هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 17 تير 1399
ساعت 19:58
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 6 آبان 1398 ساعت 15:38
دوشنبه 6 آبان 1398 15:29 ساعت
2019-10-28 15:38:07
شناسه خبر : 329248
امروزه شاهد جراحی های بسیار زیادی در حیطه سلامت و زیبایی هستیم. نکته قابل توجه این است که برخی از این جراحی ها در جهت رفع ایراد و مشکلاتی در بیمار صورت می گیرد که به تبع آن مشکلات ظاهری را برای وی ایجاد کرده است. البته باید در نظر داشت که متخصص مربوطه کارهای بیمار را انجام دهد تا هم نتیجه مورد نظر را بگیرد و هم مشکل جدیدی علاوه بر قبلی ایجاد نشود.

امروز قصد داریم تا در مورد مشکلاتی صحبت کنیم که بینایی ما را درگیر کرده و برای رفع آنها نیاز است حتماً به متخصص چشم مراجعه شود. با ما همراه باشید.

 

رفع عیوب انکساری، عمل لیزیک و عمل لازک

قرنیه و عدسی چشم به تمرکز بر روی جسم هدف کمک بسیار زیادی می کنند، حال اگر آسیب ببینند که در اصطلاح به آن عیوب انکساری می گویند، دیگر چشم نمی تواند به درستی تمرکز کند و باعث تاری دید خواهد شد و در مواقعی تاری دید به قدری شدید است که در نهایت منجر به اختلال در بینایی می شود. اصلاح عیوب انکساری روش های متعددی دارد که بین آنها به تازگی جراحی های لیزیک و لازک چشم بسیار شهرت پیدا کرده اند و افراد بسیاری خواهان جراحی هستند.
جراحی های لیزیک و لازک و پی آر کی و انتخاب بهترین روش به منظور برطرف کردن عیوب انکساری در هر فرد و با توجه به شرایط ویژه خود شخص قابل ارزیابی است. قبل از هر اقدامی بیماران باید به این نکته توجه کنند که افراد با شماره های چشم یکسان دارای شرایط مختلف چشمی از لحاظ ضخامت قرنیه، انحنای قرنیه و همچنین اندازه زاویه عمق بافتی با یکدیگر متفاوت هستند. پس باید به این نکته توجه کرد که روش های جراحی لیزیک چشم و لازک چشم مناسب برای یک فرد با یک شماره چشم ممکن است برای فرد دیگر با همان شماره چشم مناسب نباشد.

 

عمل لیزیک چشم چیست؟

لیزیک یکی از انواع عمل های جراحی چشم است که برای رفع عیوب انکساری چشم در بیمار نزدیک بین، دوربین و یا آستیگماتیسم انجام می گیرد. در این روش جراحی، متخصص چشم پزشک جهت اصلاحات لازم بر روی قرنیه از "لیزر اگزایمر" استفاده می کند. در اکثر موارد و روی بیشتر مریض ها، فرد بهبود می یابد و دیگر نیازی به استفاده از عینک و یا لنز نخواهد داشت. روش کار عمل لیزیک چشم به اینگونه است که ابتدا یک لایه نازک از سطح قرنیه چشم تراشیده می شود و سپس توسط لیزر به اندازه مورد نظر می رسد. در این روش، جراحی هر کدام از چشم ها تنها 5 دقیقه به طول می انجامد، البته استفاده از لیزر در این روش جراحی، 5 الی 20 ثانیه خواهد بود. جراحی لیزیک چشم به صورت سرپایی انجام می شود. چشم پزشک برای جراحی لیزیک از بی حسی استفاده می کند و به همین علت فرد بیمار دردی را حس نمی کند. حتماً نام جراحی فمتولیزیک را شنیده اید و علاقه دارید توضیحات کاملی از آن را مطالعه کرده و تفاوت آن را با جراحی لیزیک بدانید، با مراجعه به سایت بینایی می توانید هرآنچه لازم است از فمتولیزیک بدانید را مشاهده کنید.

