هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 23 مهر 1398 ساعت 12:47 2019-10-15 12:47:28
شناسه خبر : 328684
رجب طیب اردوغان اعلام کرده که ارتش ترکیه و مخالفین سوری برای ورود به کوبان٬ مانع و مشکل جدی ندارند.
رجب طیب اردوغان اعلام کرده که ارتش ترکیه و مخالفین سوری برای ورود به کوبان٬ مانع و مشکل جدی ندارند.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم٬ عملیات تجاوزکارانه ترکیه در مناطق شرق فرات وارد ششمین روز شده و شواهد نشان می‌دهد که دست‌کم تا امروز٬ واکنش‌های جهانی٬ مانع چندانی بر سر راه اردوغان به‌وجود نیاورده است.
 
اهمیت توافق کردها با دولت اسد
 
مذاکره و توافق بین دولت بشار اسد و مدافعین کُرد٬ رویداد مهمی بود که موازنات میدانی را تغییر داد و علاوه بر این٬ از لحاظ روحی روانی هم٬ آرامش قابل توجهی به مردم منطقه بخشید.
 
ورود ارتش سوریه به قامیشلو و شهر حسکه در مرکز استان حسکه٬ با شادی و استقبال مردم توأم شد، اما هنوز هم با توجه به پیچیدگی موضوع عقب‌نشینی و خروج نیروهای آمریکایی و ترس از به‌وجود آمدن اصطکاک‌ و تنش‌های ناخواسته٬ روند ورود ارتش سوریه به مناطق دیگر٬ با موانعی روبه‌رو شده است، ولی در هر حال٬ این تصمیم دمشق موجب آن شده که نوعی اطمینان خاطر در شرق فرات ایجاد شود.
 
اردوغان به‌دنبال اشغال کوبانی
 
شهر عین‌العرب یا کوبانی در جنگ با داعش آسیب زیادی دید اما در دو سال اخیر٬ بخشی از زخم‌های آن دوران التیام یافته است. کوبانی برای کردها و سوریه از اهمیت قابل توجهی برخوردار است.
 
دیروز رجب طیب اردوغان اعلام کرده که ارتش ترکیه و مخالفین سوری٬ برای ورود به کوبانی٬ مانع و مشکل جدی ندارند.
 
اردوغان به‌شکل زیرکانه تلاش کرد تا توپ را در زمین پوتین بیندازد و وانمود کند که برای اشغال این شهر٬ از رئیس جمهور روسیه مجوز گرفته است. برخی رسانه‌های وابسته به آک‌پارتی همچون روزنامه استار نیز امروز در تیتر صفحه نخست خود اعلام کردند که فتح منبج و کوبانی٬ اهداف جدید ارتش ترکیه و مخالفین سوری است.
 
دردی به‌نام آوارگی
 
ترکیه اعلام کرده بود که یکی از اصلی‌ترین اهداف این عملیات٬ بازگرداندن ثبات و آرامش به شرق فرات و امکان بازگرداندن آوارگان سوری به دیارشان و ساختن چندین شهرک و روستای مدرن برای استقرار آوارگان در اراضی شرق فرات است. اما حالا جهانیان می‌بینند که اتفاقاً خود این عملیات٬ منجر به آواره شدن بسیاری از روستاییان و اهالی مناطق تحت حمله شده است.
 
تاکنون بیش از 150 هزار نفر از مردم کُرد٬ آشوری و عرب و ترکمان در مناطق مختلف شرق فرات آواره شده‌اند. عده قلیلی از آوارگان به دهوک در اقلیم کردستان عراق رفته و بقیه به‌سمت جنوب رفته‌اند.
 
با توجه به فرا رسیدن فصل سرما٬ آوارگی این افراد یک معضل و مشکل جدی است و دبیرکل سازمان ملل در مورد آن ابراز نگرانی کرده است.
 
آمار کشته‌ها
 
وزارت دفاع ترکیه اعلام کرده که آمار کشته‌های مدافعین ی.پ.گ. و قسد تا غروب روز دوشنبه به 595 نفر رسیده است. اما منابع کُرد و عرب در شرق فرات٬ این موضوع را تکذیب کرده و معتقدند که بیان این ارقام اغراق‌آمیز٬ بخشی از جنگ روانی ترکیه است.
 
