هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
شنبه، 25 مرداد 1399
ساعت 12:36
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 21 مهر 1398 ساعت 10:40
يكشنبه 21 مهر 1398 10:23 ساعت
2019-10-13 10:40:04
شناسه خبر : 328566
پاکستان تلاش دارد از شرایط کنونی و توقف مذاکرات صلح در افغانستان به نفع خود بهره‌برداری کند و در شرایط بحرانی بعد از انتخابات این کشور به بهانه مذاکره با طالبان تا می‌تواند از واشنگتن امتیازگیری کند.
پاکستان تلاش دارد از شرایط کنونی و توقف مذاکرات صلح در افغانستان به نفع خود بهره‌برداری کند و در شرایط بحرانی بعد از انتخابات این کشور به بهانه مذاکره با طالبان تا می‌تواند از واشنگتن امتیازگیری کند.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از فارس، طی هفته‌های گذشته هیأت سیاسی 12 نفره طالبان افغانستان به سرپرستی «ملا عبد‌الغنی برادر» به پاکستان سفر کرد.
 
این سفر در شرایطی انجام شد که انتخابات افغانستان برگزار و چالش‌های تازه‌ای را برای آمریکایی‌ها پدید آورده بود. شاید به همین دلیل «زلمی خلیل زاد» نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان و ژنرال «اسکات میلر» فرمانده جدید نیروهای آمریکا در افغانستان، در پاکستان حضور پیدا کرده بودند تا راه حلی برای این مشکلات پیدا کنند.
 
آمریکا سعی داشت قبل از برگزاری انتخابات افغانستان با طالبان به توافق برسد اما «ترامپ» رئیس جمهور این کشور تصمیم گرفت به صورت یکجانبه مذاکرات را متوقف کند.
 
دیدارهای طالبان و پافشاری روی مواضع قبلی   
 
نمایندگان طالبان در سفر 3 روزه به پاکستان با «شاه‌محمود قریشی» وزیر امور خارجه،«عمران‌خان» نخست وزیر این کشور و «زلمی خلیل زاد» دیدار کردند. طالبان بعد از دیدارهای خود در پاکستان اعلام کردند تا امضا نشدن قرارداد صلح امکان آتش بس با آمریکا وجود ندارد.
 
به گفته هیأت سیاسی طالبان، آمریکا باید در هر صورت از افغانستان خارج شود و «بلک واتر» نیز حق ادامه فعالیت در این کشور را ندارد.
 
طالبان در پاسخ به درخواست «شاه محمود قریشی» وزیر امور خارجه پاکستان مبنی بر برقراری آتش بس و مذاکره با دولت کابل اعلام کردند که موضوع آتش بس در قرارداد صلح مطرح شده است و تا این معاهده امضا نشود هیچ اقدامی صورت نخواهد گرفت.
 
هیأت سیاسی طالبان در دفتر نخست وزیری با «عمران‌خان» نخست وزیر پاکستان دیدار کردند. در این دیدار که پشت درهای بسته انجام شد عمران‌خان درباره تحولات منطقه و ادامه مذاکره طالبان با آمریکا به تبادل نظر پرداخت.
 
خان در این دیدار خواهان از سرگیری مذاکره طالبان با آمریکا شد.
 
با وجود تلاش نخست وزیر پاکستان مذاکره وی با نمایندگان طالبان افغانستان بی‌نتیجه پایان یافت.«زلمی خلیل زاد» طی 3 روز که در پاکستان حضور داشت بارها با نمایندگان طالبان دیدار کرد اما نتوانست برای آغاز مجدد مذاکرات صلح به توافق برسد.
 
در این دیدار غیر رسمی طرفین برای آغاز مذاکره به توافق نرسیدند اما بر اعتماد سازی برای  آغاز مجدد مذاکرات صلح تأکید داشتند. بیشتر کارشناسان بر این باورند که ایالات متحده علاقه‌ای برای از سرگیری مذاکرات  ندارد و فقط می‌خواهد یک راه حل برای وضعیت موجود پیدا کند.
 
هیأت سیاسی طالبان که به نمایندگی از دفتر قطر در پاکستان حضور داشت با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که علت ادامه جنگ در افغانستان حضور آمریکا است و تا زمانی که نیروهای خارجی از این کشور خارج نشوند امنیت برقرار نخواهد شد. طبق این بیانیه طالبان خواهان روابط خوب با تمام کشورهای همسایه افغانستان از جمله پاکستان هستند.
 
دیدارهای مخفیانه با مقامات پاکستانی و آمریکایی
 
در دیدارهای هیأت طالبان با مقامات وزارت امورخارجه پاکستان ژنرال «فیض حمید» رئیس سرویس امنیت این کشور موسوم به آی اس آی نیز حضور داشت.
 
گفته می‌شود طالبان در سفر خود به پاکستان دیدارهای مخفیانه با فیض حمید فرمانده سرویس امنیت پاکستان داشتند که جزئیات آن در رسانه‌ها منتشر نشده است. ممکن است طالبان در دیدارهای مخفیانه با ژنرال اسکات میلر و زلمی خلیل زاد به توافقاتی دست یافته باشند بنابراین امکان دارد مذاکرات صلح دوباره آغاز شود.
 
طالبان خواهان مشارکت روسیه،چین، پاکستان و ایران در مذاکرات صلح هستند. در مذاکره با طالبان نمایندگان سازمان سیا، پنتاگون و اف بی آی حضور داشتند و این نظریه اشتباه است که آنها با هم دچار اختلاف بودند.
 
سیا تأکید کرد بعد از حضور هیأت سیاسی طالبان در پاکستان مذاکرات صلح دوباره آغاز خواهد شد و ممکن است زلمی خلیل زاد و ژنرال میلر به صورت غیر رسمی و مخفیانه با نمایندگان طالبان دیدار و به توافقاتی دست یافته باشند.
 
مذاکره با رنگ و بوی امتیازگیری
 
طالبان به دنبال حداکثر استفاده از وضعیت موجود می‌باشند و توانسته‌اند با سفر به روسیه، ایران، چین و پاکستان بیش از افغانستان و امریکا در سطح منطقه و جهان اعتبار کسب کنند.
 
دولت افغانستان به شدت با سفر هیأت سیاسی طالبان به پاکستان مخالفت کرد و اعلام کرد اسلام‌آباد نباید نمایندگان طالبان را می‌پذیرفت. از سوی دیگر بعد از انتخابات پر چالش افغانستان هنوز مواضع آمریکا درباره طالبان مشخص نیست.
 
این در حالی است که پاکستان تلاش می‌کند از این موقعیت به نفع خود بهره‌برداری کند و در شرایط بحرانی بعد از انتخابات افغانستان به بهانه مذاکره با طالبان تا می‌تواند از واشنگتن امتیازگیری کند.