هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 22 مهر 1398 ساعت 13:27 2019-10-14 13:27:06
شناسه خبر : 328640
نتایج غیررسمی و اولیه نشان می‌دهد که قیس سعید رئیس‌جمهور آینده تونس خواهد بود.
نتایج غیررسمی و اولیه نشان می‌دهد که قیس سعید رئیس‌جمهور آینده تونس خواهد بود.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم، نتایج اولیه و غیررسمی نشان می‌دهد قیس سعید 76.9 آرای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری تونس را از آن خود کرده است.
 
هیئت عالی انتخابات تونس میزان مشارکت مردم در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری را 57.8 درصد اعلام کرد.
 
قرار است نتایج رسمی این انتخابات امروز (دوشنبه) ظهر به‌وقت محلی اعلام شود.
 
قیس سعید کیست؟
 
«قیس سعید»، ‌22 فوریه 1958 به دنیا آمد، پس از تحصیل در دانشکده حقوق و علوم سیاسی، به ایتالیا رفت و در مرکز بین‌المللی قانون اساسی در سان‌رمو به تحصیل پرداخت. سابقه همکاری با اتحادیه عرب برای آماده کردن پیش‌نویس طرح تعدیل اساسنامه آن و نیز همکاری در تهیه پیش‌نویس نظامنامه اساسی دادگاه عربی را دارد.
 
طی سال‌های 1990 تا 1995 معاون مجمع قانون اساسی تونس بود، عضویت شورای علمی، شورای اداری آکادمی بین‌المللی قانون اساسی، مرکز قانون اساسی به‌خاطر دموکراسی از دیگر سوابق وی به‌شمار می‌رود.
 
«قیس سعید» به‌خلاف تمام پیش‌بینی‌ها و انتظارات بر رقبای سرشناس و مطرحی همچون یوسف الشاهد نخست وزیر تونس، عبدالکریم العبیدی وزیر دفاع، المنصف المرزوقی رئیس جمهور اسبق و عبدالفتاح مورو نامزد جنبش النهضه پیروز شد و به‌همراه نبیل القروی دیگر نامزد نه‌چندان شناخته‌شده به دور دوم راه یافت.
 
قیس سعید پیش از این درباره وابستگی به جریان خاص سیاسی گفته بود: من ناشناخته و مبهم نیستم، به هیچ حزبی هم وابسته نیستم، و هرگز به هیچ حزب و جریانی وابسته نخواهم شد تا بمیرم، مستقل زندگی کرده و مستقل خواهم مُرد، من نامزد پشت‌پرده نیستم، بیش از 30 هزار جوان طوماری در حمایت از من امضا کردند، اگر من فرد حزبی بودم، برای این کار به یکی از احزاب پناه می‌بردم. من تنها به حزب ملت تونس تعلق دارم که روادید وزارت کشور را ندارد.
 
کشور تونِس , 
 
دیدگاه قیس سعید درباره عادی‌سازی روابط با اسرائیل
 
«قیس سعید» از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری تونس درباره جرم بودن عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی می‌گوید واژه عادی‌سازی روابط قبلاً وجود نداشت و فقط سال 1977 ظاهر شد، زیرا در حقیقت، عادی‌سازی، یک خیانت بزرگ است.
 
وی تأکید کرده که مسئله فلسطین در وجدان ملت تونس جا دارد و تونس همواره کنار مسائل عربی و در رأس آن مسئله فلسطین و حقوق ملت فلسطین قرار دارد.
 
سعید همچنین درباره مسئله فلسطین به‌عنوان مسئله اصلی جهان عرب به شبکه روسیا الیوم تصریح کرده بود: مشکل اعراب با یهودیان نیست. عادی‌سازی روابط با اسرائیل خیانتی بزرگ است.
 
قیس سعید با تأکید بر اینکه اعراب "در وضعیت جنگی با یک رژیم اشغالگر و غاصب به‌سر می‌برند"، متعهد شد که به دارندگان گذرنامه رژیم اسرائیل اجازه ورود به تونس را نخواهد داد.
 
مواضع قیس سعید در قبال مسئله فلسطین مورد توجه فلسطینی‌ها قرار گرفت و برخی وی را "نامزد فلسطینی‌ها در ریاست جمهوری تونس" توصیف کردند.
 
دیدگاه قیس سعید درباره اتحادیه عرب و سوریه
 
سعید در سخنانی به انتقاد از اتحادیه عرب پرداخته و گفته است که این اتحادیه باید اتحادیه ملت‌های عرب می‌شد نه اتحادیه کشورهای عربی. سعید به ابتکارعمل‌ها و طرح‌های فراوانی از جمله معاهده دفاع مشترک عربی اشاره کرد که مربوط به سال 1952 است، ولی هیچ نتیجه‌ای نداشته است.
 
وی همچنین درباره دولت سوریه نیز گفته است که سوریه در معرض دخالت خارجی برای سرنگونی دولت قرار گرفت، هدف کسانی که به سوریه تجاوز کردند، تجزیه و تقسیم این کشور و قرار دادن در وضعیتی بود که اکنون در آن به‌سر می‌برد، هیچ کس نباید در گزینه‌های ملت سوریه دخالت کند و هیچ کس حق ندارد در این کشور برای سرنگونی نظامش دخالت کند.