هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 19 تير 1399
ساعت 08:08
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 28 مهر 1398 ساعت 14:05
يكشنبه 28 مهر 1398 14:01 ساعت
2019-10-20 14:05:44
شناسه خبر : 328910
مصنوعات فولادی یکی از استراتژیک‌ترین محصولات برای بسیاری از کشورها به حساب می‌آیند. شرایط خاص اقتصادی و سیاسی موجود، باعث دو چندان شدن اهمیت این محصولات برای کشورمان شده ‌است. بسیاری از این پروفیل‌های فولادی تاثیرگذاری بالایی بر بازار داخلی دارند، برای مثال قیمت ورق آلیاژی و از آن مهمتر قیمت ورق گالوانیزه برای بسیاری از صنعتگران از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است به این دلیل که این افراد باید بتوانند با خرید در زمان مناسب، هزینه‌های تولید خود را به طور قابل توجهی کاهش دهند

با توجه به انچه گفته شد لازم است فعالان این حوزه، عوامل مختلف تاثیرگذار بر قیمت این محصولات را بشناسند و نحوه تاثیر آنها بر نرخ مقاطع فولادی را بدانند تا بتوانند با پیش‌بینی‌های دقیق، زمان مناسب خرید را تعیین کنند و معاملات مناسب‌تری را انجام دهند. در این مقاله تصمیم داریم تاثیر قیمت دلار بر قیمت ورق گالوانیزه و قیمت ورق آلیاژی را بررسی کنیم تا اطلاعات لازم برای تحلیل بازار این 2 محصول را در اختیار داشته باشید.

Alt Tag: ورق گالوانیزه در ساخت بسیاری از محصولات فولادی به عنوان ماده اولیه استفاده می‌شود.

 

ورق گالوانیزه در ساخت بسیاری از محصولات فولادی به عنوان ماده اولیه استفاده می‌شود.

 

ورق گالوانیزه و آلیاژی کالای اساسی صنعتی به حساب می‌آیند.

ورق گالوانیزه و آلیاژی دو محصول کلیدی در بین صنایع مختلف به حساب می‌آیند که در ساخت بسیاری از قطعات و محصولات فولادی به کار گرفته می‌شوند. دلیل این موضوع خواص مکانیکی  منحصر بفرد این محصولات است که برای کارکرد صحیح برخی از سازه‌ها ضروری به نظر می‌رسد.

 

ورق‌های آلیاژی بیشتر در صنایعی که نیاز به قابلیت اطمینان بالایی دارند به کار گرفته می‌شوند. صنایعی با تشکیلات بسیار عظیم از جمله پتروشیمی‌ها، نیروگاه‌ها، پالایشگاه‌ها و صنعت نفت و گاز که همه از صنایع اساسی یک کشور به حساب می‌آیند، حجم بسیار زیادی از ورق آلیاژی را برای ساخته شدن نیاز دارند. استفاده وسیع از این محصول در پروژه‌های مختلف، قیمت ورق آلیاژی را برای طراحان و مجریان سازه بسیار پر اهمیت می‌کند.


در مورد ورق گالوانیزه هم باید بدانید این محصول به دلیل خاصیت ضد زنگ و مقاومت بالایی که در برابر خوردگی دارد، در استفاده برای محیط‌های مرطوب و همچنین در حضور مواد اسیدی، عملکرد خوبی از خود نشان می‌دهند و همچنین از نظر اقتصادی از دیگر محصولات ضد زنگ از صرفه اقتصادی مناسب‌تری برخوردار هستند.

 

قیمت ورق گالوانیزه و ورق آلیاژی برای قطعه سازان یک فاکتور مهم به حساب می‌آید

 

چه عواملی بر قیمت انواع ورق گالوانیزه و آلیاژی تاثیرگذارند؟

عوامل تاثیر گذار بر قیمت انواع محصولات فولادی بسیار شبیه به هم هستند. تغییر در بخشی از این فاکتورها، بر قیمت تمام محصولات فولادی تاثیر خواهد گذاشت و بعضی دیگر باعث تغییر در قیمت برخی از محصولات خواهند شد. بسیاری از این فاکتورها به طور مستقیم بر نرخ این محصولات در بازار تاثیر می‌گذارند، اما در مورد بعضی دیگر لازم است با چند واسطه بررسی شوند.