فواید و مزایای عمل لیزیک چشم

امروزه با زیاد شدن متقاضیان لیزر چشم جهت رفع عیوب انکساری، به بررسی مزایای روش های مختلف می پردازیم تا با اطلاع کامل از آنها، بهترین روش را انتخاب نماییم، البته این امر در شرایطی است که تمامی ملزومات عمل های لیزری را داشته باشید. به بررسی و مزایای جراحی لیزیک چشم می پردازیم.

 • 96 درصد از افرادی که این عمل را انجام می دهند، از نتیجه آن راضی هستند.
 • بیمار به علت استفاده از قطره های بی حسی، درد بسیار کمی را تحمل می کند.
 • دید بعد از 1 روز و فوراً بهبود می یابد.
 • پس از جراحی نیازی به بخیه و بانداژ نیست.
 • بعد از لیزیک بیماران نیازشان برای استفاده از عینک و لنز بسیار کم می شود.
 • در صورت لزوم بعد از چند ماه یا چند سال عمل اصلاح (جراحی مجدد لیزیک چشم) امکان پذیر می باشد.
 • مصرف دارو پس از جراحی دارای مدت زمان کوتاهی است.
 •  

مراقبت های بعد از عمل جراحی لیزیک

همانند دیگر جراحی ها این عمل نیز نیازمند مراقبت هایی بعد از آن است. اقداماتی که معمولاً پزشک از بیمار می خواهد که پس از جراحی لیزیک انجام دهد را با هم بررسی می کنیم.

 • بعد از عمل از داروهایی که پزشک برایتان تجویز می کند، طبق دستور و سر موقع استفاده نمایید.
 • تا دو هفته از لوازم آرایشی در اطراف چشم استفاده نکنید.
 • هنگام خواب مطمئن باشید که چشم تحت فشار قرار نگیرد و با بالش تماس نداشته باشد.
 • تا 3 روز استحمام نکنید.
 • به دلیل حساسیت چشم به نور، از عینک آفتابی حتی در منزل و هنگام تماشای تلویزیون استفاده نمایید.
 • پس از جراحی لیزیک درد کمی خواهید داشت، ولیکن ممکن است در برخی بیماران سوزش، آبریزش و یا درد شدیدی مشاهده شود، ولیکن باید تحمل کرد تا بهبود شود.
 • تا هفته اول بعد از جراحی معمولاً شماره چشم متغیر است و شماره ثابتی ندارد.
 • فعالیت های روزانه، جسمی و ورزشی از روز اول بعد از عمل قابل انجام می شود.
 • یک روز بعد از جراحی با حفظ آرامش و احتیاط می توانید رانندگی کنید.
 • به هیچ عنوان اجسام سنگین تر از 2 کیلو را نباید بلند کنید.

نکته:  در صورت بروز مشکلی به غیر از مسائل گفته شده، می بایست با دکتر معالج خود تماس حاصل کنید.

 

 

 

 

عمل لازک چشم چیست؟

لازک چشم یکی از جراحی های مرسوم و جدید برای رفع عیوب انکساری چشم می باشد. این روش توسط پزشکان آمریکایی در سال 1999 میلادی به دنیای پزشکی وارد شد. بسیاری از افرادی که قرنیه نازکی داشتند و نمی توانستند روش های دیگر را برای عیوب چشم خود امتحان کنند، با ورود لازک به دنیای پزشکی توانستند تمامی مشکلات چشم خود را بر طرف کنند. تحولی عظیم با ورود لازک به دنیا و پزشکی ایجاد شده است . جراحی لازک چشم در واقع ادغام محاسن دو روش لیزیک و پی آر کی می باشد. عمل جهت جلوگیری از برداشتن لایه ضخیم از قرنیه در روش لیزیک پدید آمد. در این روش به جای اینکه لایه ضخیمی برداشته شود، تنها لایه سطحی قرنیه که برگشت پذیر است، برداشته می شود. به عبارتی می توان گفت که لازک جهت عدم دست بردن به میانه قرنیه به وجود آمده است. این کار باعث می شود که استحکام آن کاربرد لازک را در جراحی های چشمی بیشتر کند

