هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 17 تير 1399
ساعت 23:01
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 4 آبان 1398 ساعت 16:00
شنبه 4 آبان 1398 15:59 ساعت
2019-10-26 16:00:46
شناسه خبر : 329226
میزان خروجی آب از سد‌های کشور طی یک ماه گذشته با افزایش ۱۰۰ درصدی از مرز چهار میلیارد مترمکعب گذشته است.
میزان خروجی آب از سد‌های کشور طی یک ماه گذشته با افزایش ۱۰۰ درصدی از مرز چهار میلیارد مترمکعب گذشته است.
 
به گزارش رجانیوز به نقل  از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، میزان بارندگی‌های کشور از ابتدای سال آبی جاری (ابتدای مهر ۹۸) تا روز دوم آبان به بیش از ۱۰ میلی‌متر رسیده است که این رقم در مقایسه با بارندگی میانگین ۵۱ ساله حدود ۲۳ درصد افزایش یافته است؛ این میزان بارندگی تاکنون توانسته است در میان بارش‌های نیم قرن اخیر در همین بازه زمانی رتبه هفدهم را نیز به خود اختصاص دهد.
 
بارندگی‌های مناسب سال آبی جدید موجب شده است تا آب ورودی به سد‌ها نیز در شرایط مناسبی قرار بگیرد به طوری که رواناب ورودی به مخازن سد‌های کشور تا پایان مهر به بیش از یک میلیارد و ۷۵۰ میلیون مترمکعب رسیده است که این رقم در مقایسه با ورودی مدت مشابه سال گذشته ۸۷ درصد افزایش پیدا کرده است.
 
بارندگی‌های بسیار مناسب سال آبی گذشته باعث شده است تا آب موجود در مخزن سد‌های کشور نیز در وضعیت مناسب‎‌تری قرار بگیرد؛ در حال حاضر موجودی مخزن سد‌های کشور به بیش از ۲۶ میلیارد مترمکعب رسیده است که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشد ۳۹ درصدی را ثبت کرده است.
 
هم‌اکنون ۵۲ درصد از حجم مخزن سد‌های کشور پر بوده که این رقم سال گذشته در همین بازه زمانی حدود ۳۸ درصد بوده است.
از ابتدای مهر تاکنون سد‌های کشور همچنان روند تخلیه آب موجود در مخازن خود را در دستور کار قرار داده‌اند تا برای تسکین سیلاب‌های احتمالی آماده باشند؛ در طی یک ماه اخیر میزان خروجی از سد‌های کشور بیش از چهار میلیارد مترمکعب بوده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته بیش از ۱۰۰ درصد افزایش یافته است.
 
در حال حاضر از میان ۱۹۳ سد بزرگ کشور حدود ۷۱ سد مهم کمتر از ۴۰ درصد پرهستند و تنها یک درصد سد‌های بزرگ کشور بیش از ۹۰ درصد آب دارند، از این رو ظرفیت مناسبی از مخزن سد‌های کشور به منظور کنترل و تسکین سیلاب‌های احتمالی در سال آبی ۹۸-۹۹ اختصاص پیدا کرده است.