 

به عنوان نمونه‌ای از عوامل مستقیم می‌توان از هزینه مواد اولیه، هزینه حمل و نقل و عرضه و تقاضا نام برد. هزینه حمل و نقل تاثیر مستقیم بر قیمت ورق گالوانیزه و آلیاژی دارد، اما به اندازه‌ای نیست که بازار را دچار بحران کند و البته مهمتر از آن، نسبت به فاکتورهای دیگر قابل کنترل‌تر است.

 

عرضه و تقاضا را نیز می‌توان در 2 بخش فصلی و خاص بررسی کرد که البته هر دو به شدت تحت تاثیر جو روانی بازار قرار می‌گیرند و در برهه‌های زمانی متفاوت می‌توانند بازار را دچار بحران کنند.

 

فاکتورهایی که به طور غیر مستقیم بر قیمت محصولات فولادی تاثیر می‌گذارد، صحبت اصلی این مطلب است. سیاست‌های کلان مدیریتی، صادرات و البته مهمتر از همه تحریم‌ها که در حال حاضر مهمترین عامل نوسانات قیمت انواع ورق فولادی و دیگر مصنوعات این فلز است، تاثیر بسیار گسترده‌ای بر این بازار ارزشمند و استراتژیک دارند و البته کنترل آنها به مراتب از عوامل دیگر سخت‌تر است.

 

در ادامه تاثیر تحریم‌ها بر قیمت ورق آلیاژی و گالوانیزه را به طور کامل بررسی خواهیم کرد تا دلیل شرایط حاکم بر بازار فولاد را به طور کامل متوجه شوید و خود را برای اتفاقات آینده آماده کنید. در نظر داشته باشید مطالب تکمیلی در این مورد در دانشنامه آهن آلات موجود است و می‌توانید با مراجعه به آن به اطلاعات جامعی در مورد پروفیل‌ها و محصولات فولادی دسترسی داشته باشید.

 

تحریم‌ها چگونه بازار ورق‌های فولادی از جمله گالوانیزه و آلیاژی را وارد بحران کرد؟

بازار فولاد در تمام کشورهای جهان، وابستگی بالایی به سیاست‌های اقتصادی در سطح جهان دارد. همین موضوع باعث می‌شود کوچکترین تغییر در روابط بین کشورها، تغییرات بزرگی در بازار داخلی هر کشور بوجود آورد. این موضوع با توجه به شرایط خاص کشورمان و درگیری با تحریم‌ها، بسیار پررنگ‌تر خواهد بود. در یکسال گذشته تحریم‌های شدیدی علیه صنایع مختلف کشورمان اعمال شد. صنایع فولاد نیز از این تحریم‌ها بی نصیب نماند و از نظر تکنولوژی و بازار فروش دچار محدودیت‌های شدیدی شد. تحریم‌ها با افزایش قیمت دلار و به دنبال آن افزایش قیمت فولاد، در کوتاه مدت تاثیر خود بر قیمت ورق گالوانیزه، آلیاژی و دیگر محصولات فولادی را نشان داد. تحلیل‌گران شرکت آهن آنلاین (www.ahanonline.com) اعتقاد دارند تاثیر در بحران تنها در این مورد محدود نمی‌شود و تحریم‌ها باعث محدود‌تر شدن بازار فروش تولیدکنندگان داخلی می‌شود. همین موضوع دلیلی شد تا افزایش قیمت در بازار داخل شدت بگیرد و شرایط را برای فعالان این حوزه سخت‌تر کند. در مرحله آخر آثار روانی تحریم‌ها با کاهش تقاضا رونق را از این بازار به سرقت برد و خارج شدن سرمایه توسط فعالان این حوزه به دلیل افزایش ریسک سرمایه‌گذاری، ادامه مسیر را برای تولیدکنندگان سخت‌تر از قبل کرد.