 

فواید و مزایای عمل لازک چشم

همانطور که در بالا گفته شد، عمل لازک از مزایای دو روش دیگر پدید آمده است. این موضوع بدین معناست که مزایای عمل لازک بسیار زیاد است. در این قسمت به بررسی برخی از شاخص ترین فواید و مزایای جراحی لازک می پردازیم.
طول مدت جراحی تنها چند دقیقه است.

 • در این روش به دلیل برداشتن لایه سطحی، استحکام قرنیه تا میزان زیادی حفظ می شود
 • خشکی چشم و آسیب رسیدن به قرنیه در روش لازک نسبت به روش های دیگر تا حد زیادی کمتر است.
 • در عمل لازک لایه سطحی به نحوی برداشته می شود که کمترین آسیب را به قرنیه وارد می کند
 • این نوع جراحی چشم برای افرادی که ضخامت قرنیه آنها بسیار کم است و یا شیب انحنای قرنیه کمی دارند، بسیار مناسب است.

مراقبت های بعد از عمل لازک

همانند بسیاری از جراحی های دیگر برای ثبات و روند بهبودی خوب در نتیجه جراحی، عمل لازک نیز نیازمند مراقبت هایی پس از عمل می باشد. مهمترین آنها که دکتر چشم پزشک بیمار را مستلزم رعایت آنها می داند، عبارتند از:

 • بعد از جراحی قادر به رانندگی نخواهید بود، بنابراین بهتر است همراه داشته باشید و یا از تاکسی های آنلاین یا آژانس استفاده نمایید.
 • بعد از انجام عمل تمام داروها را طبق دستور تجویز شده و به موقع استفاده نمایید.
 • در صورت درد بسیار زیاد از مسکن های تجویز شده و مقدار مشخص شده استفاده کنید
 • در روهای ابتدایی سوزش، درد و تاری و کاهش دید طبیعی است، نگران نباشید.
 • پس از جراحی تا 4 روز نمی توانید استحمام کنید، بعد از 4 روز مجاز به استحمام هستید.
 • پس از عمل، حتماً مکان هایی که نور به چشمتان می خورد، از عینک هایی که بیمارستان به شما می دهد استفاده نمایید.
 • بعد از جراحی نور مستقیم، صفحه تلویزیون و کامپیوتر را نباید مستقیم نگاه کنید.
 • روزه داری بعد از جراحی لازک ایرادی ندارد
 • از بلند کردن اجسام سنگین حتی بیشتر از 1 کیلو خودداری نمایید.
 • پس از جراحی لازک 3 الی 4 هفته شنا نکنید و تا 1 هفته از آرایش کردن پرهیز کنید.

رفع افتادگی و پف پلک، بلفاروپلاستی

اجزای صورت هر کدام زیبایی خاص خود را دارند اما چشم ها از نظر زیبایی شناسی مهمترین جز صورت هستند . چشم افراد دریچه روح آنهاست و منعکس کننده حالات هیجانی و خلقی وی هستند . پلک های از اجزایی از صورت هستند که خیلی زودتر از بقیه اجزای صورت علائم پیری را نشان می دهند که می تواند ناشی از بالارفتن سن، کم کاری تیروئید و یا پرکاری تیروئید است . به همین دلیل حساسیت افراد برای جوان سازی صورت بالاتر می رود و درخواست افراد برای جراحی پلک بالاتر می رود . بلفاروپلاستی که در اصطلاح به عمل زیبایی جراحی پلک معروف است، به منظور برداشتن پف پلک ها، افتادگی پلک و همچنین برداشتن پوست اضافی آنها استفاده می شود . جراحی پلک بین پلک بالا و پلک پایین کمی متفاوت است . در جراحی پلک بالا معمولا می تواند به دلیل افزایش تدریجی مقدار پوست پلک، خود را نشان دهد و تا حدی مقدار پوست پلک افزایش پیدا می کند که میدان دید افراد را محدود می کند . پلک بالا در اکثر نژادها دارای عرض زیادی است اما نژادی مثل نژاد زرد، این چین وجود ندارد و یک پلک اضافه روی پلک اصلی آنها را گرفته است . در این حالت بهترین گزینه عمل بلفاروپلاستی (عمل جراحی زیبایی پلک) می توان پلک این افراد را اصلاح کرد و چین طبیعی پلک را برای آنها ایجاد کرد .

