هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 16 تير 1399
ساعت 03:00
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 1 آبان 1398 ساعت 11:33
چهارشنبه 1 آبان 1398 11:02 ساعت
2019-10-23 11:33:34
شناسه خبر : 329050
به‌دنبال تلف‌شدن هزاران ماهی در حاشیه رودخانه قره‌سو به‌دلیل تخلیه پساب کارخانه‌های مستقر در مسیر تعدادی افراد سودجو اقدام به عرضه ماهی‌های مسموم کرده‌اند.
به‌دنبال تلف‌شدن هزاران ماهی در حاشیه رودخانه قره‌سو به‌دلیل تخلیه پساب کارخانه‌های مستقر در مسیر تعدادی افراد سودجو اقدام به عرضه ماهی‌های مسموم کرده‌اند.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم، از روز گذشته ماهی‌های رودخانه قره‌سو در حاشیه شهرک کرناچی در حال تلف شدن هستند و بررسی‌های انجام‌شده نشان می‌دهد که علت مرگ ماهیان نشت پسماند یکی از کارخانه‌های بالادست است.
 
با وجود اینکه مصرف این ماهی‌ها به‌طور قطع عامل بروز بیماری است اما مردم منطقه اقدام به گرفتن ماهی کرده‌اند و عده‌ای نیز با جمع‌آوری ماهی‌های مرده آن را به‌صورت دستفروشی عرضه می‌کنند که باید مردم نسبت به این موضوع هوشیار باشند.
 
 مردم ماهی‌های اطراف رودخانه را مصرف نکنند
 
بهمن خدادادیان مسئول بهداشت محیط مرکز بهداشت شهرستان کرمانشاه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، با اشاره به تلف شدن هزاران ماهی در رودخانه قره‌سوی کرمانشاه اظهار داشت: از چند روز گذشته چند کارخانه که در مسیر قرار دارند پساب خود را وارد رودخانه قره‌سو و در آن تخلیه کرده‌اند.
 
وی با اشاره به اینکه این پساب بار اسیدی و شیمیایی بسیار زیادی داشته و سبب تلفات تعداد زیادی ماهی شده است عنوان کرد: همکاران در شهرداری‌، بهداشت، دامپزشکی و محیط زیست با همکاری نیروی انتظامی و محوریت فرمانداری در حال پیگیری این موضوع هستند.
 
کارشناس بهداشت شهرستان کرمانشاه با بیان اینکه نمونه‌برداری‌ها انجام شده است گفت: باید با این کارخانه با قاطعیت برخورد شود و ما نیز مدعی هستیم.
 
خدادادیان افزود: از مردم درخواست می‌شود از خرید هرگونه ماهی از دستفروشان و دوره‌گردها که دور میادین و برخی بازار روزها مستقر هستند خودداری کنند و ماهی مصرفی را از فروشگاه‌های بزرگ خریداری کنند.
 
وی تأکید کرد: از اجرائیات شهرداری نیز درخواست می‌شود تانکرهایی را که دور میادین در شرایط بسیار نامناسب اقدام به عرضه ماهی می‌کنند جمع‌آوری کنند.
 
خدادادیان گفت: در محله‌ کرناچی برخی اقدام به جمع‌آوری ماهی‌های اطراف رودخانه می‌کنند و تصور می‌کنند اتفاقی برای آن‌ها نمی‌افتد در صورتی که این ماهی‌ها آلوده به مواد سمی و فلزات سنگین هستند و در کوتاه‌مدت ممکن است علائمی نداشته باشد اما در بلندمدت سبب بیماری‌های کبد می‌شود یا ممکن است سموم داخل بدن ماهی در بدن انسان ذخیره و به‌مرور سبب بروز سرطان شود.
وی با اعلام اینکه تعدادی از افراد سودجو حدود 150 تا 200 کیلو ماهی مرده اطراف رودخانه‌ را برای فروش جمع‌آوری کرده بودند که شناسایی شدند اضافه کرد: مردم می‌توانند در صورت بروز مشکلی با سامانه 1512 دامپزشکی یا 190 بهداشت تماس بگیرند.
 
برخورد قانونی با کارخانه بالادست رودخانه
 
فلاحتی رئیس محیط زیست شهرستان کرمانشاه با ابراز اینکه دامپزشکی و مرکز بهداشت از این ماهی‌ها نمونه‌برداری کرده‌اند که نوع سم و دلیل مسمومیت مشخص شود گفت: کارخانه‌های مسیر رودخانه بررسی می‌شوند و با کارخانه مذکور برخورد قانونی می‌شود.