هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 29 بهمن 1398
ساعت 15:32
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 30 مهر 1398 ساعت 12:05
سه شنبه 30 مهر 1398 12:04 ساعت
2019-10-22 12:05:22
شناسه خبر : 328998
حاجی‌­دلیگانی در مورد میزان فرار مالیاتی در کشور گفت: «در حال حاضر در اقتصاد ایران حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی وجود دارد که می­‌تواند جایگزین درآمدهای نفتی شود. میزان فرار مالیاتی در بخش حقوق و دستمزدی‌ها نیست بلکه این فرار مالیاتی بیشتر در حوزه خدمات، تجارت و امر واردات و صادرات به‌طورکلی گروه مشاغل و شرکت‌ها است».
حسینعلی حاجی دلیگانی، عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس شورای اسلامی درباره رویکرد جبران کسری بودجه در سال ۹۸ گفت: «در خصوص بحث بودجه نخست لازم است دولت صداقت نشان دهد و برای تعیین تکلیف این مسئله، شفاف­‌سازی کند که عاقبت بودجه به چه صورت می‌خواهد بسته شود. متأسفانه بعد از کسری بودجه مشخص نشده که دولت از چه منابعی می‌خواهد درآمدها کسب کند و چطور می‌خواهد هزینه کند».
 
وی ادامه داد: «هم در بحث هزینه و هم در بحث درآمدها شفافیتی نیست و در حال حاضر در برخی موارد دولت به آنچه در قانون بودجه آمده است توجهی نمی­‌کند و سلیقه­‌ای عمل می­‌کند. برای مثال در بحث تخصیص دلار برای کالاهای اساسی، قرار بود دولت هر سه ماه گزارش عملکرد ارائه دهد اما نه‌تنها گزارشی نمی­‌دهد بلکه نحوه هزینه­‌کرد هم را مشخص نمی­‌کند. این موضوعات شاکله بودجه تصویب‌شده رو تحت تأثیر قرار می‌دهد».
 
نماینده مردم شاهین­شهر در خصوص برنامه دولت برای افزایش فروش اوراق در راستای تأمین کسری بودجه بیان کرد: «در قانون بودجه بحث فروش اوراق آمده اما من درباره افزایش این رقم خبر ندارم ولی اگر قرار باشد چنین کاری صورت بگیرد باید قانون اصلاح شود».
 
حاجی­دلیگانی در مورد میزان فرار مالیاتی در کشور گفت: «در حال حاضر در اقتصاد ایران حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی وجود دارد که می­‌تواند جایگزین درآمدهای نفتی شود. میزان فرار مالیاتی در بخش حقوق و دستمزدی‌ها نیست بلکه این فرار مالیاتی بیشتر در حوزه خدمات، تجارت و امر واردات و صادرات به‌طورکلی گروه مشاغل و شرکت‌ها است».
 
وی در پایان با اشاره به بالا بودن رقم فرار مالیاتی مشاغل گوناگون ازجمله وکلا و پزشکان اظهار داشت: «بخشی از وکلا سالانه یک میلیارد درآمد دارند. بیشتر اعداد و ارقامی که درباره فرار مالیاتی پزشکان و وکلا در رسانه‌ها مطرح می‌شود به واقعیت نزدیک است. برای نمونه وکلا ۷ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی دارند. راهکار جلوگیری از این مسئله هم اجرا طرح جامع مالیاتی است که بابت آن ده‌ها میلیارد تومان هزینه شده و اکنون دولت باید پاسخ دهد که چرا آن را اجرایی نمی‌­کند».