هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 4 آبان 1398 ساعت 13:37 2019-10-26 13:37:29
شناسه خبر : 329174
سخنگوی وزارت کشور عراق با اشاره به عدم استفاده نیروهای امنیتی از سلاح در جریان اعتراضات این کشور، تأکید کرد که این نیروها، امنیت تظاهرات‌کنندگان و مکان‌های تظاهرات را کاملا تأمین کرده‌اند.
سخنگوی وزارت کشور عراق با اشاره به عدم استفاده نیروهای امنیتی از سلاح در جریان اعتراضات این کشور، تأکید کرد که این نیروها، امنیت تظاهرات‌کنندگان و مکان‌های تظاهرات را کاملا تأمین کرده‌اند.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از فارس،  10 استان عراق جمعه (روز گذشته) صحنه برگزاری تظاهرات علیه فساد، وضعیت نامناسب معیشتی و بیکاری بود و این تظاهرات تا پاسی از شب نیز ادامه داشت.
 
«خالد المحنا» سخنگوی وزارت کشور عراق امروز (شنبه) بیانیه‌ای منتشر کرد و گفت: «در شرایطی که وزارت کشور از موضع پدرانه مرجعیت عالی دینی و رهنمودهای ارزشمند آن در خطبه [نماز] جمعه قدردانی می‌کند، تأکید دارد که قانون اساسی عراق و قوانین اجرایی عراق، حق تظاهرات مسالمت‌آمیز را تضمین کرده‌اند به گونه‌ای که [در این تظاهرات] جان غیرنظامیان حفظ شود و به اموال عمومی و شخصی آسیبی نرسد».
 
پایگاه خبری «بغداد الیوم» به نقل از المحنا گزارش داد که نیروهای امنیتی، امنیت تظاهرات‌کنندگان و مکان‌های تظاهرات را کاملا تأمین کردند و از سلاح یا زور به هیچ عنوان علیه معترضان استفاده نشده است.
 
وی تصریح کرد که در جریان این اعتراضات، نیروهای امنیتی عراق نیز آسیب دیدند و چندین نفر از آنان، کشته شدند. این مسئله به خاطر سوء استفاده برخی افراد از تظاهرات مسالمت‌آمیز است که در جریان آن، به سمت نیروهای امنیتی تیراندازی یا سنگ پرتاب کردند.
 
سخنگوی وزارت کشور عراق ضمن انتقاد از منحرف شدن مسیر تظاهرات مسالمت‌آمیز، اعلام کرد که چند نفر از مردم نیز به خاطر درگیری با حراست مؤسسات یا مقرهای طیف‌های سیاسی کشته و زخمی شدند.
 
المحنا با بیان اینکه خسارات زیادی به ساختمان‌های دولتی، مدارس، اماکن عمومی و مقر جنبش‌های سیاسی وارد شده است، گفت: «به همین دلیل، دستورات بازداشت قضائی علیه مخلان [امنیت] صادر شده است. بر اساس ماده 197 قانون مجازات عراق صادره در سال 1969، مجازات سنگینی علیه کسانی در نظر گرفته شده که تلاش کنند با زور وارد ساختمان دولتی یا نهادهای عمومی شوند و آن را اشغال کنند».
 
وی ضمن انتقاد از حملات برخی معترضان به ساختمان‌های دولتی در بغداد و سوء استفاده از تظاهرات مسالمت‌آمیز، اظهار داشت که این مسئله، خطر بزرگی برای کشور و نظم عمومی است.
 
این مسئول عراقی ضمن قدردانی از نقش مهم نیروهای امنیتی و پایبندی آنان به قواعد درگیری، اصول حقوق بشر برای برخورد مسالمت‌آمیز با معترضان و عدم حمل سلاح جنگی، از تظاهرات‌کنندگانی که با نیروهای امنیتی همکاری داشتند، تشکر کرد.
وی در پایان به شدت اقداماتی مانند آتش زدن مراکز دولتی و منازل غیرنظامیان را محکوم کرد و این اقدامات را جرایم جنائی دانست که هیچ ارتباطی با تظاهرات مسالمت‌آمیز ندارند.