هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 5 خرداد 1399
ساعت 21:52
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 4 آبان 1398 ساعت 15:52
شنبه 4 آبان 1398 15:42 ساعت
2019-10-26 15:52:26
شناسه خبر : 329219
ژئوممبران غشاء آب بند و غیر قابل نفوذ بر پایه پلی اتیلن می باشد که در ضخامت های مختلف از 0.75 تا 2 میلیمتر با مقاومت های مکانیکی ، کششی و ضریب انعطاف پذیری متغیر و به صورت صاف و مضرس در عرض های مختلف تولید میگردد.

ژئوممبران PVC

ورق ژئوممبران PVC نرم یا پلی وینیل کلراید گروهی از ژئوممبران هستند که به علت خواص مکانیکی و شیمیایی خود از انعطاب پذیری زیاد و مقاومت کششی بسیار بالایی بر خوردارند و در دو نوع تک لایه و دو لایه در دو رنگ سفید و مشکی تولید می شوند.

این نوع ژئوممبران جهت ایزولاسیون تونلهای مترو، فونداسیون، روف گاردن، چاله های آسانسور، تونل های انتقال وبسیاری موارد دیگر کاربرد دارند.

 

 

 

ژئوممبران LLDPE

با توجه به شکل هندسی برخی از سازه ها و رفع مشکل ایجاد ترکزایی تنشی در ژ ئوممبران و نیاز آنها به استفاده از ژ ئوممبران انعطاف پذیرتر، ژئوممبران LLDPE یا ژئوممبران   VLDPE طراحی و تولید شده است.

از کاربردهای عمده ژئوممبران LLDPE می توان به آب بندی کانال های انتقال آب، سازه های زیر زمینی نظیر فونداسیون و پی ساختمان، آب بندی تونل و موارد دیگر اشاره نمود.

انعطاف پذیری خوب ، از دیاد طول قابل توجه، عدم ایجاد ترکزایی تنشی، الاستیه بسیار زیاد، نصب سریع و آسان و ابعاد بزرگ از مزایای بارز این نوع ژئوممبران است.

 

ژئوممبران HDPE

ژئوممبران HDPE از 97% پلی اتیلن و 3%  افزوده تشکیل شده است . از این رو به این نوع ورق ها ژئوممبران HDPE سنگین نیز گفته میشود.

ژئوممبران HDPE از ویژگی های بسیار زیادی برخوردار است که در ذیل به اشاره میکنیم : نفوذ پذیری در برابر مایعات و گازها ، انعطاف پذیری و در عین حال مقاومت بالا در برابر پارگی ، سوراخ شدگی و سایش ، پایداری در برابر اشعه UV ، مقاومت بالا در برابر مواد شیمیایی و عوامل بیولوژیکی  قابلیت ترمیم قسمت هایی که در اثر ضربه فیزیکی آسیب دیده اند ، ممانعت از رویش گیاه و نچسبیدن خزه و جلبک و مقاومت در برابر جوندگان و همچنین تحمل بازه ی دمای 40 - تا70 + درجه از ویژ گی های ژئوممبران ها به شماره می روند.

از کاربرد های ژئوممبران HDPE می توان به موارد چون: ایزولاسیون استخر های خاکی و بتنی ذخیره آب کشاورزی، ایزولاسیون مخازن نفتی، ایزولاسیون حضوچه های پرورش ماهی، ساخت کانال انتقال آب بدون نیاز به سازه های بتنی، ساخت دریاچه مصنوعی، دریاچه های تفریحی و آب نماهای تزیینی، استفاده در مخازن پساب به منظور جلوگیری از آلودگی محیط و آبهای زیر زمینی اشاره کرد.

 

ژئوممبران گیره دار

ورق ژئوممبران گیره دار نوعی از ژئوممبران است که پس از تزریق روی سطح آن گیره هایی به اشکال مختلف تعبیه می شود. این محصول مانند ژئوممبران از خواص مقاومت شیمیایی بالایی به لحاظ ساختار ملوکولی و نفوذ ناپذیری برخوردار است و به این ترتیب، طول عمر ساختار بتونی را تا 5 برابر افزایش می دهد.

