هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 1 آبان 1398
ساعت 15:02
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 1 آبان 1398 ساعت 15:01 2019-10-23 15:01:26
شناسه خبر : 329100
نماینده روسیه در کمیسیون خلع سلاح گفت: مسکو توقف استقرار موشک‌های برد متوسط و کوتاه‌تر را اعلام کرده و تا زمانی که چنین تسلیحات آمریکایی در مناطق مختلف مستقر نشده، بطور یک‌جانبه آن را رعایت خواهد کرد.
نماینده روسیه در کمیسیون خلع سلاح گفت: مسکو توقف استقرار موشک‌های برد متوسط و کوتاه‌تر را اعلام کرده و تا زمانی که چنین تسلیحات آمریکایی در مناطق مختلف مستقر نشده، بطور یک‌جانبه آن را رعایت خواهد کرد.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از خبرگزاری «تاس»، "آندری بلویوسف" معاون نماینده دائم روسیه در مقر سازمان ملل و دیگر سازمان‌های بین المللی در ژنو، شب گذشته در نشست کمیته خلع سلاح سازمان ملل اعلام کرد،  روسیه به طور یک‌جانبه توقف استقرار موشک‌های دارای برد متوسط و کوتاه‌تر را تا زمانی که چنین تسلیحات تولیدی آمریکا در مناطق مختلف پیدا نشده باشد، را رعایت خواهد کرد.
 
این دیپلمات روس گفت: «ایالات متحده به این خاطر این توافقنامه را از بین برد تا چراغ سبزی برای گسترش غیرقابل کنترل توان بالقوه هسته‌ای این کشور باشد. ولی روسیه تلاش می‌کند تا اجازه ندهد بحران موشکی جدیدی به وجود آید.»
 
وی تاکید کرد: «ما به طور یک‌جانبه اعلام کرده و مسئله توقف استقرار موشک‌های دارای برد متوسط و کوتاه‌تر تا زمانی که چنین موشک‌های آمریکایی در مناطق مختلف جهان مستقر نشده باشند را رعایت خواهیم کرد.»
 
این مقام روس همچنین نسبت به حفظ وضعیت نامشخص سرنوشت پیمان مربوط به کاهش تسلیحات راهبردی (استارت-3) که مدت اعتبار آن یک سال و نیم دیگر به پایان می رسد ابراز نگرانی کرده و گفت: «در شرایط کنونی تمدید این توافقنامه اقدامی معقول است و اجازه می دهد تا از تخریب نهایی اوضاع پیرامون ثبات راهبردی در جهان جلوگیری شده و زمان برای مطالعه رویکردهای احتمالی در شرایط کنونی جهان در عرصه کنترل تسلیحات فراهم شود.»
 
این در حالی است که "رابرت وود" نماینده آمریکا در کنفرانس خلع سلاح نیز در سخنان خود به ابتکارعمل روسیه اشاره کرده و این کشور را متهم کرد که از هم اکنون چندین گردان از موشک‌های دارای برد کوتاه و متوسط را در خاک خود مستقر کرده است، در حالی که ایالات متحده چنین سیستم‌هایی در اروپا ندارد. وی تاکید کرد که در چنین شرایطی پیشنهاد اخیر مسکو نمی‌تواند مورد حمایت آمریکا قرار بگیرد.