 

عمل جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی

جراحی زیبایی پلک که  شامل جراحی پلک بالا، جراحی زیبایی پلک پایین و جراحی پلک افتاده می باشد و هر کدام شامل هزینه های متفاوتی می باشد . در عمل جراحی زیبایی پلک چشم بالا برش درست بر روی چین طبیعی پلک داده می شود، احتمال اینکه بعد از عمل جراحی زیبایی پلک بلفاروپلاستی چشم اثری از برش بر روی پلک ها بماند کم است، در این نوع عمل بعد از برداشتن پوست در صورتی که کیسه های چربی زیر آن وجود داشته باشد و محل برش با نخ بسیار نازک دوخته می شود و یا جراحی پلک با لیزر انجام می شود .در عمل جراحی پلک چشم پایین در صورتی که میزان پف پلک پایین و میزان بیرون زدگی چربی های آن زیاد باشد محل برش را دقیقا زیر خط مژه ها خواهد بود . در این حالت علاوه بر اینکه چربی ها خارج می شود و پوست اضافی پلک چیده میشود اما اگر میزان چربی ایجاد شده در پلک پایین کمتر باشد و میزان پوست پلک معمولی باشد می توان چربی های ایجاد شده را از طریق برشی که در سطح داخلی پلک ایجاد می شود خارج کرد . از مزایای این نوع جراحی می توان به این مرور اشاره کرد که بر روی پوست هیچ برشی داده نمی شود و ضمنا ترمیم و بهبودی آن سریعتر انجام می شود . 

اقدامات لازم بعد از عمل جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی

 • بعد از عمل جراحی بلفاروپلاستی هیچ گونه پانسمانی بر روی چشمان بیمار گذاشته نخواهد شد و چشمان باز هستند .
 • پزشک در اکثر مواقع پماد چشمی آنتی بیوتیک جهت مالیدن روی بخیه ها تجویز می کند .
 • پس از جراحی زیبایی پلک به مدت 3 روز باید از قطره اشک مصنوعی استفاده شود .
 • 2 روز اول پس از جراحی به منظور شستشوی پلک ها باید از سرم فیزیولوژیک استفاده شود اما پس از آن می توان از آب جوشیده سرد شده نیز استفاده کرد .
 • به مدت 5 تا 7 روز باید از آنتی بیوتیک که جراح چشم پزشک مربوطه تجویز میکند باید به صورت مرتب استفاده شود .
 • پس از عمل جراحی پلک بهتر است که کمتر دراز بکشید و در هنگام دراز کشیدن نیز بهتر است که زیر سر شما کمی بلندتر باشد تا از کبودی و تورم شما جلوگیری کرده و آن را به حداقل برساند .
 • در صورتی که به مدت یکی دو روز بعد از عمل جراحی پلک با افت بینایی و یا چشم درد مواجه شدید باید به سرعت با پزشک جراح تماس بگیرید .

عمل جراحی زیبایی بلفاروپلاستی با توجه به حساسیت بالای چشم و همچنین کاهش عوارض ناشی از بلفاروپلاستی این نوع جراحی باید توسط پزشک فوق تخصص جراحی پلاستیک پلک صورت پذیرد .