از ورق ژئوممبران گیره دار عمدتا برای حافظت از بتن در مقابل مواد شیمیایی مضر و یا جریان سیالاتی که موجب فرسایش در سطح بتن است ، استفاده قرار میگیرد.
 

مزایای ژئوممبران نسبت به سایر عایق ها :

 1. مقاومت در برابر دمای 40- الی 70+ درجه سانتی گراد
 2. مقاومت  در برابر اشعه ماورای بنفش خورشید(UV) به واسطه داشتن کربن بلک
 3. مقاومت در برابر عوامل محیطی و بیولوژیکی نظیر علف های هرز ، جوندگان، باکتری ها ، جلبک ها و غیره .
 4. مقاومت در برابر شکست در واکنش شیمیایی (اسیدها ، بازها، و نمک ها) به علت داشتن آنتی اکسیدان .
 5. مقاومت در برابر زلزله و حرکت گسل ها به واسطه خاصیت ارتجاعی تا 7 برابر طول اولیه.
 6. کاهش هزینه های اجرای استخر ژئوممبران نسب به استخر های بتنی ، سنگ و سیمانی
 7. زمان مورد نیاز بسیار کمتر برای ساخت استخر ژئوممبران نسبت به استخر های بتنی یا سنگی
 8. نفوذ ناپذیری بسیار بالای ورق ژئوممبران به طوری که تقریبا 100% عایق بندی می شود .
 9. عمر متوسط ورق ژئو ممبران به بیش از 80 سال می باشد.
 10. نچسبیدن خزه وجلبک به کف و دیواره استخر ژئوممبران
 11. مقاومت بالای ورق ژئوممبران در برابر عوامل محیطی مانند نورآفتاب، یخ زدگی و...

 

 

 

ژئوتکستایل چیست؟

ژئوتکستایل ها صفحات نفوذ پذیری هستند که از الیاف پلی استر یا پلی پروپیلن به دو صورت کلی بافته نشده
(Nonwoven)  و بافته شده (Woven) با وزن ها و ابعاد مختلف تولید می گردند. از ژئوتکستایل به دلیل داشتن خصوصیاتی چون اجرای بسیار سریع، وزن کم، مقاومت بالا، هزینه کم، پایداری طولانی مدت ده ها ساله، تخریب کمتر طبیعت، یکنواختی در اجراء و بسیاری موارد دیگر در اکثر کشورها مورد استفاده قرار میگیرد. در نوع بافته نشده توده ای از الیاف با استفاده از فشار مکانیکی(سوزنی) به هم اتصال یافته و یا با استفاده از حرارت و چسب های شیمیایی تولید میگردد.

 

ژئوتکستایل ها با توجه به مقاومت مکانیکی خود دارای کاربردهای متنوعی به عنوان یک اِلمان سازه ای در طراحی و ساخت خاکریزها، شیب ها و شیروانیهای خاکی، دیوار های حائل، پروژه های سدسازی، جاده سازی، ساخت راه آهن، تونل، حافظت سواحل دریا و رودها، زهکشی، حفاظت ژئوممبران در ساخت دریاچه های مصنوعی، استخر های ذخیره آب، لاگون ژئوتکستایل میتوانند جانشین برتری برای ریز دانه های زیر Rip Rap  و به طور کلی نقاطی که در معرض فرسایش جذر و مد قرار دارد باشد. توجه داشته باشید که ژئوتکستایل ها می توانند به همراه سایر ژئوسینتتیک ها از قبیل ژئوممبران، ژ ئوگیرید ها، ژئونت ها، و ... مجموعه ایده آلی را ایجاد نمایند.

 

 

 

شرکت مهرگام آذر صنعت عرضه کننده محصولات ژئو ممبران و ژئو تکستایل جهت عایق بندی استخرهای ذخیره آب و پروژه های گود ساختمانی و استخرهای کشاورزی می باشد.

منبع : www.nitaran.co