در همین حال٬ خود کردها نیز در مورد آمار کشته‌های ارتش تحت امر اردوغان و مخالفین سوری٬ اعداد اغراق‌آمیزی در حد 400 نفر بیان کرده‌اند، این در حالی است که ترکیه تاکنون کشته شدن 4 نظامی و 8 مخالف سوری را به‌شکل رسمی اعلام کرده و در تصاویری که در تشییع جنازه و تدفین کشته‌شدگان قامیشلو و مناطق دیگر وجود دارد٬ آمارها به یکصد نفر هم نرسیده است.
 
بنابراین در مورد آمار کشته‌های هر دو طرف٬ در شرایط فعلی نمی‌توان به هیچ‌کدام از منابع خبری اعتماد کرد.
 
آمریکا٬ همچنان سردرگم
 
وزارت دفاع آمریکا اعلام کرده که نمی‌خواهد در شرایط نوینی که پس از توافق کردها با سوریه ایجاد شده و روسیه نیز در این صحنه نقش میانجی داشته٬ امنیت سربازان آمریکایی به خطر بیفتد و به همین دلیل شماری از یگان‌های خود را جابه‌جا کرده است.
 
آمریکا در حوزه نظامی٬ تکلیفش روشن است و نمی‌خواهد کاری کند که موجب تحریک روسیه و برخورد با نظامیان روسی شود، اما به‌نظر می‌رسد در حوزه سیاسی٬ همچنان سردرگم و بلاتکلیف است، چرا که از یک سو٬ سناتور لیندسی گراهام تهدید کرده که در حق ترکیه تحریم اقتصادی وحشتناکی اعمال خواهد شد و خطرناک‌ترین تحریمی است که در عقل بگنجد.
 
بیشتر بخوانید
تحریم وزرای دفاع، کشور و انرژی ترکیه از سوی آمریکا
 
اما از دیگر سو شاهد آن هستیم که تنها تحریم‌هایی علیه سه وزیر کابینه اردوغان اعلام شده که وزیر دفاع٬ وزیر کشور و وزیر انرژی و منابع طبیعی را در بر می‌گیرد و ماهیت نمادین دارد.
 
ترس از داعشی‌های فراری
 
رسانه‌های ترکیه تصاویری از زندان‌های خالی داعشی‌ها را منتشر کردند و گفته شده که نیروهای ی.پ.گ. تمام زندان‌ها را گشوده و داعشی‌ها را فراری داده‌اند. اما اخبار دیگری نیز حکایت از این دارد که آمریکایی‌ها٬ داعشی‌های مهم را با خود برده و بخش دیگری از آنان نیز همچنان در دست کردها هستند.
 
گفت‌وگوی تلفنی اردوغان و ماکرون
 
رسانه‌های ترکیه اعلام کرده‌اند که امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه در تماس تلفنی با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه٬ در مورد عملیات ترکیه در شرق فرات اظهار نظر کرده است.
 
نهاد ریاست جمهوری ترکیه اطلاعاتی روشن در مورد محتوای تماس تلفنی اردوغان و ماکرون منتشر نکرده، اما در روزهای اخیر٬ اخبار  ضدونقیضی در مورد دیدگاه فرانسه نسبت به عملیات ترکیه در شرق فرات منتشر شده و در هفته‌های اخیر٬ اظهارات تندی بین مقامات آنکارا و پاریس ردوبدل شده است.
 
در همین حال٬ وزیر دفاع ترکیه ژنرال خلوصی آکار در تماس تلفنی با همتای فرانسوی‌اش٬‌ فلورانس پارلی٬ اطلاعاتی از دستاوردهای عملیات را در اختیار او گذاشته است.
 
خلوصی آکار دیروز همچنین در دو دیدار جداگانه با خانم مرال آکشنر رهبر حزب خوب و کمال قلیچدار اوغلو رهبر حزب جمهوری خلق٬ در مورد ابعاد عملیات ارتش ترکیه و مخالفین سوری تحت امر آنکارا٬ با آنان گفت‌وگو کرد.