هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
شنبه، 9 فروردين 1399
ساعت 03:24
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 23 مهر 1398 ساعت 14:21
سه شنبه 23 مهر 1398 13:12 ساعت
2019-10-15 14:21:23
شناسه خبر : 328702
وزیر آشتی ملی سوریه تأکید کرد که دمشق مصمم است که حاکمیت خود بر کل سوریه را احیا کند و در روزهای آینده نیروهای بیشتری به مرز با ترکیه اعزم می‌کند.
وزیر آشتی ملی سوریه تأکید کرد که دمشق مصمم است که حاکمیت خود بر کل سوریه را احیا کند و در روزهای آینده نیروهای بیشتری به مرز با ترکیه اعزم می‌کند.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از فارس، «علی حیدر» وزیر آشتی ملی سوریه تأکید کرد که تحولات ۷۲ ساعت گذشته نشان می‌دهد که دولت سوریه در تصمیم خود برای حضور در تمامی خاک این کشور مصمم است.
 
اشاره حیدر به آغاز خروج تدریجی نظامیان تروریست آمریکایی از سوریه و توافق شبه‌نظامیان کُرد با دولت سوریه برای استقرار ارتش سوریه در نوار مرزی این کشور با ترکیه است. تا کنون چند صد نظامی آمریکایی پس از خروج از سوریه، به شمال عراق منتقل شدند.
 
وی به روزنامه «الوطن» سوریه گفت که بی‌تردید، «زمانی که حکومت سوریه و مرزهای شمالی در معرض تجاوز نظامی مستقیم از سوی حکومتی مانند ترکیه قرار می‌گیرد، دفاع از مرزها، جزئی از اولویت‌هاست».
 
این وزیر سوری با اشاره به اینکه «در روزهای آتی، شاهد استقرار بیشتر [ارتش سوریه] در این مناطق خواهیم بود»، تصریح کرد: «توانایی ارتش سوریه در حضور مستقیم، رسیدن به مرزها و دفاع از آن مناطق، مسئله غیر قابل مناقشه‌ای است».
 
حیدر همچنین پس از نشست مرکز مصالحه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که ترکیه یک کشور متجاوز است و هر کس، بر روی عامل خارجی حساب باز کرده، نه تنها اشتباه کرده است، بلکه به ابزاری برای اجرای پروژه‌های بیگانگان بدل شده است، «ولی زمانی که نیاز این کشورها مرتفع شود، او را رها خواهند کرد و خواهند فروخت».
 
وی با تأکید بر اهمیت افزایش فعالیت کمیته‌های مصالحه محلی، در پایان خاطر نشان کرد، دستاوردهایی که در زمینه مصالحه حاصل شده است، تا به امروز، ادعاهای کشورهای متجاوز به سوریه مبنی بر تغییر بافت جمعیتی را باطل کرده است.
 
روز گذشته، شمار زیادی از نیروهای ارتش سوریه در مناطق مرزی واقع در شمال و شمال شرق این کشور مستقر شدند. این مناطق پیش از این تحت کنترل شبه‌نظامیان کُرد قرار داشت، ولی پس از خیانت آمریکا به آنان و آغاز عملیات گسترده ترکیه، این گروه‌ها مجبور به توافق با دمشق شدند.
 
این در حالی است که پیش از این عملیات، دولت سوریه بارها شبه‌نظامیان کُرد را به مذاکره فراخوانده بود، ولی این عناصر، از پذیرش مذاکرات امتناع کردند و بعضا، دولت سوریه را به حمله نظامی تهدید کرده بودند.