقتصادی امروز را پشت سر گذاشته‌اند نظیر دیکتاتوری رژیم بعث، حمله آمریکا و اشغال بخشی از این کشور توسط گروهک داعش، لیکن مقاومت، ایستادگی و پیروی از مرجعیت معظم به سلامت آنها را از گردنه های خطرناک بحرانها بدون کمترین آسیبی عبور داد.
 
وی افزود: وضعیت امنیتی و اقتصادی عراق هیچ گاه مشابه وضعیت این روزهای آن نبود. امروز عراقی ها تماما در تعیین سرنوشت خود دخالت دارند و نهادسازی ها هم میدان مانور آنان را در تعیین و تامین نظراتشان در تمامی امور زندگی فراهم کرده است. باید از همین مجرا پیگیر مطالباتشان باشند که فقط حرکت در چنین مسیری شایسته ملت متمدن و تاریخ ساز عراق است.
 
کارشناس مسائل غرب آسیا تصریح کرد: امنیت موضوع محوری در ثبات، پایداری، پیشرفت و شکوفایی هر کشوری در دنیا محسوب می شود، چه این کشور یک کشور در قلب منطقه استراتژیک غرب آسیا باشد یا در دل قاره صنعتی اروپا.
 
شکیبایی اظهار داشت: عراق هم به‌عنوان یک کشور مهم منطقه‌ای که به لحاظ تاریخی و تمدنی از جمله کشورهای اثر گذار در مناسبات منطقه ای و بین المللی محسوب می شود از این قاعده مستثنی نیست این در حالی است که موج دوم اعتراضات این کشور در حالی از روز جمعه 3 آبان شروع شد که برخی جریان های خاص در صدد بهره گیری از این اعتراضات و انحراف آن در جهت نا امن سازی عراق هستند.
 
وی با طرح این پرسش که چرا امنیت عراق مهم و چرا برخی جریانها به دنبال ناامن سازی این کشور هستند؟ گفت: واقعیت آن است که کشور عراق در سطح منطقه از موقعیت ژئوپلتیکی خاصی برخوردار است. از یک سوی یک کشور تاریخی و با منابع نفتی سرشار و در جهان عرب به عنوان یک بازیگر تعیین کننده محسوب می شود و از سوی دیگر به عنوان یکی از مهمترین حلقه های محور مقاومت محسوب می شود.
 
کارشناس مسائل غرب آسیا با بیان اینکه جریان سلطه از ثبات و قدرت یابی عراق به شدت نگران است، اظهار داشت: بی تردید ثبات عراق و حضور قدرتمند این کشور در محور مقاومت، تهدیدی جدی برای منافع استکباری نظام سلطه و هم پیمانان مرتجع منطقه ای او از یک سو و رژیم صهیونیستی در منطقه محسوب می شود. از این رو جریان سلطه  تلاش دارد تا با تعریف ناامنی در عراق این کشور را از نقش آفرینی در معادلات آتی منطقه ای خارج کند.
 
شکیبایی افزود: راهکار حفظ امنیت برای اهالی عراق بزرگ آن است که مطالبات بر حق خود را از مجاری قانونی و قانون اساسی این کشور پیگیری و تا حصول نتیجه از دامن زدن به آشوب که مقدمات اشغال دوباره این کشور پس از آمریکا و داعش را فراهم خواهد نمود جدا بپرهیزند.
 
وی گفت: وضعیت امروز عراق، هوشیاری و مسئولیت پذیری همزمان مردم، دولت و جریانات سیاسی  این کشور را می طلبد.
 
منبع:فارس