هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
شنبه، 24 اسفند 1398
ساعت 06:36
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 28 مهر 1398 ساعت 10:25
يكشنبه 28 مهر 1398 10:04 ساعت
2019-10-20 10:25:16
شناسه خبر : 328872
نخست وزیر روسیه گفت، تحریم‌ها و "اقدامات ضدتحریمی" مسکو که به روابط روسیه و اتحادیه اروپا آسیب جدی زده، دیر یا زود لغو خواهند شد و این کشور خواستار روابط مشارکتی و همراه با احترام متقابل با کشورهای اروپایی است.
نخست وزیر روسیه گفت، تحریم‌ها و "اقدامات ضدتحریمی" مسکو که به روابط روسیه و اتحادیه اروپا آسیب جدی زده، دیر یا زود لغو خواهند شد و این کشور خواستار روابط مشارکتی و همراه با احترام متقابل با کشورهای اروپایی است.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از خبرگزاری «تاس»، "دمیتری مدویدیف" نخست وزیر معتقد است که تحریم‌ها علیه این کشور و همچنین اقدامات متقابل مسکو در این باره، دیر یا زود لغو خواهند شد.
 
مدویدیف که برای یک دیدار رسمی به بلگراد سفر کرده، در سخنرانی خود در مجمع خلق صربستان گفت: «تحریم‌ها ضدروسی و پاسخ ما به آنها یا به اصطلاح همان "اقدامات ضدتحریمی" چیز بسیار خوبی نیستند و مسلماً دیر یا زود تمامی آنها به پایان خواهند رسید.»
 
نخست وزیر روسیه افزود: «رژیم تحریم‌ها برای کشاورزان روسیه و صربستان، به عنوان کشوری به این اقدامات محدودکننده نپیوست، منافعی در پی داشته است، به گونه‌ای که حتی کشاورزان این دو کشور از ما خواستند که این تحریم‌ها ادامه پیدا کند تا آنها بتوانند همکاری‌های خود را توسعه دهند.»
 
مدویدیف یادآور شد که اتحادیه اروپا می‌تواند در ترکیب‌های پیشنهادی "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه در رابطه با مشارکت اورآسیایی شرکت کند. وی گفت: «ما مایل هستیم تا راه‌های توسعه روابط اقتصادی، سیاست خارجی و انرژی با کشورهای اروپایی را مشخص کنیم. عرصه‌های بسیار گسترده‌ای برای همکاری و مشارکت در چارچوب ساختارهای همگرایی منطقه‌ای از جمله: جامعه کشورهای مشترک المنافع، سازمان همکاری‌های شانگهای و سازمان همکاری‌های "آسه‌آن" وجود دارد. من دلیلی نمی‌بینم که روسیه و اتحادیه اروپا هم نتوانند چنین همکاری‌های متقابل سودمندی داشته باشند.»
 
مدویدیف افزود: «روسیه علاقه مند است تا با کشورهای عضو اتحادیه اروپا روابط عادی و مشارکتی برقرار کند. تا قبل از بحران در روابط دوجانبه، همکاری‌های اقتصادی بین روسیه و کشورهای اروپایی، بیش از 400 میلیارد یورو بود، ولی پس از بحران این رقم به نصف تقلیل پیدا کرد.لازم است تا این مسئله با دقت محاسبه شود که چنین ضرری به نفع چه کسی خواهد بود؟»
 
نخست وزیر روسیه تاکید کرد که مقامات مسکو حاضر به مذاکرات برابر و همراه با احترام با اتحادیه اروپا هستند، ولی تنها در صورتی که این مسئله درک شود که تنها بر اساس این اصول می‌توان یک مشارکت مساوی به وجود آورد.
 
نخست وزیر همچنین در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد که روسیه امیدوار است تا اوضاع در منطقه بالکان با ثبات و امن شود و این کشور آمادگی دارد تا از صربستان در جهت حفظ استقلال و تمامیت ارضی خود حمایت کند.
 
وی گفت: «ما مایل هستیم تا اوضاع در منطقه بالکان با ثبات و امن باشد و تلاش می‌کنیم تا روابط ما با همه کشورهای منطقه توسعه پیدا کند. روسیه از ملت صربستان حمایت می‌کند و آمادگی دارد تا تمامی کمک‌های لازم برای حفظ استقلال و تمامیت ارضی این کشور بر اساس قطعنامه شماره 1244شورای امنیت سازمان ملل را انجام دهد، برای اینکه روابط صربستان و روسیه از لحاظ تاریخی روابطی بسیار خاص است که تغییری در آن به وجود نخواهد آمد.»